Zuzanna Dąbrowska: Kopernik nie pójdzie na to – komentarze

Naukowcy są wrogami każdego autorytetu, dlatego najważniejsza praca astronomów z Torunia znajduje się w indeksie od ponad 200 lat.

Trudno wyobrazić sobie sponsora mniej pasującego do idei likwidacji Polskiej Akademii Nauk niż Mikołaj Kopernik. Ten uczony i myśliciel, buntowniczy kanon bez wyższych święceń kapłańskich, który nie przestrzega celibatu lub nieustannie dąży do czegoś przeciwnego Kościołowi, woli nie podlegać argumentom ministra Przemislava Kosarnika. Nie będzie się go bał jako naukowca. Nie bez powodu jego główne dzieło „O obrotach sfer niebieskich” było obecne w indeksie Kościoła do 1822 r. I nie bez powodu po śmierci Kopernika w jego zbiorze prac naukowych element ryzykowny znalazł się w jego zbiorach: traktat Pico della Mirandoli pt. „O godności człowieka. To wypowiedź człowieczeństwa przenikająca różne dziedziny nauki i sztuki.” Autor włączył renesansową koncepcję człowieka jako wolnego, twórczego i człowiekiem wszechstronnym, oprócz koncepcji historii rozumianej jako badanie procesów zmiany, która jest także postępem. ” [cyt. za prof. Andrzejem Radzimińskim UMK, Zapiski Historyczne]. Mam silne wrażenie, że obecny Minister Edukacji i Nauki nie pozwoli na wykorzystanie tej pracy dzieciom w wieku szkolnym.Dlatego musi to być przymiotnik „narodowy”, czyli Niemcy nie okradną tego obywatela z Prus Królewskich. Cóż, mamą z domu był Watzenrod, podobnie jak wpływowy wujek, pomagający utalentowanemu duchownemu w jego karierze. A może to w końcu polski pseudonim? A teraz, dzięki studiom historycznym w Międzynarodowej Akademii Kopernika, w końcu będziemy w stanie to udowodnić? Ale dlaczego akademia miałaby być międzynarodowa, skoro program ma charakter ogólnokrajowy? Na wniosek Prezydium Akademii na stanowisko Sekretarza Generalnego tej uczelni.

I w tym momencie sprawa staje się jasna: trzeba uczyć się na błędach przeszłości i nie stosować właściwej starej cenzury, czy to cenzury kościoła, czy państwa. Wystarczy, że władze zdecydują, kto może liczyć na obfite fundusze, a kto powinien mieć dostęp do grantów, projektów i programów. Wtedy treść samej pracy dostosuje się do oczekiwań beneficjentów. Uczeni zorganizują egzaminy dla 100 uczniów rocznie, którzy uczęszczają do tych głównych szkół, aby nigdy nie wątpili w polszczyznę Kopernika i nieomylność ministra. Zwłaszcza, że ​​utworzony zostanie również specjalny fundusz na Akademię Kopernikańską. Dadzą się na to w imię licencji naukowej oczywiście spółkom skarbu państwa. W kasie będzie ponad 60 mln zł.

READ  Wirtualna rzeczywistość pomaga architektom wizualizować, jak osoby z demencją widzą przestrzeń

Sprawa stołówki nie została jeszcze rozwiązana w Polskiej Akademii Nauk, stołówka na ostatnim piętrze z widokiem na pomnik Kopernika. Miliony ministerstw nie pomogą stworzyć innego miejsca, w którym pierogi smakują aksologią.

Źródło: Rzeczpospolita

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x