Zniekształcone reklamy znikają z miast | nj24.pl – portal regionalny tygodnika Nowiny Jeleniogórskie

Zniekształcone reklamy znikają z miast |  nj24.pl – portal regionalny tygodnika Nowiny Jeleniogórskie

Reklamy dominują na scenie. Jest jednak garstka samorządowców, którzy nie godzą się na zniesławianie polskich miast krzykliwymi bilbordami i transparentami. W naszym regionie tzw. decyzje krajobrazowe zostały już przyjęte przez gminy Karpacz i Szklarska Poręba. Myślą o tym w gminie Miswakowice. W Jeleniej Górze radni debatowali nad przyjęciem takiej uchwały, ale ostatecznie nie została ona przyjęta.

Gdańsk i Sopot rozpoczęły już prace nad tym tematem, a 13 innych gmin chce wdrożyć podobne rozwiązania.

prawo krajobrazowe

Od 2015 roku w Polsce została wdrożona Ustawa Krajobrazowa, dzięki której gminy mogą zarządzać przestrzenią publiczną we własnych granicach administracyjnych. To narzędzie pozwala administratorom obciążać i karać przedsiębiorców, którzy zniekształcają otoczenie banerami reklamowymi, siatkami montowanymi z przodu i innymi niechlujnymi elementami reklamowymi. Wszelkie działania służą nie tylko celom wizualnym, ale także poprawie widoczności na skrzyżowaniach oraz zwiększeniu wrażliwości odbiorców na reklamy estetyczne czy ograniczeniu liczby aktów wandalizmu.

Gdańsk i Sopot już działały

Najlepszymi przykładami są Gdańsk i Sopot, które przez pewien czas stopniowo pozbywały się wątpliwej dekoracji elewacji budynków. I choć jest to uciążliwy problem dla przedsiębiorców, którzy w ten sposób starają się wyróżnić na tle konkurencji, sami mieszkańcy chwalą stylowy, nowy wygląd tych miast.

Na stronie Gdańsk Landscape Resolution możemy przeczytać, że standaryzacja dotyczy „ważnych elementów, takich jak reklamy, szyldy i obiekty małej architektury, takie jak ławki, place zabaw, ogrodzenia”. “Decyzja krajobrazowa jest rodzajem instrukcji obsługi wskazującej co, jak i gdzie umieścić w mieście. Na terenach tego samego typu, takich jak historyczne osiedla mieszkaniowe, zasady umieszczania reklam i znaków będą identyczne. Sprawi to, że przestrzenie tych obszarów zorganizują się, zachowując swój niepowtarzalny charakter. – Czytamy w opisie projektu.

READ  Kaczyński: Członkowie Związku Polaków na Białorusi są prześladowani

trzynaście odważnych

Jak podaje Portal Samorządowy, pomysł spodobał się lokalnym społecznościom. Trzynaście innych samorządów tj. Krynica Morska, Wejherowo, Malbork czy Pelplin chce wprowadzić podobne przepisy również w domu. Swoją pomoc i wymianę doświadczeń zaoferował region metropolitalny Gdańsk, Gdynia Sopot. W tym celu powstała specjalna grupa, która opracowuje uniwersalne rozwiązania. “Od samego początku przyświecała nam idea, aby zacząć organizować przestrzeń ze sobą, dając dobry przykład innym użytkownikom. W pierwszej kolejności usunęliśmy billboardy, które posiadaliśmy. Do dziś z przestrzeni miasta zniknęło ponad 500 billboardów i urządzeń reklamowych. Rosnąca świadomość sprawia, że ​​zarówno małe firmy, jak i znani przedsiębiorcy coraz chętniej zmieniają wizualną definicję swoich działańI.” – cytuje Portal Samorządowy Marcina Skwerewskiego, wiceprezydenta Sopotu.

Walczą też z reklamami w Karkonoszach

Również gminy Karkonoszy zaczęły interesować się wyglądem swoich miast. W Karpaczu w październiku 2020 r. radni przyjęli tzw. krajobrazową precyzję. Jego celem jest uregulowanie dziedziny reklamy miejskiej i małej architektury oraz ochrona przed chaotyczną i chaotyczną ingerencją w przestrzeń miejską. – Ta decyzja jest wynikiem wielu konsultacji, równoważenia wszelkich argumentów i kompromisu pomiędzy przedsiębiorcami a społecznościami, którym zależy na ochronie krajobrazu i przestrzeni – powiedział Radosław Gocek, burmistrz Karpacza.

Przepisy decyzji krajobrazowej obowiązują również w Szklarskiej Porębie. Architekci podkreślają potrzebę tego zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcy w takich miejscach czasami bardzo agresywnie, niezależnie od porządku i dobrego gustu, przedstawiają swoją ofertę handlowo-usługową. Dlatego bardzo ważne jest określenie ilości i wielkości oznakowania na elewacjach oraz uporządkowanie możliwości umieszczenia małej architektury. Ponadto elementy reklamowe nie mogą ograniczać ruchu na drogach pieszych (tzw. trójkołowcach), co jest szczególnie ważne w sezonie turystycznym.

W Jeleniej Górze, po modyfikacjach w 2017 r. mających na celu przyjęcie uchwały krajobrazowej, prace zostały wstrzymane. Cesari Wiklick, rzecznik prasowy prezydenta Jeleniej Góry, również tłumaczy, że zapisy ustawy krajobrazowej są bardzo kontrowersyjne i dlatego temat nie jest podejmowany ponownie.

READ  Po dwudziestu latach przygotowań rosyjska jednostka naukowa leci w kosmos

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com