Zapotrzebowanie na nauczanie w kształceniu nauczycieli – badanie OPI PIB na zlecenie MEiN – Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zapotrzebowanie na nauczanie w kształceniu nauczycieli – badanie OPI PIB na zlecenie MEiN – Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zapotrzebowanie na nauczanie w nauczaniu – badanie OPI PIB na zlecenie MEiN

13.07.2021

Centrum Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) rozpoczyna badania terenowe. Działania będą realizowane na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) w ramach projektu „Zapotrzebowanie na kształcenie w kształceniu nauczycieli”. Analizy eksperckie OPI PIB zainteresują nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktyk zawodowych. Jak wynika z badania Barometr Pracy 2021, w tej grupie szkoły najtrudniej jest znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy.

W ramach wstępnego projektu badawczego naukowcy chcą, aby OPI PIB zidentyfikowało trendy w kształceniu nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznego szkolenia zawodowego, które będą wymagane w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat. Przyjrzą się statusowi kadrowemu szkoły i wyzwaniom związanym z rekrutacją nowych nauczycieli. Badacze przeanalizują również perspektywy kształcenia na wydziałach oraz kompetencje i kwalifikacje osób rozpoczynających karierę zawodową. . Eksperci OPI PIB zbadają również motywacje osób wybierających zawód nauczyciela, rozważą ich doświadczenia zawodowe oraz przeanalizują przyczyny rezygnacji z tej ścieżki kariery. Należy zauważyć, że jako kontekst badawczy naukowcy wybrali kierunki rozwoju województwa i państwa – główne i przyszłe sektory gospodarki i zawody, na które jest i będzie większe zapotrzebowanie na regionalnych rynkach pracy.

Dotychczas zespół Laboratorium Analiz Statystycznych Centrum Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego przeanalizował dane dotyczące zapotrzebowania na nauczycieli kształcenia zawodowego, które pojawiło się w pierwszej połowie 2021 roku.

Stypendyści OPI PIB brali pod uwagę oferty pracy w tym zawodzie, wojewódzkie dokumenty strategiczne, trendy rozwoju społeczno-gospodarczego, wyzwania oraz przywołane w nich specjalizacje regionalne. W najbliższych miesiącach badacze będą przeprowadzać wywiady z ekspertami – osobami o największej wiedzy z zakresu edukacji zawodowej.

Do udziału w rozmowach kwalifikacyjnych zostaną zaproszeni przedstawiciele kuratoriów oświaty, placówek doskonalenia nauczycieli i innych regionalnych instytucji ściśle związanych z kształceniem zawodowym. Obecni i byli nauczyciele zostaną poproszeni o podzielenie się swoimi doświadczeniami i opiniami podczas wywiadów grupowych. Stypendyści OPI PIB zorganizują również komisje eksperckie, do których zaproszą przedstawicieli branżowych rad kompetencyjnych – ekspertów reprezentujących różne środowiska i branże, którzy zostaną poproszeni o omówienie wyników badań i przedstawienie profesjonalnego komentarza.

READ  Najciekawsza wiadomość tygodnia - nauka [16.05.2021]

Badania terenowe, w tym rekrutację ekspertów i realizację wywiadów, prowadzi konsorcjum firm Flow Nauka Sp. z oo i Flow Devs Sp. ogród zoologiczny

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com