Zakończenie prac remontowych w Stajni Kubiki w تشاaiينiki Króliwski – Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Zakończenie prac remontowych w Stajni Kubiki w تشاaiينiki Króliwski – Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Zakończono prace konserwatorskie w Stajniach Kubickiego w Łazienkach Królewskich

20.07.2021

Po ponad dwóch latach renowacji stajni Kubickiego, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wprowadziło nową przestrzeń dla legendarnych kucyków epoki carskiej. Projekt konserwacji i renowacji stajni decyzją Wicepremiera i Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości ponad 7 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki projektowi pomnik zostanie zachowany dla przyszłych pokoleń, a zwiedzający będą mogli korzystać z nowej przestrzeni edukacyjnej i wystawienniczej.

Projekt został zrealizowany W latach 2019-2021 Prace budowlane, remontowe i konserwatorskie w stajni Kubickiego – główna i najcenniejsza rzecz tzw. i militarne tradycje Łazienek Królewskich.

W trakcie prac udało się odtworzyć wygląd i historyczny układ stajni Kubickiego, z odtworzoną częścią centralną i odrestaurowanymi zabytkowymi bramami. Skrzydła wschodnie i zachodnie przystosowano na potrzeby galerii. Powstały tam dwie stałe galerie, tj. Trenuj ich w domu. Zbigniew Prus-Niewiadomski i Królewska Fabryka Włókiennictwa.

Dzięki projektowi pomnik zostanie zachowany dla przyszłych pokoleń, a zwiedzający będą mogli korzystać z nowej przestrzeni edukacyjnej i wystawienniczej. Towarzyszący wystawom szeroki program ma przyczynić się do wyrównywania szans w dostępie do kultury.

Łazienki Aktywuj

„Stajnie Pegazy” to kolejny etap rewitalizacji Łazienek Królewskich. Proces mający na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń rozpoczął się w 2010 roku. Od tego czasu, przy współfinansowaniu ze środków europejskich i norweskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kilka budynków zostało wzniesiony w przywróconej świetności królewskiej rezydencji: pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickich i Dawnej Oberży, a od niedawna także Białym Domu i Wodozbiorze. Prace konserwatorskie objęły także cenne zbiory obrazów, rzeźb i rysunków. Odrestaurowana została również część historycznego ogrodu muzeum.

Projekt „Stajnie Pegasus”. Renowacja i restauracja stajni Kubickiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Adaptacja obiektu do potrzeb edukacyjno-wystawienniczych prowadzona jest wraz z wprowadzeniem rozwiązań energooszczędnych „w ramach ósmej osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego, rozwój zasobów kultury dla infrastruktury i programu operacyjnego środowiska na okres 2014-2020.” Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 11 mln zł, w tym dofinansowanie z UE ponad 7 mln zł.

READ  Robot z MIT pomoże osobom niepełnosprawnym się ubrać

Zdjęcia (8)

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com