Wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 wiąże się z mniejszym ryzykiem psychozy

Młodzież z wyższym poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi jest mniej podatna na rozwój zaburzeń psychotycznych we wczesnej dorosłości, donosi psychiatria przejściowa. Według naukowców kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być potencjalnym czynnikiem ochronnym przed ryzykiem rozwoju psychozy u młodych dorosłych.

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z RCSI University of Medicine and Health Sciences w Irlandii. Zrekrutowano do niego ponad 3,8 tys. osób. Osoby badane i ich stan zdrowia pod względem zaburzeń psychotycznych, depresji i zaburzeń lękowych w wieku 17 i 24 lat.

Do badań pobrano próbki krwi – dzięki nim naukowcy zmierzyli poziom kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 w badanych organizmach. Kwasy omega-6 wiążą się z zagrożeniami dla zdrowia – zwiększają ryzyko stanów zapalnych i wynikających z nich chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroba Alzheimera i wiele rodzajów nowotworów. Z kolei kwasy tłuszczowe omega-3 są związane z prawidłowym przebiegiem różnych procesów życiowych, wspomagają między innymi pracę serca oraz krążenie krwi wiąże się również ze wzrostem poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL ), jednocześnie obniżając poziom „złego cholesterolu” (LDH) we krwi.

Chociaż naukowcy nie mieli zbyt wielu dowodów na powiązanie ilości kwasów tłuszczowych w organizmie z ryzykiem rozwoju różnych rodzajów zaburzeń psychotycznych, odkryli, że 24-latkowie z tym typem zaburzeń mieli wyższy poziom kwasów omega-6. niż omega-6. 3 w ciele. W porównaniu do ludzi, którzy pracują prawidłowo.

Naukowcy odkryli również, że 24-latkowie z zaburzeniami psychotycznymi mieli niższy poziom kwasu dokozaheksaenowego, znanego jako DHA, kwas tłuszczowy omega-3, ogólnie określany jako „dobry tłuszcz”. Kwas ten zwykle znajduje się w tłustych rybach lub suplementach diety. Młodzieży z wyższym poziomem DHA w wieku 17 lat było 56 procent. Mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń psychotycznych po siedmiu latach, w wieku 24 lat. Zdaniem naukowców może to wskazywać na ważną rolę DHA w okresie dojrzewania jako potencjalnego czynnika ochronnego przed ryzykiem psychozy we wczesnej dorosłości.

READ  OnePlus rozważa wejście na rynek portfela kryptowalut za pośrednictwem BeInCrypto Polska

Naukowcy twierdzą, że ich wyniki badań są spójne pod względem czynników, takich jak płeć, wskaźnik masy ciała, palenie i status społeczno-ekonomiczny.

„Badanie należy powtórzyć, ale jeśli wyniki są spójne, sugerują, że zwiększone spożycie kwasów omega-3 przez nastolatków, takie jak spożywanie tłustych ryb, może zapobiegać rozwojowi psychozy we wczesnej dorosłości” – wyjaśnia prof. dr hab. David Kotter psychiatrii. w RCSI.

Badacze wskazują, że chcą lepiej zrozumieć mechanizmy stojące za obserwowaną zależnością. Według nich odpowiednia ilość kwasów omega-3 w organizmie w okresie dojrzewania może wiązać się ze zmniejszeniem stanu zapalnego lub powstawaniem niewłaściwych połączeń nerwowych w okresie dojrzewania.

Więcej na ten temat: https://www.nature.com/articles/s41398-021-01425-4 (PAP)

Autor: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl / agt /

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x