Wyginięciu dinozaurów towarzyszyło wyginięcie ssaków

Wymieranie – które zakończyło wiek dinozaurów 66 milionów lat temu, dotknęło także niektóre ssaki. Naukowcy potwierdzili w Current Biology, że pozostałe ssaki wykorzystały to i zajęły wyzwolone nisze środowiskowe.

Wyginięcie niektórych zwierząt otwiera przestrzeń dla ekspansji dla innych. Ta ekspansja, zwana promieniowaniem, zajmuje miliony lat, aby oddzielić nowe gatunki. Jak dotąd naukowcom wydawało się, że to wyginięcie dinozaurów otworzyło drogę do ekspansji ssaków. Innymi słowy, to dinozaury powstrzymywały ssaki przed zajęciem nowych obszarów ekologicznych. Jednak ostatnie badania wskazują, że w czasach dinozaurów ssaki również blokowały się nawzajem.

„W czasach dinozaurów istniało wiele rodzajów ssaków, w tym ssaki żyjące na dużych wysokościach, pływające i kopiące” – opisuje Elsa Pansiroli z Oxford Museum of Natural History: „Żadne grupy nie żyły dzisiaj, ale zginęły razem z dinozaurami”.

Wielkie wymieranie 66 milionów lat temu spustoszyło nie tylko inne niż ptaki dinozaury, ale także wiele grup ssaków. Otwarto wówczas nisze ekologiczne, które zajęły nie tylko dinozaury, ale i ssaki. Następnie pozostałe ssaki weszły w te nisze.

Naukowcy od dawna uważali, że największym zagrożeniem dla małych ssaków na początku ich życia ewolucyjnego były dinozaury.

Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców podważają ten pogląd. Trudno przypuszczać, że ówczesne ssaki, które zwykle ważyły ​​mniej niż 100 gramów, konkurowały z dinozaurami. Co więcej, w czasach dinozaurów ssaki reprezentowały wielką różnorodność pod względem diety i stylu życia.

Większość grup saksońskich, które przetrwały dzisiaj, wywodzi się z grup, które szybko się rozrosły po masowym wymarciu 66 milionów lat temu.

Więcej: https://oumnh.ox.ac.uk/mammals-time-dinosaurs-held-each-other-back

Komentarze (0)

Do artykułu: Wyginięciu dinozaurów towarzyszyło wyginięcie ssaków

READ  Francja: Air France odwołuje lot Paryż-Moskwa; Rosja nie zgodziła się na zmianę kursu

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x