Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję powiatu w przedmiocie eksponowania treści ekstremistycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję powiatu w przedmiocie eksponowania treści ekstremistycznych

Obraz Masek Skoronic

Z kolei rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie Andrei Erla powiedział Sejmowi, że sąd oddalił skargę w całości 7 lipca, a przyczyny tego orzeczenia wyjaśnione zostaną w pisemnym uzasadnieniu wyroku, które zostanie przygotowane w przypadku żądania przez którąkolwiek ze stron.

– Skierujemy tę sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego – powiedział PAP Dominic Jaikovic, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Według Instytutu Ordo Iuris, mimo pozornie neutralnej nazwy, decyzja Rady Miasta Krakowa była „bezprawnym zamachem na wolność słowa” i „znacząco ograniczyła możliwość działania w obronie życia lub zdrowia nienarodzonych dzieci z wykorzystaniem fotografii”. “Wyrok krakowskiego sądu jednoznacznie potwierdza prawo organizacji pro-life do ujawniania światu brutalnej prawdy o aborcji. Rada miejska nie może ograniczać tego prawa nielegalną decyzją” – potwierdził Nikodim Berniac, analityk Centrum Analiza prawna w Instytucie Ordo Iuris w oświadczeniu przekazanym PAP.

Reguła WSA W Krakowie podobną uchwałę podjęła Rada Metropolitalna Warszawy zakazująca poruszania się po stolicy pojazdami pokrytymi obrazami, napisami, plakatami, znakami lub transparentami przedstawiającymi zwłoki, szczątki ludzkie i części płodu ludzkiego oraz zawierającymi treści mające na celu ukazanie osobę, grupę osób lub instytucję lub osobę prawną lub jednostkę organizacyjną w sposób „niewłaściwy, a zarazem obraźliwy, poniżający lub znieważający w oczach opinii publicznej”.

Zdaniem działaczy Ordu Jorisa „wyrok krakowski powinien stać się ważnym punktem odniesienia” dla Mazowieckiego Sądu Okręgowego, który ma 30 dni na uchylenie warszawskiej decyzji.

Członkowie Rady Krakowa przyjęli 18 listopada uchwałę zakazującą eksponowania treści przemocowych w przestrzeni publicznej Krakowa. Pisali w nim, że zakazuje prezentacji wizerunków zwłok lub ich fragmentów m.in. na plakatach, bilbordach, bilbordach, pojazdach i przyczepach. Projekt uchwały został sporządzony od dołu z inicjatywy mieszkańców, którzy zebrali 532 podpisy pod projektem.

Choć radni stwierdzili w dyskusji, że istnieje poważne ryzyko uchylenia decyzji przez Wojewódzki lub Wojewódzki Sąd Administracyjny z przyczyn prawnych, 25 ostatecznie poparło jej przyjęcie, a 15 sprzeciwiło się temu. odrębne głosowanie.

READ  Przed pociągiem pobiegła 17-letnia Kornelia. Czy tragedia wydarzyła się poprzez naukę na odległość? Szokujące wyniki

18 grudnia wojewoda małopolski Okas Kmita uchylił tę decyzję w całości z powodu wad kosmetycznych. Z punktu widzenia służb prawnych Województwa jej postanowienia w istotny sposób naruszają obowiązujący w Polsce system prawny. W styczniu 24 radnych poparło wystąpienie w sądzie, 14 sprzeciwiło się.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominic Jaukovic powiedział wówczas, że zdaniem prawników, województwo wojvodzka może uchylić tę decyzję tylko częściowo – w zakresie ukarania tych, którzy mogliby złamać zakaz oglądania surowych treści, ale nie całkowicie a nie w zakresie korzyści Brak zakazu udostępniania takich treści w Krakowie.

Djokovic podkreślił, że nie jest to kwestia ideologiczna i zakaz wyświetlania treści ekstremistycznych powinien dotyczyć nie tylko plakatów i bilbordów prezentowanych przez przeciwników aborcji. „Okrutne treści wywołujące negatywne emocje, zwłaszcza wśród dzieci, nie powinny być pokazywane publicznie, niezależnie od ideologicznego koloru tych treści, co chcę wyraźnie podkreślić” – powiedział Djokovic. „Czy osoby o poglądach lewicowych będą pokazywać np. treści związane z zakazem spożywania mięsa, które ich zdaniem będą, czy będą to inne środki ustanowione przez prawicę, to taka dyskusja nie powinna być prowadzona w ten sposób. być cywilizowanym ”- dodał konsultant.

Wypowiadając się w imieniu Klubu Prawo i Sprawiedliwość radny Miasta Krakowa zauważył, że Rada Miasta Krakowa jeszcze przed decyzją o zakazie eksponowania treści ekstremistycznych miała negatywne opinie ze strony pełnomocnika Rady Miejskiej i Prezydenta Krakowa, Decyzja.

„Uważamy, że Rada Miasta Krakowa powinna działać w granicach prawa i zgodnie z prawem, a w przypadku istotnych wątpliwości lub dowodów niezgodności z prawem kwestie te powinny być rozstrzygane i niepodejmowane, żeby Rada Miasta Krakowa się nie ośmieszała” – powiedział Dronici. Dodał, że wnosząc skargę na decyzję Województwa o: WSA „To niepotrzebne ryzyko dla budżetu miasta i zabiera czas absolwentom prawników”.

Na tej samej styczniowej sesji członkowie krakowskiej Rady przyjęli uchwałę wzywającą parlamentarzystów do wprowadzenia w ustawie kryminalnej zakazu publicznego eksponowania treści o charakterze ścisłym, w tym wizerunków zwłok ludzkich. Zauważyli, że nie tylko Kraków, ale i inne polskie miasta cierpią na ten problem.

READ  rok akademicki 2021/2022. Niepokoją słowa ministra zdrowia. Czy będzie nauka na odległość?

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com