Wirtualna rzeczywistość pomaga architektom wizualizować, jak osoby z demencją widzą przestrzeń

Wirtualna rzeczywistość pomaga architektom wizualizować, jak osoby z demencją widzą przestrzeń

Rzeczywistość wirtualna (VR) jest od pewnego czasu wykorzystywana w diagnostyce lub leczeniu demencji. Dodatkowo dzięki tej technologii projektanci rozwiązań, np. dla osób z demencją, mogą zobaczyć, jak widzą i postrzegają przestrzeń.

Uczą się o tym studenci Wydziału Architektury oraz Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, a także zgłębiają wiedzę projektową dla seniorów i osób z demencją.

„Prowadząc zajęcia ze studentami wiemy, jak trudno jest młodym ludziom wyobrazić sobie problemy osób starszych. Dlatego wykorzystując wirtualną rzeczywistość stworzyliśmy narzędzie, które pozwala nam wczuć się w osoby starsze: pokazuje nam nierównowagi wizualne związane ze starzeniem się organizmu, naśladuje sposób poruszania się wózka inwalidzkiego i osłabia Słuch ze względu na obecność hałasu.Dzięki temu możemy sprawdzić, jak zaprojektowana przez nas przestrzeń jest postrzegana przez osoby starsze, którym towarzyszy szereg chorób, które wpływają na postrzeganie przestrzeni.Za pomocą wirtualnej rzeczywistości projektant może ocenić, czy prawidłowo dobrał ton plastyczny, czy kontrast poszczególnych powierzchni itp.” – mówi dr hab. M. Iona Pinnick z Politechniki Śląskiej.

Dodała, że ​​osoby starsze są bardzo wymagającą kategorią architektów, ponieważ towarzyszą im liczne schorzenia – upośledzenia ruchowe, percepcyjne, wzrokowe i słuchowe.

Stąd pomysł wykorzystania wirtualnej rzeczywistości do przetestowania mieszkania przeznaczonego dla osoby starszej.

W ten sposób powstał typowy korytarz szpitala lub ośrodka zdrowia. „Użytkownik VR wykonuje określone zadania i zmienne eksperymentalne, które są wykonywane w wirtualnym świecie, np. przejście przez korytarz, w ten sposób klinicysta lub psycholog testuje swoją percepcję i to, jak adaptuje się w nowej, nieznanej przestrzeni. skupiono się na testowaniu funkcji poznawczych, takich jak: pamięć epizodyczna, swobodna uwaga, funkcje wykonawcze, pamięć przyszła, pamięć robocza.Przy projektowaniu szczególną uwagę zwrócono na łatwość obsługi i wybór zadań, przed którymi stoją osoby po 60. roku życia na co dzień ”- wyjaśnił Benick.

READ  Ekolodzy bojkotują Bitcoin, a społeczność kryptowalutowa podejmuje działania za pośrednictwem BeInCrypto Polska

To rozwiązanie przetestowano – jeszcze przed pandemią – na niewielkiej grupie pacjentów Szpitala Geriatrycznego w Katowicach, a naukowcy opublikowali wyniki.

„Jego zaletą jest to, że możemy sprawdzić funkcje poznawcze człowieka bez przygotowania prywatnej przestrzeni. Wystarczy założyć okulary i w ciągu 10-15 minut przystąpić do testu” – mówi badacz.

Zdaniem Benka, pozytywne jest podejście samych osób starszych do tej nowoczesnej technologii. „Seniorzy chętnie testowali wirtualną rzeczywistość, nie mieli problemu z wypróbowaniem naszego rozwiązania” – powiedziała.

W tym semestrze – w ramach zajęć PBL (Project-Based Learning), których celem jest łączenie studentów i naukowców z różnych kierunków i kierunków, z partnerami ze środowiska społeczno-gospodarczego, w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań – studenci projektują grafikę system informacyjny dla osób z demencją na plakatach i panelach Formularz, które również zostaną przeniesione do przestrzeni wirtualnych.

“W mieszkaniu wychodzimy z założenia, że ​​dana osoba rozpoznaje rozkład pomieszczeń, ale może mieć problemy z zapamiętaniem np. co znajduje się w konkretnej szafce kuchennej. Dlatego projektujemy etykiety, które pokazują, gdzie się znajduje. Takie rozwiązanie jest już w powszechnym użyciu na świecie w centrach W trosce o ludzi.Jednak publicznie te tagi powinny być bardziej inkluzywne, to znaczy powinny służyć wszystkim użytkownikom.Nasze tagi łączą opis / podpis i diagram, co ma silniejszy wpływ na użytkownika” – wyjaśniła.

Niestety, dodała, brakuje przydatnych informacji dla osób starszych czy osób z demencją w miejscach publicznych. Dotyczy to informacji np. o układzie budynku czy usytuowaniu w nim toalet.

Dr Bennick, zajmujący się projektowaniem dla osób starszych, współpracuje również z Fundacją Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) oraz Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, gdzie naukowcy opracowują innowacyjne urządzenia, m.in. przykład pomagania osobom starszym w ich codziennych czynnościach.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com