Wierzymy w naukę wybiórczo. Jakim grupom zawodowym ufamy? [WYWIAD]

Wierzymy w naukę wybiórczo.  Jakim grupom zawodowym ufamy? [WYWIAD]

Jak uwierzyć w naukę w przypadku pandemii?

Można postawić dwie konkurencyjne hipotezy. Po pierwsze, jego autorytet został nadszarpnięty niedogodnością wynikającą z różnych zaleceń wydanych przez ekspertów i epidemiologów. Pojawiły się też teorie spiskowe, które były przejawem podejrzliwości niektórych ludzi wobec nauki i naukowców. Alternatywna hipoteza mogłaby powiedzieć, że prestiż nauki wzrósł, ponieważ pandemia zademonstrowała i uświadomiła zakres naszej potrzeby skutecznej nauki w przypadku historycznych eksperymentów oraz skuteczności w tworzeniu wynalazków, zwłaszcza testów i szczepionek.

A która teza okazała się słuszna?

Wyniki naszych ankiet mówią w imieniu innych. Wydaje się, że ludzie postrzegali naukę i medycynę przede wszystkim jako szansę na ratunek. Tak interpretuję duże zaufanie do naukowców i lekarzy.

Ale naukowcy to robią lekarze Z reguły cieszą się władzą.

Są powody, by twierdzić, że to nie tylko intelektualna rutyna. Proszę zwrócić uwagę na inne wskaźniki zaufania. W szczególności relatywnie niski poziom zaufania do policji jest symptomem, który z jednej strony podjął się trudnego zadania nałożenia ograniczeń, z drugiej zaś angażował się w działania o wyraźnie politycznym charakterze – w szczególności , selektywny sposób reagowania na protesty i zgromadzenia publiczne. W tym przypadku łatwo zauważyć, że odnotowany poziom ufności jest wynikiem oceny wyników podczas pandemii. Nie ma powodu, aby sądzić, że tak się nie stało w przypadku naukowców i klinicystów. Ostatnio spotykamy się z lekarzami i pielęgniarkami, zwłaszcza w czasach zagrożenia lub szczepienia. Dlatego personel medyczny kojarzony jest przede wszystkim z pomocą, a nawet ratownictwem. Dla naukowców większość ludzi prawdopodobnie zdaje sobie sprawę, jak szybko opracowano naukowe rozwiązania globalnego problemu.

Dlaczego więc YouTuberzy lub Cezary Pazura pojawiają się w kampaniach szczepionkowych, a nie naukowcy?

READ  Propozycja Bidena dotycząca budżetu NASA na 2022 r. Przyspiesza rozwój nauki i przestrzeni handlowejKtórym grupom zawodowym ufasz, a którym nie

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x