Trening mózgu może opóźnić postęp demencji o pięć lat

Trening mózgu może opóźnić postęp demencji o pięć lat

Badanie opublikowane w czasopiśmie Neurology pokazuje, że osoby po 80. roku życia, które mają aktywny mózg, mogą opóźnić rozwój demencji o około pięć lat.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Rush University Medical Center w Chicago (USA) objęły 1978 osób, które miały średnio 80 lat i nie miały demencji na początku badania. Obserwacje prowadzono średnio przez siedem lat. Każdego roku uczestnicy byli testowani pod kątem możliwych oznak demencji.

Przy zapisie respondenci wypełniali ankiety dotyczące m.in. czytania książek, grania w gry planszowe i karciane czy układania puzzli w ciągu ostatniego roku. Pytania dotyczą również poziomu aktywności umysłowej we wczesnych etapach życia.

Otępienie rozpoznano u 457 osób w średnim wieku 89 lat. Wśród badanych o największym zaangażowaniu w aktywność umysłową (kilka razy w tygodniu) wiek pierwszych objawów otępienia wynosił 94 lata (niezależnie od płci i poziomu wykształcenia).

“Wykazaliśmy, że na częstość występowania objawów demencji nie miała wpływu edukacja ani aktywność umysłowa uczestników we wczesnym okresie życia. To gimnastyka umysłowa była ważna w późniejszym życiu” – skomentował dr Robert S. Wilson, autor badania. .

„Dobrą wiadomością jest to, że nigdy nie jest za późno na trening mózgu. Badania te wskazują, że nawet po 80 roku życia można przyczynić się do opóźnienia demencji” – dodaje badaczka. (PAPKA)

koc / agt /

READ  nauka lub ideologia

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com