Studenci Politechniki Śląskiej wygrali tegoroczną Droniadę

Studenci Politechniki Śląskiej wygrali tegoroczną Droniadę

Uczelnia poinformowała we wtorek, że drużyna z Politechniki Śląskiej wygrała Droniadę, konkurs technologii dronów. W konkursie biorą udział zespoły i zespoły akademickie, które zostały przyjęte do formatu otwartego, które mogą np. zaprezentować swoje rozwiązania potencjalnym inwestorom.

Droniada zaprezentuje technologiczne możliwości Przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, ICT, informacji geograficznej, systemów analizy informacji, elektroniki i lotnictwa. Scenariusze misji opierają się na rzeczywistych sytuacjach, w których drony mogą zapewnić ludziom realne wsparcie.

Kilka poprzednich edycji imprezy odbyło się przy wsparciu Metropolii GZM na początku czerwca i lipca w Katowicach. Tegoroczny konkurs odbył się w podobnym terminie w Poznaniu, we współpracy m.in. z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS).

Wyniki ogłosiła we wtorek Politechnika Śląska w Glivicach, której uczniowie z Koła Naukowego High Flyers wygrali cały konkurs.

Studenci Uniwersytetu w Gliwicach zajęli drugie miejsce w pokazie dronowego systemu antenowego, zwyciężając w dwóch wymienionych wyżej konkursach: identyfikacji obszarów zajmowanych przez patogeny roślinne („trzy kolory”) oraz dokładnego wykrywania parcha jabłoni i pleśni w sadzie. Opryskiwanie środkami ochrony roślin – symulacja wałków paintballowych (“drzewo życia”).

“Technicznie tworzenie dronów w 2021 roku nie jest tak trudne, jak robi to wiele firm. Wyzwaniem jest z pewnością stworzenie z nich robotów i wykorzystanie ich jako robotów, czyli autonomicznych maszyn, które wykonują zadania” – powiedział Jacek Grzybowski, Head of High Zakład Ulotek, powołując się na powierzoną mu uczelnię.

“Tam właśnie zmierzamy. Nie cieszy nas fakt, że nasza maszyna po prostu leci. Naszym celem jest dodatkowo wykonanie pewnych czynności, które mogą pomóc ludziom” – wyjaśnił Grzybowski.

Jeden z kierowników działu d love. Roman Sizipa z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej zwrócił uwagę na duże zapotrzebowanie rynku dronów na wykwalifikowany personel w zakresie projektowania i eksploatacji platform bezzałogowych.

READ  Ekspert: Mamy pierwsze potwierdzenie możliwości wymiany szczepionek na COVID-19

„Dowodem na to jest Central European UAV Display Unit, który powstał w Górnośląsko-Zagopickiej Metropolii, w odpowiedzi na rosnący rynek UAV i spodziewane zapotrzebowanie na usługi UAV w najbliższej przyszłości” – zaznaczył naukowiec.

Podkreślił, że Politechnika Śląska stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, otwierając nowy kierunek studiów pod nazwą Aerospace Engineering. Jego uczniowie muszą być m.in. wykształceni w zakresie projektowania i eksploatacji statków bezzałogowych.

Uczelnia z ponad 180 kołami naukowymi uważa, że ​​oprócz angażowania studentów w indywidualne programy studiów w formie nauczania projektowego, jest to dobry sposób na uczenie innowacyjności i samodzielności, co z kolei przekłada się na atrakcyjność absolwentów w pracy rynek.

“Droniada to przede wszystkim szansa dla studentów, ponieważ mogą oni w praktyce sprawdzić swoje umiejętności i to, czego się uczą podczas standardowych zajęć. (…) Droniada to także okazja do przedstawienia się potencjalnym pracodawcom czy inwestorom. (…) Chcielibyśmy Lubię brać udział w międzynarodowym konkursie w Australii, w którym biorą udział wszystkie największe uniwersytety z całego świata” – powiedział Chiseppa.

Do tegorocznej Droniady zgłoszono jedenaście zespołów, m.in. Z Warszawy, Łodzi, Krakowa i Poznania. W klasyfikacji generalnej drużyna Politechniki Śląskiej zdobyła 78 punktów, wyprzedzając drużyny Politechniki Wrocławskiej (67 punktów) i Akademii Górniczo-Hutniczej (43 punkty). Studenci Politechniki Śląskiej otrzymali nagrody w wysokości 25 000 zł. zł oraz specjalistyczny sprzęt do kontroli UAV.

Głównym twórcą i organizatorem Droniady jest Sławomir Kosieliński z Fundacji Instytut Mikromakro, dyrektor Centrum Badań nad Przyszłością Collegium Civitas.

PAP – Nauka w Polsce, Mateusz Babak

mtb /ścieżka/

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com