Stacja zostanie przebudowana w Opalenicy. Istnieje umowa z wykonawcą

Stacja zostanie przebudowana w Opalenicy.  Istnieje umowa z wykonawcą

Funkcjonalny, z nowocześnie zaaranżowaną przestrzenią obsługi pasażerów, odrestaurowaną elewacją i obwodem, ale też wygodny, dostępny i ekologiczny – taki będzie dworzec Opalenica po przebudowie. PKP SA podpisała umowę na modernizację obiektu.

Inwestycja w Opalenicy jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który obejmie blisko 200 dworców w całej Polsce, w tym do 13 w województwie wielkopolskim. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej zakład przejdzie kompleksową przebudowę. Nieco inny wygląd będzie miała bryła budynku. Planuje się m.in. wyburzenie ścian parteru i zastąpienie ich szklanymi fasadami. Odtworzone zostaną detale elewacji i poszycie dachu wskazujące na historyczny wygląd i symetrię okien w elewacji północnej. Na terenie rozbudowy po zachodniej stronie terminala powstanie wiata rowerowa z 56 miejscami parkingowymi. Ściany przyszłej konstrukcji zostaną wykonane z betonu architektonicznego. Zdaniem architekta bryła miała nawiązywać do ceglanego budynku, który znajdował się w tym miejscu. Nowy wygląd zewnętrzny dworca Opalenica zostanie podkreślony nocnym oświetleniem kompleksu.

Podpisanie umowy z wykonawcą na przebudowę budynku terminalu w Opalince to kolejny element zapobiegający wykluczeniu transportu. Mieszkańcy innego, mniejszego miasta w województwie wielkopolskim będą mieli dostęp do bezpiecznej i wygodnej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i ekologiczny budynek dworca stanie się ważnym ośrodkiem lokalnej społeczności i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Poznania – mówi Andre Pettel, Minister Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Infrastruktury. Naszym celem jest, aby terminal w tym mieście był funkcjonalny, wygodny, dostępny dla wszystkich grup podróżnych i bardziej przyjazny dla środowiska – mówi Irenus Malani, Członek Zarządu PKP SA.

Przestrzeń usługowa stacji zostanie zaaranżowana w nowoczesny sposób, z dużą ilością naturalnego światła. Wejdziesz przez szklaną fasadę od strony miasta, a duże okna wkomponowane w fasadę od strony palet. Wewnątrz podróżni znajdą przestronną poczekalnię z miejscami do siedzenia, frontami z rozkładem jazdy, elektronicznymi tablicami zameldowania i wymeldowania oraz nowoczesnym systemem informacji audio. W ich pobliżu znajdować się będą kasy biletowe, toalety publiczne, a także obiekt handlowo-usługowy. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się miejsce do wynajęcia.

READ  Szwajcaria. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na szczyt Biden-Putin

Przebudowa zakładu w Opalenicy udostępni go osobom o ograniczonej sprawności ruchowej i bezpieczeństwie. Usunięte zostaną bariery architektoniczne i wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, takich jak ścieżki z obszarami uwagi, znaki brajlowskie i panele dotykowe z układem stacji i otoczeniem. Ponadto w aparatach słuchowych przy kasach biletowych oraz toaletach dla osób niepełnosprawnych znajdą się wzmacniacze sygnału. Na stacji zostaną zastosowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa: dozorowe i kontroli dostępu, antywłamaniowe, kradzieżowe, przeciwpożarowe.

W trakcie przebudowy stacja stanie się bardziej przyjazna środowisku. Dzięki dociepleniu elewacji, zastosowaniu pomp ciepła oraz zamontowaniu nowych okien, drzwi i fasad o niskim współczynniku przenikania ciepła, budynek będzie bardziej energooszczędny. Projekt przewiduje również energooszczędną iw pełni zautomatyzowaną instalację oświetleniową. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, ciepła i wody w zakładzie odpowiedzialny będzie System Zarządzania Budynkiem (BMS), który steruje pracą wszystkich instalacji i urządzeń w zakładzie.

W ramach inwestycji przekształceniu ulegnie bezpośrednie otoczenie zakładu. Dachy zostaną przearanżowane, tworząc ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących. W pobliżu dworca planuje się montaż elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie) oraz aranżację zieleni.

Całkowity koszt przebudowy zakładu w Opalenicy to łącznie 8,7 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2022 roku. Projekt przebudowy obiektu przygotowała pracownia Demiurg z Poznania, a wykonawcą robót budowlanych jest firma Agrobex z Poznania.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com