Stacja zostanie przebudowana w Opalenicy. Istnieje umowa z wykonawcą

Funkcjonalny, z nowocześnie zaaranżowaną przestrzenią obsługi pasażerów, odrestaurowaną elewacją i obwodem, ale też wygodny, dostępny i ekologiczny – taki będzie dworzec Opalenica po przebudowie. PKP SA podpisała umowę na modernizację obiektu.

Inwestycja w Opalenicy jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który obejmie blisko 200 dworców w całej Polsce, w tym do 13 w województwie wielkopolskim. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej zakład przejdzie kompleksową przebudowę. Nieco inny wygląd będzie miała bryła budynku. Planuje się m.in. wyburzenie ścian parteru i zastąpienie ich szklanymi fasadami. Odtworzone zostaną detale elewacji i poszycie dachu wskazujące na historyczny wygląd i symetrię okien w elewacji północnej. Na terenie rozbudowy po zachodniej stronie terminala powstanie wiata rowerowa z 56 miejscami parkingowymi. Ściany przyszłej konstrukcji zostaną wykonane z betonu architektonicznego. Zdaniem architekta bryła miała nawiązywać do ceglanego budynku, który znajdował się w tym miejscu. Nowy wygląd zewnętrzny dworca Opalenica zostanie podkreślony nocnym oświetleniem kompleksu.

Podpisanie umowy z wykonawcą na przebudowę budynku terminalu w Opalince to kolejny element zapobiegający wykluczeniu transportu. Mieszkańcy innego, mniejszego miasta w województwie wielkopolskim będą mieli dostęp do bezpiecznej i wygodnej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i ekologiczny budynek dworca stanie się ważnym ośrodkiem lokalnej społeczności i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Poznania – mówi Andre Pettel, Minister Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Infrastruktury. Naszym celem jest, aby terminal w tym mieście był funkcjonalny, wygodny, dostępny dla wszystkich grup podróżnych i bardziej przyjazny dla środowiska – mówi Irenus Malani, Członek Zarządu PKP SA.

Przestrzeń usługowa stacji zostanie zaaranżowana w nowoczesny sposób, z dużą ilością naturalnego światła. Wejdziesz przez szklaną fasadę od strony miasta, a duże okna wkomponowane w fasadę od strony palet. Wewnątrz podróżni znajdą przestronną poczekalnię z miejscami do siedzenia, frontami z rozkładem jazdy, elektronicznymi tablicami zameldowania i wymeldowania oraz nowoczesnym systemem informacji audio. W ich pobliżu znajdować się będą kasy biletowe, toalety publiczne, a także obiekt handlowo-usługowy. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się miejsce do wynajęcia.

READ  Miasto sfinansuje opracowanie koncepcji remontu na 10 jardów. Kto sam sfinansuje reformy?

Przebudowa zakładu w Opalenicy udostępni go osobom o ograniczonej sprawności ruchowej i bezpieczeństwie. Usunięte zostaną bariery architektoniczne i wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, takich jak ścieżki z obszarami uwagi, znaki brajlowskie i panele dotykowe z układem stacji i otoczeniem. Ponadto w aparatach słuchowych przy kasach biletowych oraz toaletach dla osób niepełnosprawnych znajdą się wzmacniacze sygnału. Na stacji zostaną zastosowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa: dozorowe i kontroli dostępu, antywłamaniowe, kradzieżowe, przeciwpożarowe.

W trakcie przebudowy stacja stanie się bardziej przyjazna środowisku. Dzięki dociepleniu elewacji, zastosowaniu pomp ciepła oraz zamontowaniu nowych okien, drzwi i fasad o niskim współczynniku przenikania ciepła, budynek będzie bardziej energooszczędny. Projekt przewiduje również energooszczędną iw pełni zautomatyzowaną instalację oświetleniową. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, ciepła i wody w zakładzie odpowiedzialny będzie System Zarządzania Budynkiem (BMS), który steruje pracą wszystkich instalacji i urządzeń w zakładzie.

W ramach inwestycji przekształceniu ulegnie bezpośrednie otoczenie zakładu. Dachy zostaną przearanżowane, tworząc ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących. W pobliżu dworca planuje się montaż elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie) oraz aranżację zieleni.

Całkowity koszt przebudowy zakładu w Opalenicy to łącznie 8,7 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2022 roku. Projekt przebudowy obiektu przygotowała pracownia Demiurg z Poznania, a wykonawcą robót budowlanych jest firma Agrobex z Poznania.

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x