Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną nad Bornholmem. Duńczycy zareagowali natychmiast

Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną nad Bornholmem.  Duńczycy zareagowali natychmiast

Bornholm był w centrum uwagi Rosjan. W piątek rosyjskie samoloty dwukrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną wokół duńskiej wyspy. W rezultacie Dania zebrała swoich bojowników i wezwała ambasadora Rosji na rozmowę z MSZ. Przeciąganie liny między Moskwą a NATO trwa.

W tym artykule dowiesz się:

  • Ile osób mieszka na Bornholmie?

  • Co wydarzyło się w pobliżu wyspy?

  • Jakie środki podejmują ostatnio Rosjanie

Bornholm w zasięgu rosyjskich samolotów. Dania: To jest zamierzone działanie

Bornholm to duńska wyspa w południowej części Morza Bałtyckiego, licząca około 39 tys. Osoby. Jest to obszar, który przeszedł do historii jako ważne strategiczne miejsce podczas II wojny światowej, gdzie remobilizowano żołnierzy i uchodźców. Bornholm był też jedną z najważniejszych baz niemieckich na Bałtyku, dlatego interesowali się nią również Rosjanie – zwłaszcza pod koniec wojny, kiedy dokonywali desantu.

Choć od tamtych wydarzeń minęło 76 lat, Bornholm ponownie znalazł się w krzyżowym ogniu Moskwy. Niepokojące doniesienia w tej sprawie pochodzą od rządu w Kopenhadze.

Minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod ogłosił, że rosyjskie samoloty wkroczyły w duńską przestrzeń powietrzną w pobliżu wyspy Bornholm w piątek, 11 czerwca. „To całkowicie nie do przyjęcia, że ​​rosyjskie samoloty naruszają duńską przestrzeń powietrzną dwa razy w ciągu jednego dnia” – powiedział we wpisie szef MSZ.

Jego zdaniem podwójne przekroczenie przestrzeni powietrznej wokół Bornholmu świadczy o tym, że było to „zamierzone działanie”. W związku z tym władze duńskie zdecydowały się przeprowadzić szczegółowe dochodzenie w tej sprawie. Portal defense24.pl informuje, że ambasador Rosji został już wezwany do MSZ.

Dania wysyła swoje myśliwce

Jednak Dania zdecydowała się również odpowiedzieć w terenie. Ritzau poinformował, że duńskie Ministerstwo Obrony wysłało myśliwce F-16, zmuszając rosyjskie samoloty do zmiany kursu.

Trine Bramsen, szef duńskiego Ministerstwa Obrony, określiła incydent pod Bornholmem jako „niepokojący”. Dwukrotne naruszenie przestrzeni powietrznej tego samego dnia jest niezwykle rzadkie.

READ  Pokaz mody Tomash Osoulinsky Electrolux „Umyj, wysusz, noś dłużej”

Wejście w duńską przestrzeń powietrzną nastąpiło podczas ćwiczeń morskich NATO na Bałtyku w Baltops. A w ćwiczeniach wzięło udział 40 okrętów, 60 samolotów i 4 tys. Żołnierze z 18 krajów.

Czy Rosja chciała pokazać swoją potęgę, dwukrotnie zbliżając się do Bornholmu? To pytanie z pewnością pozostanie bez odpowiedzi.

Rosja stawia na Obwód Kaliningradzki

O znaczeniu granicy z NATO dla Rosji świadczy fakt, że nowe jednostki budowane są głównie w obwodzie kaliningradzkim. Pod koniec maja rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział utworzenie w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji około 20 nowych grup i jednostek wojskowych. Ma być reakcją na działania państw członkowskich NATO.

Rosjanie od dawna przygotowują się do uruchomienia 18. dywizji zmotoryzowanej w obwodzie kaliningradzkim, która może być wykorzystana w ramach ofensywy na różnych kierunkach. Wcześniej grupa była nieco defensywna.

Widziałeś ciekawe wydarzenie? Masz ciekawe zdjęcia lub filmy? Dołącz do nas wysyłając e-mail na adres [email protected]

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com