Rekonstrukcja Pałacu Sasuke. Dziś prezydent przedstawi projekt ustawy – Warszawa i Mazowsze – najnowsze wiadomości w RDC

Rekonstrukcja Pałacu Sasuke.  Dziś prezydent przedstawi projekt ustawy – Warszawa i Mazowsze – najnowsze wiadomości w RDC

Fot. PAP / Marcin Onufryjuk

Prezydent Andrzej Duda dziś o godz. 12.30, przy pl. Piłsudskiego w Warszawie zostanie przekazany marszałkowi Izby Reprezentantów Elżbiecie Witek projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego. Wejdzie w nowy etap procesu odbudowy – powiedział w rozmowie z PAP prezes Wojciech Korarski

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie przebudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brülla oraz domów mieszkalnych przy ul. Królewskiej w Warszawie zostanie przekazany w obecności najwyższych władz RP oraz przedstawicieli zaproszono wszystkie siły polityczne. Podczas uroczystości zaplanowane jest przemówienie Prezydenta.

Pomnik stulecia odzyskania niepodległości

Projekt ustawy, prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej, przygotował specjalny zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programowym „Niepodległa”.

Jej powstanie nastąpiło w wyniku zobowiązania podjętego przez Prezydenta 11 listopada 2018 r. podczas obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie prezydent podpisał odezwę dotyczącą zwrotu Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

„Ustawa o odbudowie jest wyrazem niezłomności prezydenta i stanie się punktem zwrotnym w historii Pałacu Saskiego” – powiedział w rozmowie z parlamentem prezydencki minister Wojciech Kolarski. „Dzięki temu projektowi przechodzimy od dyskusji i debaty do samego procesu odbudowy, a uchwalenie tej ustawy rozpocznie proces inwestycyjno-budowlany”. – Potwierdzony.

Przestrzeń dla inicjatyw kulturalnych

Pałac Sasukei ma stać się przestrzenią dla instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są przyszłą siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Z kolei Pałac Brühla jest siedzibą Senatu.

Pałac saski, wzniesiony w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jeana-Andre Morsteina, w kolejnych stuleciach był kilkakrotnie przebudowywany. W okresie II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a przylegający do niego Pałac Brühla był siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po zburzeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynymi jego zabytkami pozostają część trzech centralnych arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza – symbolicznym grobowcem upamiętniającym nieznanych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce najważniejszych świąt narodowych.

READ  W Dubaju otwarto najgłębszy basen do nurkowania na świecie

Przeczytaj także:

Czy Radom zostanie oddzielony od Mazowsza? Słyszałem o tym 20 lat temu.

Źródło: PAP | Autor: PL

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com