Próchnica zwiększa ryzyko demencji

Próchnica zwiększa ryzyko demencji

Z każdym utraconym zębem zwiększa się ryzyko problemów z pamięcią i poznaniem w starszym wieku, naukowcy z Rory Myers School of Nursing na Uniwersytecie Nowojorskim powiedzieli w czasopiśmie Journal of Acute and Long-Term Care Medicine. Jednak sztuczne zęby są przed nimi chronione.

Naukowcy doszli do tych wniosków po przeanalizowaniu dostępnych prac naukowych, które obejmowały dziesiątki tysięcy. Osoby.

„Biorąc pod uwagę ogromną roczną liczbę nowych przypadków choroby Alzheimera i demencji oraz potencjał poprawy stanu zdrowia przez całe życie, ważne jest, aby spróbować lepiej zrozumieć powiązania między zdrowiem jamy ustnej a pogorszeniem funkcji poznawczych” – mówi profesor. Bai Wu, autor publikacji.

Naukowcy przytaczają dane, że nawet w Stanach Zjednoczonych około 1/6 osób w wieku powyżej 65 lat straciło już wszystkie zęby.

Specjaliści podają kilka możliwych powodów obserwowanego skojarzenia. Wymieniają problemy z żuciem jedzenia, które mogą prowadzić do niedożywienia i związanych z tym zmian w mózgu.

Coraz więcej prac naukowych wskazuje również na znaczenie zapalenia dziąseł.

Co więcej, utrata zębów może odzwierciedlać trwający całe życie problem społeczno-ekonomiczny i nie jest trywialna, jeśli chodzi o zdolności poznawcze.

Jednak w najnowszej analizie związek między utratą zębów a ryzykiem demencji utrzymywał się nawet po uwzględnieniu różnego rodzaju czynników. Okazuje się, że im więcej zębów brakuje, tym większe ryzyko rozwoju demencji.

Każdy kolejny utracony trzonowiec zwiększa ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych o 1,4%. i postęp demencji o 1,1%

“Ten zależny od dawki związek między liczbą brakujących zębów a ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych znacznie wzmacnia dowody na związek między utratą zębów a upośledzeniem umysłowym. Dostarcza również dowodów na to, że utrata zębów może pomóc przewidzieć pogorszenie funkcji poznawczych”, podkreśla Xiang Qi, współautor opracowania.

„Nasze odkrycia podkreślają znaczenie utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej i jego znaczenie dla utrzymania zdolności intelektualnych” – dodaje.

READ  UM Lublin: Chatka Żaka tworzy lubelską przestrzeń dla kultury studenckiej!

Dobrą wiadomością jest to, że według badań osoby, które tracą zęby, ale używają protez, mają dodatkowe ryzyko, że problemy intelektualne prawie znikną.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-07/nyu-tla063021.php

https://www.jamda.com/article/S1525-8610(21)00473-4/fulltext

Autor: Marek Mataks

mata / agt /

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com