Premierzy Polski i Irlandii rozmawiali o przejęciu samolotu Ryanair na Białorusi

Premierzy Polski i Irlandii rozmawiali o przejęciu samolotu Ryanair na Białorusi

Premierzy Polski i Irlandii rozmawiali w czwartek o porwaniu zarejestrowanego w Polsce irlandzkiego lotniskowca Ryanair, który został przejęty na Białorusi – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Według polskiego MSZ presja na reżim Łukaszenki będzie kontynuowana.

Premier Mateusz Morawiecki i Michael Martin rozmawiali w czwartek telefonicznie przede wszystkim o porwaniu irlandzkiej linii lotniczej zarejestrowanej w Polsce, które będziemy przetrzymywać na Białorusi – poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Kancelaria Premiera.

„Premierowie zgodzili się, że właściwą reakcją jest szybka i zdecydowana reakcja Unii Europejskiej w postaci sankcji i ograniczeń w ruchu lotniczym w stosunku do białoruskich przewoźników lotniczych i ich przestrzeni powietrznej. konieczne do utrzymania presji wokół reżimu Aleksandra Łukaszenki do czasu ustania represji i ich rozpoczęcia. Uwolnienie więźniów politycznych” – poinformowała kancelaria prawna.

Dodał też, że szef polskiego rządu poinformował swojego irlandzkiego odpowiednika o utworzonym przez Polskę i Litwę wspólnym zespole prokuratorskim, który prowadzi śledztwo w sprawie porwania samolotu. “Dwaj przywódcy zgodzili się, że w tym śledztwie mogą uczestniczyć również przedstawiciele Irlandii. Śledztwo powinno mieć charakter międzynarodowy, a jego ustalenia powinny prowadzić do identyfikacji osób bezpośrednio odpowiedzialnych” – zaznaczył.

Kancelaria poinformowała również, że premier Irlandii pytał także o sytuację Polaków na Białorusi. “Premier Morawiecki poinformował go o uwolnieniu Iriny Bernaca, Marii Tiskowskiej i Anny Banisweg, a także o tym, że inne osoby prześladowane przez reżim nadal przebywają w białoruskich więzieniach. Polski premier poinformował także premiera Martina o represjach wobec działacze organizacji społecznych i niezależnych, przedstawiciele mediów i dziennikarze, m.in. Kanał Biełsat. Premier Irlandii zapowiedział, że jego kraj będzie wspierać Polskę w staraniach o to, by Unia Europejska zacieśniła presję na reżim w Mińsku” – w krótki.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Japoński potwierdził w czwartek w rozmowie z Palestyńską Agencją Informacyjną, że rozmowa premiera Morawiki z Martinem to kolejny przykład działań naszego kraju na arenie międzynarodowej w sprawie zajęcia samolotu Ryanair na Białorusi. “Pragnę przypomnieć, że polskim założeniem było rozszerzenie agendy Rady Europejskiej o punkt dotyczący sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Sankcje te zostały wprowadzone bardzo zdecydowanie i szybko, co dla wielu było pozytywnym zaskoczeniem , ponieważ UE jest często krytykowana za niezdecydowanie ”- dodał.

READ  Rosyjska jednostka naukowa przeniosła się w kosmos. Trzy dekady dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej | wiadomości ze świata

Japonsky zaznaczył, że Polska stara się budować na arenie Unii Europejskiej „wsparcie dla twardego i zdecydowanego podejścia” do Białorusi. “Przede wszystkim nadal będziemy naciskać na Łukaszenkę, aby zaprzestał prześladowań i represji oraz uwolnił więźniów politycznych – tak jak doprowadziło to do uwolnienia trzech polskich działaczy. Nie przestaniemy i będziemy nadal wywierać ten nacisk, aż wszystkie polityczne więźniowie są wypuszczani, dopóki nie ustaną represje społeczne” – zaznaczył.

Wiceszef MSZ dodał, że sankcje wobec białoruskiego reżimu powinny być surowe dla otoczenia prezydenta Łukaszenki. Przyznał, że kwestia ewentualnych sankcji gospodarczych była również dyskutowana na forum UE.

Źródło UE poinformowało Stowarzyszenie Państw Europejskich, że ambasadorowie państw członkowskich dadzą w piątek zielone światło, aby zakazać wszystkim białoruskim liniom lotniczym lądowania na lotniskach UE.

„Decyzja będzie dotyczyć zakazu lotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej dla białoruskich linii lotniczych, a także uniemożliwienia dostępu do portów lotniczych UE przez loty obsługiwane przez te linie lotnicze” – podało źródło z UE.

Po zielonym świetle ambasadorów UE decyzja zostanie podjęta w tzw. procedurze pisemnej przez Radę UE.

Na ostatnim szczycie w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej podjęli decyzję o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli białoruskiego reżimu, a także sankcji gospodarczych na Białoruś. Podjęli również decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej dla białoruskich linii lotniczych.

Decyzje podejmowane w tym czasie mają jednak charakter polityczny i aby stały się wiążące, muszą zostać przetłumaczone na język prawniczy. . Oznacza to, że odpowiednie regulacje unijne są przygotowywane i przyjmowane na szczeblu Rady UE w ramach unijnej procedury w Brukseli.

23 maja samolot Ryanair Ateny-Wilno został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze białoruskie potwierdziły, że przeniosły myśliwiec MiG-29 do maszyny pasażerskiej.

READ  Wytyczne dla uczelni dotyczące organizacji roku akademickiego 2021/2022 - Ministerstwo Edukacji i Nauki

Po wylądowaniu w stolicy Białorusi aresztowano Ramana Pratasevicia, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistę”, oraz jego partnerkę Sofię Sabigę. Samolot przyleciał do Wilna z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem.

Wiele krajów potępiło to, co robi Białoruś, w tym Polska, oskarżając władze w Mińsku o łamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotów”.

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com