Polski Ład Nauki – prof. Grzigors Krawick

Polski Ład Nauki – prof.  Grzigors Krawick

W polskiej Ładzie problemu szkolnictwa wyższego i nauki praktycznie nie ma. Może to oznaczać, że dla jego autorów kwestia ta ma niewielkie znaczenie – są sprawy „ważniejsze”. Zagadnienia szkolnictwa i nauk wyższych zostały „zepchnięte” do działu „Przyjazna szkoła i kultura na nowe stulecie – programy”. W tej części większość uwagi poświęcona jest edukacji, trochę kulturze, a najmniej nauce – tylko sześć elementów, a nie wszystkie.

Międzynarodowy Program Copernican

Program Międzynarodowej Akademii Kopernika (MAK) zapowiedział przygotowanie wieloletniego programu finansowania MAK – forum współpracy naukowej i programów edukacyjnych dla polskich i zagranicznych naukowców. MAK jest powiązany z Ustawą o Narodowym Programie Kopernikańskim (NPK), która została opublikowana w kwietniu. Jednak NPK miał być projektem na dużą skalę, z udziałem Akademii Nauk, a także uniwersytetu i innych instytucji; NPK przewidywał skupienie się wyłącznie na naukach matematyczno-przyrodniczych, astronomii, prawie, naukach medycznych, filozofii, teologii, naukach prawnych i naukach ekonomicznych. Tymczasem MAK, o którym mowa w „Polskiej Ładzie”, skierowany jest wyłącznie do medycyny, astronomii, fizyki i matematyki. MAK powinien być „forum współpracy naukowej” – ale bardzo niejasna koncepcja i forma organizacyjna, wokół której się toczy to forum, nie jest znana – czy ma to być złożona struktura jak w NPK, czy coś zupełnie innego. W tej kwestii „Polish Deal” jest bardzo ogólny.

Twórcy „Systemu polskiego” zapowiedzieli też, że zainteresują się Polską Akademią Nauk, PAU, NCN i Towarzystwem Naukowym Warszawskim. I to wszystko. Taka kalkulacja jest interesująca. Powstaje pytanie, dlaczego mieliby być zainteresowani Towarzystwem Naukowym Warszawskim, a nie np. Podobnym towarzystwem działającym np. W Sandomierzu czy w wielu innych miastach. Autorzy „Polish Deal” nie wskazywali też, że będą zainteresowani pozostałymi jednostkami wchodzącymi w skład nauki i szkolnictwa wyższego. Drugi punkt dotyczy ustanowienia roku 2023 rokiem nauki w związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika (w związku z tym w województwach mają powstać „Małe Centra Nauki Kopernik”).

READ  Turystyka kosmiczna dla szerszej grupy? Wyścig Bezosa Bransona może pomóc

Nowy fundusz pożyczek studenckich i kompetencji

Autorzy „Polish Dealu” obiecują wprowadzenie zmian w prawie bankowym, które umożliwią udzielanie kredytów osobom, które potrzebują środków na utrzymanie się podczas studiów w Polsce lub za granicą. Kwestia kredytów studenckich toczy się od lat. Pojawiły się argumenty za zmianą przepisów. Niestety „polska umowa” w tej dziedzinie jest bardzo ogólna.

Fundusz Nowoczesnych Kompetencji. Zapowiedziano utworzenie funduszu stymulującego współpracę biznesu ze światem nauki. Oczywiście powinna istnieć współpraca między biznesem a sektorem nauki; Nie ma wątpliwości, że ma to wiele zalet. Należy jednak pamiętać, że nauka rozwija się także w obszarach, którymi sektor biznesu nie jest zainteresowany. Te obszary również powinny otrzymać wsparcie. Program przewiduje również utworzenie 6 klastrów sektorowych wspieranych przez powiązane programy uniwersyteckie (Biotechnologia i MedTech, Związki i komponenty niskoemisyjne, Elektronika, Chemia, Informatyka, Przemysł obronny). Są też rozwiązania skierowane do młodych Polonii – które mają ułatwić dostęp do edukacji także na uczelniach. Wydaje się, że należy zachęcać obywateli innych krajów do studiowania w Polsce – niezależnie od ich przynależności do Polonii.

Sam Kopernik to za mało

W polskiej Ładzie flaga w dużej mierze obraca się wokół Mikołaja Kopernika. Oczywiście Kopernik był tym, z którym bez wątpienia mogliśmy się pochwalić. Wydaje się jednak, że jest to bardzo mało. Odniesienie w nauce do „naszej wielkiej, wielkiej historii” wydaje się zbieżne z wizją całego „Polskiego Ładu”, w którym gloryfikuje się przeszłość (np. Więcej historii w programie szkolnym).

„Polish Deal” mógł odegrać dobrą rolę naukową, ale tak nie jest. W pewnym stopniu odniósł się do nauk ścisłych i przyrodniczych (choć może ich przedstawiciele nie byliby usatysfakcjonowani), z drugiej strony w ogóle nie doceniał roli nauk społecznych i humanistycznych. Dobra polityka naukowa to z jednej strony wsparcie nauk ścisłych i przyrodniczych, az drugiej strony nauki społeczne i humanistyczne. Decydenci nie mogą stanąć tylko po jednej stronie – ich zadaniem jest prowadzenie zrównoważonej polityki, która ceni „dwa skrzydła” nauki. Jednostronne orędownictwo decydentów politycznych (w tym ministrów) (a właściwie Polaków często obok nauk ścisłych i przyrodniczych) wychodzi na prostą i przyjmuje argumenty przedstawione na tablicy z jednej strony. Równoważenie dwóch skrzydeł nauki wymaga wiedzy, doświadczenia i mądrych doradców – więc przywództwo jest trudniejsze.

READ  Podróżowanie na wakacjach: w większości krajów za granicą nie ma masek na twarz

Jako dokument programowy „Polish Deal” byłby dobrym miejscem do zdefiniowania rozsądnej polityki naukowej. Niestety jego zawartość jest bardzo rozczarowująca. „Polish Deal” jest oczywiście dokumentem programowym, a zatem bardzo ogólnym; Ma przy tym charakter propagandowy – ale pozwala ocenić, w jakim kierunku pójdą poczynania władców.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com