Politechnika Gdańska w sieci pomiarów jasności nieba i zanieczyszczenia światła

Politechnika Gdańska w sieci pomiarów jasności nieba i zanieczyszczenia światła

Politechnika Gdańska jako pierwsza uczelnia w Polsce dołączyła do międzynarodowej sieci pomiaru jasności globu nocą – Sky Brightness Monitoring Network. Sieć obejmuje 64 czujniki monitorujące dalekiego zasięgu zlokalizowane w 19 krajach.

Globe at Night to międzynarodowa, oparta na nauce kampania obywatelska, której celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zanieczyszczenia światłem.

Amatorzy biorący udział w wydarzeniu mogą prowadzić badania jasności otoczenia nocą za pomocą smartfonów, a od 2006 roku wolontariusze przeprowadzili 185 tysięcy testów. Pomiary w 180 krajach.

Jednym z elementów kampanii jest Globe at Night – Sieć Monitorowania Jasności Nieba (GaN-MN) oparta na pomiarach wykonanych profesjonalnymi czujnikami. Z takim zobowiązaniem dołączyła Politechnika Gdańska jako pierwsza instytucja naukowa w Polsce. Czujnik został zainstalowany na dachu jednego z wieżowców uniwersytetu. Czujnik pozwala na ciągły pomiar jasności nieba na terenie kampusu uniwersyteckiego, a połączenie sieciowe umożliwia dostęp do danych ze wszystkich czujników zlokalizowanych w różnych krajach.

Jak wyjaśnia Politechnika, udział w projekcie to w dużej mierze efekt udziału grupy badawczej ILLUME działającej w ramach Centrum EkoTech.

Pomysł został zapoczątkowany przez PG, a dr in. dr inż. arch. Karolina Zieliąska-Dąbkowska z Wyższej Szkoły Architektury, natomiast dr hab. inż. Katarzyna Bobkowska z Wyższej Szkoły Inżynierii Lądowej i Środowiska nadzorowała dalsze prace m.in. nad uruchomieniem czujnika i podłączeniem do sieci.

Udział w projekcie to ogromny atut dla wspomnianej wcześniej grupy ILLUME zajmującej się zanieczyszczeniem światłem. Zdaniem ekspertów PG zwróci także uwagę na coraz ważniejszy problem zanieczyszczenia światłem sztucznym i jego potencjalne negatywne skutki dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.

Uczelnia prowadzi również badania nad zmianami jasności nieba w ramach grantu „Innowacyjna metoda monitorowania zanieczyszczenia światłem sztucznym w środowisku naturalnym i miejskim z wykorzystaniem bezzałogowych platform latających (UAV)” finansowanego z grantów Argentum Triggering Research, pod kierunkiem Dr. Katarzyny Popkoskiej.

READ  Ekspert: Mamy pierwsze potwierdzenie możliwości wymiany szczepionek na COVID-19

Więcej informacji na stronie:

https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-07/politechnika-gdanska-dolaczyla-do-miedzynarodowej-sieci-pomiaru-jasnosci-nieba

http://globeatnight-network.org/index.html

PAP – Nauka w Polsce

mata / ekr /

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com