Politechnika Białostocka będzie współpracować z Głównym Urzędem Miar

Politechnika Białostocka będzie współpracować z Głównym Urzędem Miar

Wspólne projekty dotyczące m.in. ochrony środowiska i stanu zanieczyszczenia powietrza, współpracy w zakresie kształcenia kadr czy realizacji doktoratu – przewiduje podpisane w poniedziałek porozumienie pomiędzy Politechniką Białostocką a Głównym Urzędem Miar.

Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną w regionie. Porozumienie zostało podpisane w poniedziałek przez władze uczelni i gumy.

„Porozumienie to ma podkreślać wagę istniejących kontaktów, ale także zachęcać do ich rozwoju i poszukiwania nowych koncepcji działania” – powiedział rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior Kazperuk. Dodała, że ​​w planach są działania badawcze, dydaktyczne i uczące się oraz konkretne projekty dla środowiska gospodarczego i społecznego.

Kosor Kazpirok zauważył, że metrologia jest obecna w prawie wszystkich dziedzinach nauki na uniwersytecie. „Mam nadzieję, że dzięki tej umowie będą się rozwijać i liczę na więcej interdyscyplinarnych, innowacyjnych i ciekawych projektów” – dodał rektor.

Szef Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak powiedział, że umowa zakłada nie tylko współpracę z powiatem GUM w Białymstoku, ale z siedzibą GUM i budowanym kampusem laboratoryjnym GUM, gdzie będzie sześć laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt.

„W tych laboratoriach skupimy się głównie na działalności badawczo-rozwojowej dostosowanej do potrzeb polskiego przemysłu i w tych obszarach oczekujemy wsparcia i współpracy ze strony instytucji naukowych, w tym Politechniki Białostockiej” – powiedział Simanjak. Dodał, że chodzi o wspieranie edukacji pracowników w zakresie pomiaru oraz wspólnych badań na poziomie państwowym.

Zwrócił uwagę, że wśród tematów badawczych znajdują się te związane z ochroną środowiska, związane z zakładaniem przepływomierzy oraz wprowadzeniem ujednoliconych zasad dotyczących stanu zanieczyszczenia środowiska, w szczególności zanieczyszczenia powietrza. Liczył, że nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej pozwoli na finansowanie takich projektów.

Semanek liczył również na efektywną współpracę w zakresie szkolenia kadr metrologicznych. „Z naszej strony oferujemy atrakcyjne miejsca pracy zarówno w Warszawie, jak i na terenie kampusu świętokrzyskiego, a także w naszych oddziałach regionalnych” – dodał.

READ  NASA odkrywa tajemniczy system pod Antarktydą „połączony z całą Ziemią” | Nauka

Prorektor Politechniki Białostockiej ds. Rozwoju Prof. Mirosław Świercz powiedział, że Główny Urząd Postępowania to z jednej strony silna instytucja, az drugiej silny ośrodek naukowy jest doskonałym partnerem Uczelni w podnoszeniu jakości badań. Dodał, że GUM posiada laboratoria z normami krajowymi, a uczelnia wykonuje dużo pracy na każdym etapie, której celem jest skala i pomiary. „Na zasadzie wzajemności będziemy mogli korzystać z wiedzy i infrastruktury obu instytucji” – dodał.

W ramach umowy oba ośrodki będą również pracować nad pogłębieniem wiedzy o nowoczesnej metrologii. Odbędzie się konkurs metrologiczny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w ramach którego uczestnicy projektują plakat dotyczący szeroko rozumianych technik pomiarowych lub pomiarowych, rozwiązują testy wiedzy z zakresu metrologii oraz wykonują praktyczne zadania pomiarowe wraz z przygotowaniem wyników.

Autor: Sylwia Wieczeryńska

SWI / EKR /

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com