Podróżowanie na wakacjach: w większości krajów za granicą nie ma masek na twarz

Podróżowanie na wakacjach: w większości krajów za granicą nie ma masek na twarz
Zdjęcie Cosoli / Ramka / / Prasa Zuma

Wiele krajów, w których mimo pandemii Covid-19 można wyjechać z Polski na wakacje, zrezygnowało z obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu. Nakaz zakrycia twarzy zwykle dotyczy zamkniętych pomieszczeń. Kary wahają się od 12 zł w Egipcie do 3000 zł w Islandii za ignorowanie przepisów.

Albania

Maski są obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach oraz w transporcie publicznym. Nieprzestrzeganie tego może skutkować grzywną w wysokości 3000 leków (110 zł).

Armenia

Zakryj usta i nos we wszystkich miejscach publicznych, w tym podczas korzystania z transportu publicznego. Kara to 10 000 dirhamów (80 zł).

Austria

W zamkniętych przestrzeniach publicznych należy nosić maski na twarz. Dodatkowo obowiązkowe są maski na twarz kategorii FFP2 lub wyższej, m.in. W sklepach, supermarketach, bankach, stacjach benzynowych, kolejkach linowych i komunikacji miejskiej. Niespełnienie tego warunku może skutkować karą w wysokości 90 euro (410 zł).

Bułgaria

Maski nie są obowiązkowe w otwartych przestrzeniach publicznych i małych sklepach osiedlowych. Powinieneś je nosić w aptekach, supermarketach i korzystać z komunikacji miejskiej. Kara za nieprzestrzeganie wynosi 300 lewów (690 zł), ale niezależnie od środka komunikacji rzadko jest nakładana.

Chorwacja

Nos i usta powinny być zakryte w pomieszczeniach i zaleca się na zewnątrz, gdy nie można zachować odległości 1,5 metra. Grzywny – również za niewłaściwe noszenie maski – zaczynają się od 500 HRK.

Cypr

Maski obowiązują we wszystkich miejscach publicznych w Republice Cypryjskiej, w kraju i za granicą. Kara za ich nie posiadanie wynosi 300 euro (1350 zł).

Z kolei w Tureckiej Republice Cypru Północnego obowiązuje w budynkach oraz tam, gdzie odbywają się duże zgromadzenia, np. na targach i w transporcie publicznym. Kara za nieobecność wynosi 300 lir tureckich (130 zł).

Czarnogóra

Maski należy nosić w zamkniętych miejscach publicznych, a także na zewnątrz, jeśli nie jest możliwe zachowanie odległości 2 metrów. Ograniczenia mogą się różnić w zależności od gmin, a mandaty zaczynają się od 100 euro (455 zł).

READ  Stan nauk prawnych i rejestr dziennika

Republika Czeska

Maski typu FFP2, N95 lub wyższe muszą być noszone w transporcie, na przystankach autobusowych i we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych. Więc nie możesz nosić zwykłych masek chirurgicznych. Policja lub inne służby mogą nałożyć grzywnę do 10 000. Korony (1760 zł).

Egipt

Zakrywanie nosa i ust jest wymagane w miejscach publicznych, takich jak sklepy, biura oraz we wszystkich środkach transportu. W hotelach możesz spotkać się z obowiązkiem ich noszenia, np. w windach. Kara za nieprzestrzeganie wynosi 50 funtów egipskich (12 zł).

Francja

Maski są obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach publicznych (dotyczy również dzieci powyżej 6 roku życia). W 45 gminach turystycznych władze ponownie nałożyły obowiązek noszenia masek w otwartych przestrzeniach publicznych. Nie zakrycie twarzy zwykle wiąże się z naganą lub prośbą o opuszczenie określonego miejsca. Kara wynosi 135 euro (608 zł).

Grecja

Nie ma potrzeby noszenia masek na zewnątrz, chyba że uczestniczysz w dużym zgromadzeniu. Zamówienie jest nadal ważne w zamkniętych pomieszczeniach, ale restauracje otwarte tylko dla zaszczepiających mogą czasami przyjmować osoby bez masek. Kara za nie posiadanie tej ochrony wynosi 300 euro (1350 zł).

Gruzja

Zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w zamkniętych miejscach publicznych i na przystankach autobusowych. Kara to 20 lari (25 zł).

Hiszpania

Nie musisz nosić masek na zewnątrz, w tym na plażach i basenach, ale nadal powinieneś nosić maski na imprezach grupowych, w których nie ma miejsc dla uczestników, oraz w transporcie publicznym. Maksymalna kara za brak maski to 100 euro (450 zł). W związku z postępem piątej fali epidemii coraz więcej regionów zapowiada powrót obowiązku noszenia masek.

Islandia

Zakryj nos i usta tam, gdzie nie możesz oddalić się od nieznajomych na metr. Maski należy używać w transporcie publicznym, sklepach i innych punktach usługowych. Grzywna jest ustalana w zależności od wagi wykroczenia i wynosi od 10 000 CZK do 100 000 CZK (305-3050 zł).

Irlandia

READ  Śląsk. „Wirtualny pacjent” pomoże studentom medycyny w nauce – cztery

Maski należy nosić w środkach transportu publicznego oraz w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Kara to 60 euro (275 zł).

Malta

We wszystkich miejscach publicznych – otwartych i zamkniętych – maski są wymagane dla osób powyżej 3 roku życia. Dzieci poniżej 12 roku życia mogą przebywać bez maski z osobą zaszczepioną. Ponadto dwie w pełni zaszczepione osoby mogą przebywać w otwartych przestrzeniach publicznych bez masek na twarz. Nieprzestrzeganie tych zasad podlega karze grzywny w wysokości 100 euro (ok. 450 zł).

Niemcy

Przepisy dotyczące masek na twarz w Niemczech zależą od kraju związkowego, ale często są wymagane w transporcie publicznym i zamkniętych przestrzeniach publicznych. W miastach maski na twarz nosi się zwykle na zatłoczonych ulicach. Wysokość grzywny również zależy od kraju związkowego i wynosi co najmniej 50 euro (225 zł).

Norwegia

Zakrywanie nosa i ust nie jest obowiązkowe dla osób, które nie są zakażone lub nie zostały poddane kwarantannie. Zaleca się zakrycie ust i nosa, gdy nie jest możliwe zachowanie odległości dwóch metrów.

Portugalia

Maski na twarz są obowiązkowe w miejscach publicznych, wewnątrz i na zewnątrz, a także w transporcie publicznym, wejściach na plaże i baseny. Grzywny wahają się od 50 do 100 euro (225-450 zł).

Słowacja

Noszenie masek jest obowiązkowe w transporcie publicznym i na przystankach autobusowych. Inne sytuacje z tym związane są regulowane przez system zwany „covid-automatem” w zależności od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych organizmach. W większości powiatów nie ma obowiązku noszenia masek na zewnątrz budynków.

Szwecja

Zakrywanie nosa i ust nie było wcześniej wymagane w Szwecji. Obecnie władze nie uwzględniają noszenia masek w swoich zaleceniach dla ludności.

Szwajcaria

Maski są obowiązkowe w transporcie i miejscach publicznych i są zalecane, gdy nie można zachować 1,5 metra od innych osób. Kara to 100 franków (420 zł).

Tunezja

Maski są wymagane w miejscach publicznych, tylko pracownicy są zobowiązani do noszenia masek w hotelach. Kara wynosi 120 dinarów (167 zł).

READ  UM Lublin: Nabór na premierę sali room

indyk

Zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych i otwartych miejscach publicznych, np. na ulicach, bazarach i parkach. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi grzywną do 900 lirów tureckich (około 390 zł). Bez masek można przebywać na prywatnych plażach oraz w basenach hoteli i restauracji.

Ukraina

Na Ukrainie istnieje obowiązek noszenia masek w transporcie publicznym, budynkach publicznych oraz podczas imprez masowych. Wysokość mandatu za jego nieistnienie to 170-255 hrywien (ok. 24-35 zł).

Węgry

Maski nie są już wymagane, z wyjątkiem szpitali i instytucji społecznych.

Wielka Brytania

W Anglii zrezygnowano z obowiązku zakrywania nosa i ust w budynkach i zastąpiono zaleceniem noszenia masek w zatłoczonych miejscach publicznych.

W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zakrywanie twarzy jest nadal obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Kary wynoszą odpowiednio 30 £ (160 zł), 60 £ (320 zł) i 100 £ (530 zł).

Włochy

Zaleca się, aby zawsze mieć przy sobie maski i nosić je, gdy odległość nie jest gwarantowana. W regionie Kampanii władze podtrzymały nakaz zakrywania nosa i ust na ulicach, placach i przybrzeżnych parkach. W całym kraju maski muszą być noszone wszędzie w budynkach, a kara za ich nie posiadanie wynosi 400 euro (1800 zł).

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Podobnie jak w innych krajach Półwyspu Arabskiego, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich maski na twarz muszą być noszone przez cały czas w miejscach publicznych – wewnątrz lub na zewnątrz – oraz podczas korzystania z transportu publicznego i towarzyszenia innym w prywatnym pojeździe. Standardowa kara to 3000 dirhamów (3170 zł).

XXX

Maski na usta i nos ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa podczas kaszlu, kichania lub mówienia. Jego głównym celem jest ochrona innych osób przed zarażeniem, ponieważ pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa od osób, które nie mają objawów, ale nadal są zaraźliwe. Ograniczenie przenoszenia wirusa jest ważne, ponieważ wiele osób w Europie i na całym świecie nie zostało jeszcze w pełni zaszczepionych.

Joanna Pascaza (PAP)

worek /g/

Źródło:Drzwi

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com