Po dwudziestu latach przygotowań rosyjska jednostka naukowa leci w kosmos

Po dwudziestu latach przygotowań rosyjska jednostka naukowa leci w kosmos

W środę 21 lipca 2021 o godzinie 16:58 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartuje rakieta Proton-M, wystrzeliwując rosyjski moduł naukowy, który za osiem dni zadokuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Relacja z wydarzenia już się rozpoczęła i można ją śledzić na poniższych kanałach Roskosmos i NASA.

Po dzisiejszym wystrzeleniu jednostka naukowa spędzi osiem dni stopniowo przemieszczając się w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie 29 lipca o 15:25 dołączy do jednostki zwierzęcej. Nauka zastąpi działający od dwudziestu lat moduł Pier, który w piątek 25 lipca zostanie odłączony od stacji i spalony w ziemskiej atmosferze.

Moduł naukowy został opracowany przy użyciu technologii wykorzystanej do produkcji modułu Zarya, który stał się pierwszym modułem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie.

Jednostka naukowa będzie wykorzystywana do prac laboratoryjnych, ale będzie też pełniła funkcje mieszkalne.

Dzisiejszy start jest bardzo ważny dla Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, gdyż oznacza koniec jednego z najdłuższych projektów rozwojowych. Pierwotnie Science miał zostać wystrzelony w kosmos w 2007 roku. Od tego czasu data startu była przesuwana o kilka lat prawie każdego roku. W 2013 roku stwierdzono, że wyprodukowana jednostka była wadliwa i nie przeszła niezbędnych testów. W rezultacie musiał wrócić do fabryki na kolejne 12-24 miesiące. W 2014 roku data uruchomienia bloku została przesunięta na 2017 rok, ponieważ pierwotnie zainstalowany na nim zespół napędowy wygasł i konieczne było stworzenie nowego. W 2021 r. data rozpoczęcia była kilkakrotnie przesuwana, najpierw do stycznia, potem do maja, potem do drugiego kwartału roku, a na koniec 21 lipca 2021 r.

Okazuje się, że ostatnia randka była na miejscu. Moduł Nauka jest już na szczycie zatankowanej rakiety Proton-M, a za kilkadziesiąt minut zostanie przetransportowany na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Europejskie ramię robota ERA

Poza nauką, ISS będzie sterować europejskim ramieniem robota, opracowanym przez Airbus Defence and Space i finansowanym przez rząd holenderski, wykorzystując mniej zaawansowane europejskie ramię robota. Jej misją będzie realizacja zadań działającego już ramienia Canadarm2, które jest związane z amerykańską częścią stacji kosmicznej.

READ  Znana jest nazwa i data otwarcia Stargardzkiego Centrum Nauki

Wow, wszystko, co musisz zrobić, to trzymać kciuki za udany start. Jeśli początek się nie powiedzie, dwie dekady pracy zostaną ostatecznie stracone.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com