Pierwszy lot kosmiczny na chińskiej stacji Tiangong | urania

Pierwszy lot kosmiczny na chińskiej stacji Tiangong |  urania

Chiny przeprowadziły swój pierwszy spacer kosmiczny od 13 lat. Astronauci mieszkający obecnie na chińskiej stacji kosmicznej (Tiangong) wyjechali za granicę, aby zainstalować sprzęt do ich długotrwałego użytku.

Rajd rozpoczął się 4 lipca o godzinie 8:11 CST. Pierwszą śluzą w Jednostce Tianhe był Liu Buming. W tym czasie drugi wózek, Tang Hongbo, pomógł Liu wejść do kabiny serwisowej. Dołączył do niego dopiero dużo później, o 11:02.

Dowódca całej ekspedycji, Shenzhou 12, pozostał w Tianhe, gdzie monitorował działania swoich kolegów i pomagał biznesowi, obsługując małe ramię robota.

Astronauci mieli na sobie kombinezony Feitian nowej generacji, zaprojektowane na potrzeby chińskiego programu stacji kosmicznych. Dwa główne zadania polegały na zainstalowaniu podpórek i platform dla astronautów, aby mogli przyczepić się do końcówki ramienia robota podczas pracy na zewnątrz w przyszłości. Na koniec przygotowali także zewnętrzną kamerę panoramiczną.

To pierwszy spacer kosmiczny w Chinach od 13 lat i drugi w historii Chin. Pierwszego wyjścia w kosmos dokonał w 2008 roku Zhai Zhigang podczas misji Shenzhou 7. Jednak to wyjście znajdowało się tylko poza statkiem kosmicznym i trwało 22 minuty. Dzisiejszy marsz był nieporównywalnie trudniejszy z technicznego punktu widzenia – obejmował prace instalacyjne na dużej jednostce Tianhe i trwał kilka godzin.

Marsz zakończył się o 14:57 i trwał 6 godzin i 46 minut. Był to pierwszy lot kosmiczny dla obu astronautów. Są plany na kolejne wyjście w kosmos podczas misji Shenzhou 12.

Na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej (Tiangong) trwa obecnie pierwsza chińska misja załogowa. Astronauci udali się do jedynej obecnie jednostki na Stacji Tianhe 17 czerwca 2021 roku. Celem pierwszej misji jest rewitalizacja jednostki i przygotowanie jej do dalszej rozbudowy stacji oraz pierwszych eksperymentów naukowych. Shenzhou 12 będzie jak dotąd najdłuższą chińską misją kosmiczną. Oczekuje się, że astronauci wrócą na Ziemię we wrześniu. Obecnie, oprócz statku Shenzhou, w jednostce Tianhe zacumowany jest statek towarowy Tianzhou 2.

READ  Szymon Hołownia: PO mówi o usunięciu PiS. Pytanie o PiS - Ruch Polska 2050

Kolejna załogowa misja Shenzhou 13 zostanie przeprowadzona w 2021 roku, a kolejna w przyszłym roku. W 2022 roku planowane jest wysłanie dwóch kolejnych jednostek stacji, jej części badawczych: Wentian i Mengtian.

Na podstawie: ChinaDaily / SpaceNews

Autor: Rafai Grabinsky

więcej informacji:

Na zdjęciu: astronauci Liu i Tang przeprowadzają swój pierwszy lot kosmiczny poza chińską Stacją Kosmiczną. Źródło: Xinhua / Jin Liuang.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com