Pansa musi szukać blisko 500 mln zł oszczędności

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie musiała szukać nawet 500 mln zł oszczędności w latach 2022-2024. Wynika to z nowych celów UE dla wszystkich europejskich agencji żeglugi powietrznej w związku z kryzysem wywołanym przez COVID-19, powiedziała Magdalena Cucuta z Pakistanu Agencji Prasowej.

  • Na Forum UE w odpowiedzi na nagły kryzys lotniczy w 2020 r. Komisja Europejska zareagowała przyjęciem nowego unijnego rozporządzenia.
  • Obecnie na mocy tego rozporządzenia ustalane są nowe cele UE dla europejskich dostawców usług żeglugi powietrznej do 2024 r.
  • PAŻP musi liczyć się nie tylko z odbudową ruchu lotniczego do 2024 r., ale także oczekiwanym powrotem po 2024 r. do trendu wzrostowego ruchu powyżej poziomu odnotowanego w 2019 r.

„Pandemia COVID-19 wywołała największy kryzys w historii światowego lotnictwa cywilnego w marcu 2020 r. Po nadzwyczajnym roku 2019, w którym odnotowano rekordową liczbę operacji lotniczych na całym świecie, w tym w Polsce, nowy koronawirus z dnia na dzień doprowadził samoloty Grounding globalnie” – wyjaśniła Magdalena Cúcuta, Dyrektor Biura Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAŻP oraz Szef Zespołu Strategii i Polityki CANSO Europe.

Jak wyjaśniłem, ruch w polskiej i europejskiej przestrzeni powietrznej zatrzymał się i wszystkie podmioty związane z lotnictwem znalazły się w bezprecedensowo trudnej sytuacji.

Kokoka podkreślił, że kryzys pandemiczny zmusił Polską Agencję Żeglugi Powietrznej do poprawy kosztów operacyjnych przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu lotniczym i ciągłym inwestowaniu w innowacje.

“Na Forum UE, w odpowiedzi na nagły kryzys lotniczy w 2020 r., Komisja Europejska zareagowała przyjęciem nowego rozporządzenia UE. Teraz, zgodnie z tym rozporządzeniem, nowe cele UE dla europejskich dostawców usług żeglugi powietrznej mają zostać osiągnięte do 2024 r. ” powiedział Kokuka.

Jak dodała, został on przyjęty 11 maja br. Nowe cele obejmują cztery obszary: bezpieczeństwo, przepustowość przestrzeni powietrznej, środowisko i opłacalność.

READ  Idealne meble ogrodowe

„W pierwszych trzech obszarach, tzw. obszarach operacyjnych, wymagane jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, skrócenie tras lotów i utrzymywanie opóźnień na niskim poziomie – nie więcej niż pół minuty na lot dla całej Unii Europejskiej – przy założeniu, że taki lot ma miejsce. Średnio na przestrzeni trzech krajów” – wyjaśnił Cúcuta.

Podkreśliła, że ​​dla Pansy oznacza to kontynuację dotychczasowych działań mających na celu zmniejszenie opóźnień w polskiej przestrzeni powietrznej i poprawę toru lotu. Wyjaśnił, że oczekiwany poziom opóźnień w polskiej przestrzeni powietrznej nie przekroczy 0,12 minuty na lot.

Cúcuta powiedział, że PAŻP koncentruje się na większym zaangażowaniu we wdrażanie innowacji i nowych technologii w lotnictwie.

„Agencja musi brać pod uwagę nie tylko odbudowę ruchu lotniczego do 2024 roku, ale także prognozowany powrót po 2024 roku do trendu wzrostowego ruchu powyżej poziomu odnotowanego w 2019 roku. Wymaga to niesłabnącego zaangażowania PAŻP we wdrażanie stanu -the-art rozwiązań dla Przygotuj się na nadchodzący nowy rozdział w lotnictwie cywilnym” – powiedział Dyrektor Strategii Pansa i Biura Współpracy Międzynarodowej.

Jak dodała, jest to zarówno wyzwanie, jak i szansa dla agencji na wzmocnienie jej pozycji w czołówce europejskich agencji żeglugi powietrznej.

“Wszystkie te działania i ambicje muszą być realizowane jednocześnie w trudnych czasach kryzysu. Komisja Europejska wyznaczyła również nowe cele dla instytucji finansujących, takich jak PAŻP. Jej koszty do 2024 roku włącznie powinny pozostać niższe od rzeczywistych kosztów ponoszonych w 2019 roku. W zależności od rocznie, będzie to Zmniejszenie tych kosztów, z wyłączeniem inflacji, o 3 do 6 procent w porównaniu z 2019 r.”

W praktyce – dodała – takie redukcje kosztów dla agencji w pesymistycznym scenariuszu oznaczałyby konieczność oszczędności blisko 500 mln zł w latach 2022-2024 i zaznaczyła, że ​​„te szacunki będą aktualizowane w kontekście dalszych rozmów z organizatorami “.

READ  Nauka. Odkrycie cząsteczek fosfolipidów w kosmosie

Cúcuta przyznał, że dla PAŻP konieczne jest podjęcie dalszych działań w celu maksymalizacji efektywnego wykorzystania jej zasobów. Potrzebne są również dalsze inicjatywy w celu ograniczenia wzrostu kosztów ponoszonych przez Agencję. Podkreśliła, że ​​utrzymanie odpowiedniego poziomu rekrutacji i kwalifikacji pracowników PENSA pozostaje priorytetem.

Według Kukuły cele unijne zostaną uwzględnione w nowym Planie Efektywności Działań Polski na lata 2020-2024 (PSD). Prace nad tym planem planowane są na najbliższe miesiące, tak aby do końca września zrewidowana PSD trafiła do Komisji Europejskiej.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju organizacją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. PAŻP odpowiada również za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz infrastrukturą lotniczą, którą buduje i rozwija. Agencja nadzoruje m.in. system radarowy, urządzenia nawigacji lotniczej, systemy łączności oraz systemy wspomagania lądowania. ne ne ne .

Szukasz magazynu do wynajęcia? Oglądaj reklamy na PropertyStock.pl

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x