Nowe zegary atomowe zmienią podróże kosmiczne

Nowe zegary atomowe zmienią podróże kosmiczne

W czerwcu 2019 NASA umieściła dwa narzędzia wielkości pieca na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy. Były to zegary atomowe, które w przyszłości mogą zmienić sposób, w jaki podróżujemy w kosmosie.

Żadna sonda kosmiczna wystrzelona z Ziemi nie jest w stanie samodzielnie określić swojego położenia w kosmosie. Aby go zlokalizować, musisz najpierw odebrać sygnały z Ziemi, gdy wróci na naszą planetę. Tutaj specjalnie zaprojektowane zegary obliczają czas potrzebny na powrót, dzięki któremu określana jest pozycja sondy w przestrzeni.

Misją zegarów atomowych jest bardzo dokładny pomiar czasu. Jest to jednak uciążliwe, ponadto przesyłanie sygnałów tam iz powrotem zajmuje dużo czasu – na przykład podróż w obie strony na Marsa zajmuje około 40 minut. Łatwo sobie wyobrazić, że byłby to poważny problem podczas misji załogowej na Czerwoną Planetę oraz w sytuacjach awaryjnych.

Nadchodzi przestrzeń GPS

Aby rozwiązać ten problem, NASA Zmniejszył się rozmiar zegara atomowego I postanowił przetestować go w kosmosie – misję o nazwie Deep Space Atomic Clock (DSAC). Po tym, jak rakieta Falcon Heavy wystrzeliła urządzenie na orbitę, NASA wystrzeliła je i zaczęła porównywać z innym zegarem atomowym na Ziemi.

Nowy zegar atomowy od twórców

Po porównaniu wyników przez ponad rok, NASA odkryła, że ​​zegar atomowy w kosmosie dryfował w porównaniu z zegarami na Ziemi o 26 pikosekund dziennie. Jest to podobne do dryfu obserwowanego w innych zegarach atomowych na Ziemi. Był również 10 razy bardziej stabilny niż zegary stosowane w systemach satelitarnych GPS.

W przyszłości każdy statek kosmiczny nowej generacji z zegarami atomowymi otrzyma sygnał z Ziemi i obliczy swoją pozycję za pomocą zegara atomowego na pokładzie. Naukowcy nazywają to „kosmicznym GPS”.

Naukowcy mają nadzieję, że dokładniejsze i mniejsze zegary atomowe umożliwią podróżowanie do innych regionów Układu Słonecznego – księżyców Jowisza i Saturna. Jego sondy kosmiczne mogą pomóc w poszukiwaniach Planety X.

READ  Rektor Uniwersytetu: Tylko miejsca w amerykańskich akademikach na szczepienia

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Śledź nas w Google News

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com