Nekrolog Johna Hodge’a | Przestrzeń

O godzinie 11:00 20 lutego 1959 roku został premierem Kanady John Diefenbaker Ogłoś odwołanie rewolucyjnego projektu Avro Arrow. Bojownik był bardzo drogi, ale miał 25 000 kanadyjskich prac związanych z zaawansowanymi technologiami. Do trzeciej po południu Afro powiedział pracownikom (przez system nagłośnienia), że zostali zwolnieni. Wśród tysięcy, które pozostały, był John Hodge, brytyjski inżynier urodzony w Lee-on-Sea w hrabstwie Essex.

Późniejsza kariera zawodowa Hodge’a, który zmarł w wieku 92 lat, uosabiała ambicję, triumf i katastrofę – i planowanie – które ukształtowały sagę lotów kosmicznych w latach zimnej wojny, kiedy naukowcy z całego Zachodu zostali przyciągnięci do tego kolosalnego Amerykanina. Projekt. . W 1969 roku, po wylądowaniu na Księżycu Neila Armstronga i Buzza Aldrina, korespondent satelitarny BBC, Reginald Tornell, cytując „Astronautę” Hodge’a jako przykład, powiedział słuchaczom Radia 4, że „niesamowite w amerykańskich planach kosmicznych po Apollo jest ”.

W tym momencie Hodge prowadził zaawansowany program misji NASA. „Potrzebujemy jakiegoś systemu wielokrotnego użytku, promu kosmicznego” – powiedział Hodge The Guardianowi, Adamowi Raphaelowi przed zwycięstwem Apollo 11. Mając odpowiednie pieniądze, kontynuował, nie byłoby nierozsądne, „sądzić, że wylądujemy na Marsie wcześniej. Koniec wieku”.

Boom i spadek ambicji i finansów oraz geopolityka były tematem wyścigu kosmicznego. W 1958 roku, w odpowiedzi na wystrzelenie przez Związek Radziecki Sputnika rok wcześniej, prezydent Dwight Eisenhower utworzył NASA (National Aeronautics and Space Administration), aw jej ramach Space Mission Group (później Johnson Space Center, Houston). Planowany jest załogowy lot kosmiczny, ale na początku 1959 roku liczba STG wynosiła tylko 100 osób.

Afro CanadaJego zderzenie z rzeczywistością przyniosło amerykańskiej przestrzeni największych nieoczekiwanych korzyści od 1945 roku, kiedy Stany Zjednoczone zgromadziły absolwentów nazistowskiego programu rakietowego. NASA zatrudniła 32 kanadyjskich, irlandzkich, francuskich i brytyjskich pionierów technologicznych dla Avro, w tym Hodge. Mianowany asystentem technicznym Chrisa Krafta, szefa operacji w STG. Kraft został później pierwszym dyrektorem lotnictwa NASA, a Hodge zastąpił go na drugim miejscu w 1963 roku.

READ  Świat poniósł olbrzymie koszty z powodu COVID-19 i oczekuje się zmian w zakresie bezpieczeństwa w miejscach publicznych

W maju 1961 roku – po okrążeniu przez astronautę Jurija Gagarina – za Eisenhowerem, John F. Kennedy obiecał Amerykanom wylądować na Księżycu Przed końcem dekady. Program Gemini NASA udoskonalił technologię eksperymentów na Księżycu, ale w marcu 1966 roku wywołał również pierwszy potencjalnie śmiertelny kryzys. Hodge kierował misją w Houston podczas ósmej misji Armstronga i Davida Scottów do Gemini. Proces obejmował pierwsze dokowanie docelowego pojazdu Agena, ale kompaktowy samochód wymknął się spod kontroli.

Astronauci rozdzielili kapsuły, ale powięź przetrwała przy 360 stopniach na sekundę (rakieta była zwarta). Ostatecznie Armstrong i Scott wyłączyli główne silniki i odzyskali VIII Gemini – zużywając zbyt dużo paliwa. Hodge podjął śmiałą i zdecydowaną decyzję, kończąc planowaną trzydniową misję na siódmej orbicie kapsuły.

Podobnie jak w Wywiad z historii mówionej Do Johnson Center: „Jeśli ktoś cię zapyta:„ Co zrobiłeś z programem kosmicznym? W takim razie upewnij się, że Neil Armstrong jest na pokładzie Apollo.

Najgorsze przyszło w decydującym momencie dla NASA, Hodge’a, głównego planisty i jego współpracowników. Program Apollo, który rozpoczął się w 1961 roku, miał na celu spełnienie obietnicy Kennedy’ego. W styczniu 1967 roku, gdy Hodge był dyrektorem lotów i przerażającym świadkiem, Apollo 1 zapalił się podczas eksperymentu z powodu wadliwego projektu i konstrukcji, zabijając astronautów Rogera Chaffee, Edwarda White’a i Virgila Grissoma.

W książce Charlesa Murraya i Catherine Bly Cox, Apollo: The Race to the Moon (1989), Hodge, ze swoim doświadczeniem w lataniu, opowiada o tragedii, która wstrząsnęła niektórymi członkami zespołu. Powiedział: „Zdajesz sobie sprawę, że istnieje niebezpieczeństwo, a kiedy to się wydarzy, jest to straszne… Szkoda, że ​​nie było. Chciałbym, żebyś był mądrzejszy, ale wiesz, że to się stanie, a potem nauczysz się z tym żyć ”.

Po Apollo 11 i triumfalnej misji Armstronga, Aldrina i Michaela Collinsa pojawił się entuzjazm dla księżycowej przygody. Nie było nacisku na zimną wojnę – obie strony miały pociski z dużą liczbą głowic nuklearnych do zniszczenia planety – a współpraca kosmiczna między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi nadal się rozwijała.

READ  Kaczyński: Członkowie Związku Polaków na Białorusi są prześladowani

Hodge pełnił funkcję dyrektora lotów do 1968 r., Po czym opuścił NASA w 1970 r. I zajmował stanowiska w Transportation Development Corporation of Ontario oraz Department of Transportation w Waszyngtonie. Jednak w 1981 roku, zgodnie z oczekiwaniami, pierwszy prom kosmiczny wykonał lot, aw 1982 roku wrócił z NASA, aby poprowadzić grupę zadaniową stacji kosmicznej. W latach 1984-1985 pracował nad projektem kosmicznym Freedom Station – który przekształcił się w Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Hodge, syn Johna i Emily Hodge, uczęszczał do Minchenden Grammar School w Southgate w północnym Londynie. W 1949 r. Uzyskał pierwszy stopień inżyniera w Northampton Institute (obecnie City, University of London). Następnie spędził dwa lata na wydziale aerodynamiki w Vickers-Armstrong w Weybridge, Surrey, zanim przeniósł się do Avro Canada w Toronto.

W latach 1987-2003 był dyrektorem ds. Międzynarodowego doradztwa w zarządzaniu w JD Hodge. Otrzymał osiem nagród NASA, w tym Medal za Wybitną Służbę, w 1967 i 1969. City University przyznał mu honorowy doktorat w 1966 roku, był członkiem stowarzyszonym Royal Aeronautical Society.

W 1952 roku Hodge poślubił Audrey Cox. Mieszkała z nim, podobnie jak ich dzieci, Robert, Janice, Nicolas i Jonathan.

John Dennis Hodge, inżynier, reżyser i planista, urodzony 10 lutego 1929 r .; Zmarł 19 maja 2021 roku

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x