Nauka. Odkrycie cząsteczek fosfolipidów w kosmosie

W kosmosie zaobserwowano cząsteczki fosfolipidów. To ważne odkrycie może potwierdzić hipotezę, że życie na Ziemi pojawiło się dzięki składnikom z kosmosu – wszystkie komórki na Ziemi zbudowane są z błon fosfolipidowych.

NASA planuje dwie misje badawcze na Wenus

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła w środę plany dwóch nowych misji badawczych, pierwszej od dziesięcioleci, na Wenus w latach 2028-2030…

Zobacz więcej

Życie pojawiło się na Ziemi około 4,5 miliarda lat temu, zaledwie kilkaset milionów lat po powstaniu Układu Słonecznego. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego tak szybko pojawia się tak wiele złożonych cząsteczek niezbędnych do życia. Założono, że cząstki te już istniały w kosmosie i stamtąd przybyły na Ziemię.

BIAŁKA BIAŁKA

Wcześniej zaobserwowano to w przestrzeń Prekursory białek – aminokwasy lub prekursory rybonukleotydów, które tworzą DNA. Teraz okazuje się, że w kosmosie są też fosfolipidy – przywołuje portal Kopalnia Wiedzy.pl.

Victor Rivilla wraz z kolegami z Hiszpańskiego Centrum Astrobiologii w Madrycie donoszą o odkryciu w kosmosie etanoloaminy, ważnego składnika najprostszych fosfolipidów. Ma to ogromne znaczenie dla teorii o pochodzeniu życia na Ziemi, ale także dla ewentualnego życia na innych planetach.

Cząsteczka została zaobserwowana poprzez analizę światła z międzygwiazdowego obłoku molekularnego Sagittarius B2, który znajduje się zaledwie 390 lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej. Wiadomo było już, że jest to region bogaty w molekuły organiczne.

Wcześniej odkryto etanoloaminę meteoryty. Zakłada się, że powstał na nich w wyniku niezwykłych reakcji, jakie zaszły na asteroidzie, z której powstał meteoryt. Możliwe jednak, że cząsteczka jest znacznie bardziej wszechobecna niż wcześniej sądzono.

Źródło:

#kosmos


# Fosfolipidy


#życie


#planeta

READ  Kaczyński: Członkowie Związku Polaków na Białorusi są prześladowani


#Nauka


#fizyka

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

All Rights Reserved

Read also x