Naucz się muzyki zamiast broni – Afrykańska Szkoła Muzyczna

Naucz się muzyki zamiast broni – Afrykańska Szkoła Muzyczna

Franciszkanie opowiadali o sytuacji, w jakiej cierpią na co dzień na ziemi afrykańskiej, a także o Szkole Muzycznej, której budowa wciąż trwa – założyłem ją 5 lat temu. Był to pierwszy obiekt w RŚA. Pięknie pracujemy w nauczaniu dzieci muzyki i instrumentów – powiedział Ojciec Benedykt, zauważając, że ludzie, którzy tam mieszkają, są bardzo uzdolnieni muzycznie.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii o córce Jaira misjonarz zauważył, że – czasami w naszym życiu pojawiają się trudne sytuacje, ale Pan Jezus chce nas podnieść, pomóc i uwolnić od tej obojętności. Jeden z chłopców, Jospin, jest z nami, ma 14 lat i gra na gitarze. Pochodzi z biednej rodziny i ma 13 braci. Przychodził kilka razy zamówić jedzenie. […] Kiedyś odwiedziliśmy jego rodziców jako gość. Tam zobaczyłam kamień z napisem „Jezus cię kocha”. Kiedy spojrzałem na Josepa i powiedziałem: „Jezus chce, aby na twojej twarzy pojawił się uśmiech, radość i dziękczynienie” – powiedział ksiądz, dodając, że przygotowanie do wyjazdu zajęło dwa lata – to był trudny czas. Robimy wiele dobrego, ale wielu urzędników sprawiło nam problemy z przyjazdem do Polski.

Później ks. Benedykt mówił o trudnej sytuacji związanej z działalnością ugrupowań powstańczych – to było podczas wyborów KC PRL. Rano usłyszeliśmy strzały. Ludzie wpadli w panikę. Ze strachu zaczęli uciekać do naszego klasztoru. Przyszło około 5000 osób. Przez całą noc przyjęliśmy około tysiąca osób. W tym czasie działała nasza szkoła. Spotkaliśmy się, żeby się pobawić i na chwilę zapomnieć o całej sytuacji – wspomina ojciec Benedykt.

Mówiąc o motywach powstania Afrykańskiej Szkoły Muzycznej, proboszcz zauważył, że jest to szansa dla tych młodych ludzi – celem jest danie szansy, zwłaszcza tym, którzy mają umiejętności, ale nie mają możliwości. Al-Khatib powiedział: Chciałem podzielić się tym, co mam z najbiedniejszymi ludźmi, a efekt naszej pracy usłyszycie w podziękowaniu.

READ  Różnice w dochodach przyczyniają się do przedwczesnej śmierci

Ksiądz powiedział, że młodzi mężczyźni byli zaangażowani w bunty od 14 lat. Zauważył też, że kiedy starzy ludzie wysyłają ich z bronią do walki, krzyczą ze strachu: „Mamo”. Wierzący mogli również usłyszeć historię, gdy misjonarz dwukrotnie zetknął się ze śmiercią podczas ataku grupy rebeliantów.

W Święto Dziękczynienia zabrzmiała piosenka Ojca Benedykta „Dziękuję Ci Panie”, a grano na instrumentach: Jospin na gitarze basowej, Hippolyte na perkusji i Christophe na gitarze elektrycznej.

W niedziele przed kościołem można wypić Capuccino, kupić książkę Raniero Cantalamessy, a także płytę CD „Zamiast broni” wydaną przez Szkołę Muzyki Afrykańskiej. To budulec szkoły.

Więcej piosenek będzie można zobaczyć podczas koncertu we wtorek o godzinie 19:00, gdzie chłopcy z RŚA wystąpią z dziećmi i młodzieżą z Polski.

Dziś zapraszamy do lektury „Niedzieli Wrocławskiej” 25 lipca – będą tam materiały związane z działalnością Ojca Benedykta i „Afrykańską Szkołą Muzyczną”

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com