NASA odkrywa tajemniczy system pod Antarktydą „połączony z całą Ziemią” | Nauka

NASA odkrywa tajemniczy system pod Antarktydą „połączony z całą Ziemią” |  Nauka

Lodowy kontynent jest domem dla około 5000 naukowców przez cały rok, którzy badają nieskażony obszar, aby dowiedzieć się więcej o historii Ziemi i skutkach zmian klimatycznych. Suchy krajobraz daje im dostęp do wyjątkowego siedliska, w którym mogą ukończyć swoje badania, pomimo temperatur tak niskich, jak -90°C. Ale pod zamarzniętą powierzchnią dzieje się o wiele więcej, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę.

Naukowcy z NASA ogłosili, że odkryli dwa nowe jeziora zakopane pod lodem Antarktydy.

Jest częścią rozległej sieci podziemnych dróg wodnych ukrytych pod lodem od 1,2 do 2,5 mil.

Mówi się, że jeziora te nieustannie napełniają się i opróżniają w tajemniczych cyklach, które mogą wpływać na szybkość poruszania się pokrywy lodowej oraz sposób i miejsce dotarcia wody z roztopów do Oceanu Południowego – jest to proces niezbędny dla globalnego cyklu oceanicznego.

Kierownik badania, profesor Matthew Siegfried, geofizyk z Colorado School of Mines, powiedział: „Nie mówimy tylko o pokrywie lodowej.

„Naprawdę mówimy o systemie wodnym połączonym z całym systemem Ziemi”.

Ten system wodny na dnie pokrywy lodowej został po raz pierwszy odkryty przy pomocy misji NASA ICESat w 2003 roku.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że różnice wysokości lodu na Antarktydzie Zachodniej odzwierciedlają masowy ruch wody subglacjalnej pod pokrywą lodową.

Wcześniej wierzono, że ukryte jeziora roztopowe istniały w izolacji, odizolowane od siebie.

Jednak w 2007 roku naukowcy odkryli, że wahania wysokości lodu na powierzchni Antarktydy wskazują, że przepływy wody przemieszczają się między ukrytą siecią jezior subglacjalnych, które na przemian wypełniają się i odprowadzają, zanim ich wody dotrą do Oceanu Południowego.

Czytaj więcej: Bomba na Antarktydzie: „bezprecedensowy” materiał filmowy ujawnił misję zimnej wojny pod lodem

Teraz kontynuacja misji ICESat – ICESat-2 – pozwala naukowcom lepiej zrozumieć tajemniczą sieć.

READ  II Konferencja Made in Poland w Berlinie - już dziś!

Profesor Siegfried wyjaśnił: „Odkrycie systemów jezior połączonych na styku lodu przemieszczającego wodę, z wszystkimi tymi wpływami na glacjologię, mikrobiologię i oceanografię – było ważnym odkryciem dla misji ICESat.

„ICESat-2 jest jak zakładanie okularów po użyciu ICESat, a dane są tak wysokiej rozdzielczości, że naprawdę możemy zacząć mapować granice jeziora na powierzchni”.

Nowe badania zespołu połączyły dane z ICESat-2 i pierwotnej misji ICESat wraz z pomiarami z CryoSat-2, satelity monitorującego lód obsługiwanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Badając dane z lat 2003-2020, naukowcy mogą monitorować aktywne jeziora subglacjalne.

W swoim artykule zauważają: „Odkształcenie powierzchni spowodowane napełnianiem i osuszaniem aktywnych jezior subglacjalnych jest jednym z niewielu zdalnie dostępnych okien w ewolucji systemów protowodnych.

„Systemy te są również ukryte pod lodem na odległość do 2,5 mil i nadal stanowią znaczną fizyczną niepewność co do przyszłych prognoz dynamiki pokrywy lodowej.

„Wysokościomierz laserowy ICESat-2 może nie tylko rozszerzyć rejestr aktywności jezior polodowcowych, ale także zapewnić lepsze zrozumienie procesów hydrologicznych poprzez rejestrowanie bardziej intensywnych i precyzyjnych szczegółów przestrzennych”.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com