Najciekawsza wiadomość tygodnia – nauka [16.05.2021]

Najciekawsza wiadomość tygodnia – nauka [16.05.2021]

Miniony tydzień obfitował w ciekawe wiadomości prosto ze świata nauki. Dzisiejsza odprawa będzie obejmować reakcje chemiczne w Czarnobylu, hałas wykrywany przez sondę Voyager i podróż twórczą w 3D.

Jeśli obecna jest ciemna materia, to niezwykle cienkie lustro może ją wykryć

Mówi się, że ciemna materia stanowi 85% wszechświata, chociaż nigdy nie była bezpośrednio obserwowana, mimo że naukowcy poszukują jej od ponad 50 lat. Jednak naukowcy mają pomysł, który może to zmienić. Chodzi o to, aby użyć akcelerometru wielkości monety wykonanego z azotku krzemu i ultracienkiego lustra, które odbija światło między dwiema powierzchniami. Lustro ma tylko 100 nanometrów grubości i jeden milimetr szerokości. Przy tak ekstremalnych proporcjach cała konstrukcja jest bardzo wrażliwa na siły bezwładności, a jednocześnie odporna na inne zakłócenia.

Najciekawsza wiadomość tygodnia - nauka [16.05.2021]

Czarnobyl nie pozwala o sobie zapomnieć. Naukowcy odkryli zachodzące tam reakcje chemiczne

Niedawno ukraińscy naukowcy odkryli, że w jednym z pomieszczeń zniszczonej części elektrowni ponownie zaczęły zachodzić reakcje rozszczepienia uranu. Świadczą o tym zwiększone odczyty aktywności neutronów. Tego typu odczyty są wykonywane bardzo precyzyjnie, ponieważ elektrownia jest pokryta strukturą określaną jako Nowa trumna. Zawiera setki czujników, które monitorują jakość powietrza 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Narzędzia te niedawno wykryły zwiększoną aktywność neutronów w pobliżu miejsca, w którym nadal płonął pożar z 1986 roku.

Przeczytaj także: Niektóre zwierzęta mogą oddychać przez odbyt. Czy ludzie mogą zrobić to samo?

Najciekawsza wiadomość tygodnia - nauka [16.05.2021]

Użyli głowy jako oparcia dla filmu. Okazało się, że to prawdziwa tansa w amazońskiej dżungli

Naukowcy z Mercer University postanowili zbadać głowę, która w przeszłości służyła jako podpora filmowa. Okazuje się wtedy, że jest to tzw. Tsantsa. Tsantsy to – po prostu – głowy przygotowane przez Indian z plemion należących do grupy Jiwaro. Ich przedstawiciele ścięli pokonanym przeciwnikom głowy, a następnie usunęli im skórę i włosy. W kolejnym kroku zaszyli sobie oczy, usta i … włożyli głowy do wrzącej wody. Celem było zredukowanie jak największej liczby „artefaktów”, które również znajdowały się nad ogniem.

READ  archeologia. Rodzeństwo Wikingów znów razem po 1000 lat - nauka
Najciekawsza wiadomość tygodnia - nauka [16.05.2021]

Zrobili alkohol z jabłek w Czarnobylu. Służby ukraińskie po dziwnej praktyce

Grupa śmiałków postanowiła stworzyć nowy, nietypowy rodzaj trunku tzw Atomikim. Spirytus był destylowany z jabłek uprawianych w strefie wykluczenia promieniowania wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Uzyskano 1500 butelek alkoholu, ale pomysł był nie tylko kapryśny, ale i niebezpieczny, dlatego władzom ukraińskim się to nie spodobało. Lokalne służby skonfiskowały cały wyprodukowany serial, chociaż nie podano oficjalnych powodów tego typu działań. Poprzez destylację Atomik inicjatorzy projektu chcieli wykazać, że produkty wytwarzane w pobliżu strefy zamkniętej mogą być jadalne i spełniać normy bezpieczeństwa.

Układ Słoneczny

Voyager wykrył sygnał w „pustej” przestrzeni międzygwiazdowej.

Analiza danych Voyager ujawniła ciągły szum falowy związany z plazmą w ośrodku międzygwiazdowym. I chociaż sam fakt, że przestrzeń międzygwiazdowa nie jest całkowicie pusta nie powinien nikogo dziwić, z pewnością zawiera ona mniej materii niż na przykład Układ Słoneczny. Jedną z często stosowanych metod obserwacji tej przestrzeni jest analiza zmian, przez które przechodzi światło, które przez nią przechodzi. Jedna z teorii głosi, że oscylacje plazmy powodują zamieszanie, podczas gdy druga sugeruje, że w plazmie zaangażowany jest ruch elektronów, powodując wytwarzanie lokalnych pól elektrycznych.

Samodzielna ocena samotności

Sztuczna inteligencja skorzystała na epidemii. Potwierdza to nowy raport

IBM opublikował nowe wyniki badań rynkowych dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji przez firmy europejskie. Raport pokazuje również wpływ trwającej epidemii na trendy w stosowaniu tej technologii. Z zebranych danych wynika, że ​​36% profesjonalistów na rynku IT zauważyło przyspieszenie stosowania sztucznej inteligencji w swoich firmach, co ich zdaniem częściowo wynika z przebiegu epidemii. Warto też mieć na uwadze, że 44 proc. Respondentów przyznaje, że ich firmy aktywnie eksplorują potencjał wykorzystania sztucznej inteligencji w ramach swojej działalności biznesowej.

mars2020

Marsjańska podróż kreatywności 3D. Zobacz nowe artykuły

READ  Rosyjska jednostka naukowa przeniosła się w kosmos. Trzy dekady dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej | wiadomości ze świata

W sieci pojawił się materiał 3D, na którym możemy zobaczyć historyczny lot helikoptera Ingenuity nad powierzchnią Marsa. Podczas tej długo oczekiwanej podróży kreatywność przebyła około 50 metrów. Warto jednak zaznaczyć, że była to trzecia próba – poprzednie dwie były znacznie krótsze, a wysokość helikoptera wynosiła zaledwie kilka metrów. Wszystko uchwycone przez Mastcam-Z, w który wyposażony był łazik Perseverance.

Przeczytaj także: Czas posprzątać kosmiczne śmieci. Europejska Agencja Kosmiczna ma konkretne plany

Astronomia

Pluton znajduje się głęboko w ziemi, która ma pozaziemskie pochodzenie

W skałach, które utworzyły się miliony lat temu, znajdują się złoża plutonu-244. Ten radioaktywny izotop prawdopodobnie powstał w wyniku zdarzenia kosmicznego i ma pozaziemskie pochodzenie. Biorąc pod uwagę stosunkowo małą ilość plutonu w tych próbkach, nie jest pewne, czy wybuchy supernowych były odpowiedzialne za pojawienie się tych izotopów. Innym winowajcą mógłby być tzw Procesy. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę ilość żelaza-60, astrofizycy zakładają, że odpowiada to kilku supernowych, które eksplodowały między 160 a 330 lat świetlnych od Ziemi.

biologia

Czy masz dziwne sny? Nowa teoria może wyjaśnić, dlaczego

Eric Hall z Tufts University mówi, że surrealistyczne sny pomagają ludzkim umysłom dostroić ich postrzeganie rzeczywistości, dostarczając nam bezsensownych bodźców. Innymi słowy, nasze mózgi wchodzą w kontakt z dziwactwami, aby lepiej zrozumieć to, co normalne. Mogłoby to również wyjaśnić, dlaczego w ciągu ostatniego roku wiele osób zaczęło mieć coraz dziwniejsze sny. Jeśli to prawda, sugerowałoby to, że codzienna rzeczywistość pandemiczna była tak częsta i przygnębiająca, że ​​mózg wymagał dodatkowej stymulacji w stanie spoczynku. Tak więc bardziej surrealistyczne sny pojawiły się jako rodzaj równowagi.

Najciekawsza wiadomość tygodnia - nauka [16.05.2021]

Komary GM to nie koniec. Oxitec przyjmuje inne stopnie

Podejrzewa się, że Oxitec współpracuje z firmą farmaceutyczną Bayer nad genetycznie zmodyfikowaną wersją wirusa tego gatunku Spodoptera frugiperdaTo szkodnik niszczący plony. Dzięki swojej obecności m.in. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Chin, Indii, Brazylii i wielu krajów afrykańskich. Naukowcy zmodyfikowali genomy samic omawianego gatunku, tak aby nie mogły one mieć potomstwa płci żeńskiej. W rezultacie liczba tych szkodników zostanie zmniejszona bez konieczności stosowania bardziej inwazyjnych metod, takich jak stosowanie pestycydów.

READ  Szymon Hołownia: PO mówi o usunięciu PiS. Pytanie o PiS - Ruch Polska 2050

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com