Mobilne Centrum Kultury 2021 – Oswa

Mobilne Centrum Kultury 2021 – Oswa

Plakat reklamujący wydarzenie

Od 10 lipca w każdy weekend do 21 sierpnia piętrowy autobus dla Mobilnego Centrum Kultury będzie kursował po powiatach. Można go znaleźć w Osowej, Nowym Porcie, Kokoszkach, Żabiance, Chełmie, Becki Migowie, Jasieniu i Ujeścisku-Łostowicach.

Tegorocznym tematem MDK jest środowisko, związek człowieka z naturą, ponowne wykorzystanie materiałów i odkrywanie lokalnych zasobów naturalnych, dlatego większość warsztatów i działań artystycznych będzie oparta na tematyce środowiskowej. Mieszkańcy obszarów odwiedzanych przez Mobilne Centrum Kultury będą mieli okazję spotkać się z artystami działającymi w przestrzeni publicznej, m.in. z: Czesławem Bodlinim, Katarzyną Jakoską, Krzysztofem Topolskim i Anną Brodziński. Będą mieli również możliwość bezpośredniego uczestniczenia w kursie twórczym, poznania technik artystycznych oraz rozmowy z twórcą. Poprzez projekt Gdański Archipelag Kultury pragnie rozbudzić w dzieciach i młodzieży kreatywność i ciekawość świata, zachęcając do zainteresowania się otaczającą przestrzenią. Celem tych działań jest przede wszystkim doskonalenie umiejętności technicznych oraz umożliwienie uczestnikom nabycia kompetencji w świadomym, krytycznym i twórczym wykorzystaniu przekazu kulturowego, dzięki różnym formom edukacyjnym.

Imprezy w każdej dzielnicy rozpoczną się o godz. 10.00 spacerkiem na łonie natury, będą pełne zabawy, nauki i spotkań z ludźmi, a zakończą koncertem z piętrowego autobusu, który rozpocznie się o 17.00 i będzie znakiem rozpoznawczym 2021 roku Mobilne Centrum Kultury.

Warto również zaznaczyć, że wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mobilnego Centrum Kultury są bezpłatne, a każdy może wziąć w nich udział bez względu na metrykę urodzenia czy miejsce zamieszkania. Gdański Archipelag Kultury zaprasza wszystkich do wspólnego przemieszczania się po województwach.

Indywidualny harmonogram powiatowy:

 • 10.07 – Osua (Diana Park obok skateparku)
 • 11 lipca – Port Nowy (Plac Księży Gustkowicza)
 • 17.07 – Kokoszki (w pozytywnej szkole podstawowej)
 • 23 lipca – Port Nowy (Plac Księży Gustkowicza)
 • 24.07 – Chełm (Stadion OSIR)
 • 25.07 – Peske Migou (plac przy skrzyżowaniu ulic Poluskiej i Rakochijo)
 • 31 lipca – Żabianka (plac przy ul. Sztormowej 7 – antyczne stadiony)
 • 07.08 – Jasień (ul. Potęgowska – Zielony Staw)
 • 21.08 Ujeścisko-Łostowice (Zalew Augustowski)

Szczegółowy program wydarzenia:

Warsztaty; start o 12.00

 1. Warsztaty z uprawy i pielęgnacji roślin doniczkowych, godz. 12.00-14.00

Zajęcia dla początkujących, podczas których uczestnicy uczą się pracy z roślinami. Uczestnicy otrzymają niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną jak: przygotować podłoże pod określone gatunki roślin, jak prawidłowo sadzić rośliny i kiedy jest to najlepszy czas, jak przywrócić roślinom, które utraciły swój blask. Każdy uczestnik wróci do domu ze świeżym zielonym okazem i wskazówkami, jak go pielęgnować. Warsztaty skierowane są do wszystkich pokoleń, doskonale sprawdzają się jako warsztaty dla dzieci (wywołują zainteresowanie przyrodą) i osób starszych.

 1. Twój obszar jest zielony o 10:00 12.00 – 13.30
READ  Wystawa stołeczna ... Przejdź przez Jacka Adamasa w Co-Art Center ...

Ochrona środowiska drogą do integracji społecznej!
„Stuku-puku” i „przyjaciele ciastek czekoladowych”, czyli budujemy budki lęgowe dla ptaków (warsztaty stolarskie) i łączymy w „naturalnym” wypieku (warsztaty kulinarne)! Dowiesz się, jakie znaczenie mają ptaki w przyrodzie i życiu człowieka. Z kolei podczas warsztatów kulinarnych poznasz składniki na ciasto naturalnego pochodzenia, bo wiemy, że „co za młodą skórka wchłonie…”

 1. Warsztaty cyjanotypii w godz. 12.00 – 15.00

Cyjanotypia jest jedną z najbardziej unikalnych technik fotografii historycznej i jest bardzo ciekawa i stanowi wstęp do poznawania fotografii analogowej. Błękitny wzór wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, a wydruki mają wyraźne odcienie pruskiego błękitu. Uczestnicy wykonają kompozycje z naturalnych materiałów na odpowiednio przygotowanym papierze, który będzie świecił (w słońcu).

 1. Warsztaty szycia lalek, amuletów i EKOtoreb; w godz. 12.00 – 17.00

Podczas warsztatów każdy uczestnik wykona własną lalkę. Sympatyczna lalka, towarzyszka życia codziennego, powierniczka najskrytszych marzeń. Lalka DIY ma swoją własną historię, osobowość i niepowtarzalne atrybuty, które każdy z uczestników przedstawi jej podczas jej tworzenia. W drugiej części zapraszamy na warsztaty szycia EKO torebek/torebek na owoce/warzywa/pieczywo z niepotrzebnych materiałów przyniesionych przez uczestników na zajęcia.

 1. laboratorium kreatywne na świeżym powietrzu; w godz. 12.00 – 17.00

Klamry bawełniane do recyklingu. Co robimy z bawełnianą koszulą, której już nie nosimy? Możesz dać mu nowe życie! Naszyjniki, bransoletki czy breloki wykonujemy ze sznurków bawełnianych, tkanin bawełnianych, guzików i koralików.

Graj ze strony. Dawniej dzieci nie miały pięknych zabawek do kupienia w sklepach, mogły je samemu zrobić ze szmat, trawy, słomy, drewna lub proszku. Łącząc pośpiech z włóczką i kolorowymi tkaninami, wykonamy zabawki: lalkę i konia. Spotkania plastyczne i rzemieślnicze z Agatą Półtorak, ilustratorką i autorką książek dla dzieci, warsztaty plastyczne i warsztaty opowiadania historii dla dzieci i rodzin.

Warsztaty; Zacznij o 14.00 بعد

 1. „Strata mniej dzieci”; 14.00 – 15.30

Warsztaty mają na celu pokazanie, jak w prosty i przystępny sposób zmniejszyć ilość odpadów wytwarzanych w domu. Zajęcia prowadzi działacz ekologiczny i edukator, pasjonat kompostowania i ekonomii współdzielenia. Maluje kubły na śmieci, tworzy mini ogrody, wspiera działania sąsiedzkie. Inicjatorem jest szafa GIVEBOX GDAŃSK w Dolnym Mieście, która służy do wymiany rzeczy. Wykształcony w zakresie sortowania odpadów.

 1. Makrama mała: warsztaty jubilerskie 14.00 – 16.00

Makrama to technika mocowania sznurków i tworzenia fantazyjnych splotów bez użycia igieł, szydełków i innych podobnych narzędzi. Znana i używana od dawna, dziś przeżywa prawdziwy renesans. Podczas warsztatu uczestnicy poznają podstawy tworzenia małej makramy oraz samodzielnego wykonywania biżuterii (kolczyków lub bransoletek).

 1. Nie jedz śmieci swoich dzieci! 14:00 – 17:00

Świeże dary natury, dzięki którym przekonamy się, że proste i nieskomplikowane jedzenie może być smaczne i przede wszystkim zdrowe! Zamienimy się w prawdziwych kucharzy przygotowujących letnie sałatki, przekąski, a także zdrowe soki z sezonowych warzyw i owoców. A wszystko to pod czujnym okiem mistrza – Miszy Turk, kucharza, dziennikarza, dyrektora Fundacji Plaster.

READ  „Nauka o czasowniku ma negatywny wpływ na kobiety”, dlatego Polki przeniosły się na Montparnasse

Warsztaty; początek o 15.00

 1. Kieszonkowe ogrody i warsztaty

Pierwsza część warsztatu zostanie poświęcona idei ogrodów kieszonkowych, kiedy powstały, jakie mają formy, a także poznamy dobre praktyki i wizualizacje, które zostały wdrożone. W drugiej części, przy pomocy przygotowanych wcześniej materiałów, uczestnicy zamienią się w prawdziwych architektów krajobrazu. Postaramy się stworzyć makiety takich miejsc, które w przyszłości mogą stać się częścią większej realizacji. Mamy nadzieję, że z zaniedbanych miejsc, które mijamy na co dzień w ten sposób, powstaną prawdziwe „zielone perełki”.

Warsztaty; Zacznij o 15.30

 1. Ekologiczne warsztaty: Tkanie rattanu 15.30 – 17.00

Plecionki rattanowe to bardzo ciekawe zajęcie. To nie tylko ciekawe, ale i przydatne. Tkanie pozwala rozwinąć czujność i pracowitość, a także poprawia ruchomość rąk. Podczas warsztatów plecionek artystycznych uczestnicy zdobywają wiedzę na temat technik i materiałów, z którymi będą wykonywać twórczą pracę. Technika plecionki nie wymaga od człowieka szczególnych talentów. Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych tworzeniem ekologicznych i jednocześnie nietuzinkowych elementów.

 1. „Szyszaki i inne leśne cuda” 15.30 – 17.00

Kreatywne warsztaty DIY. Podczas niej instruktor pokaże, jak z materiałów znalezionych w lesie oraz kleju, nici lub granulek zrobić niepowtarzalną istotę w kształcie stożka! Jego wygląd będzie zależał całkowicie od nieskrępowanej wyobraźni dzieci.

Inne czynności

 1. Eko i spacery przyrodnicze, warsztaty z żywicy, godz. 10:00-13:00

Po spędzeniu czasu w pracy i szkole rzadko jest czas i przygotowanie do spacerów po lesie lub nad morzem. Czasami miejsce zamieszkania jest tak daleko, że najpierw trzeba będzie do niego dojechać samochodem, komunikacją miejską lub bardzo długim spacerem. Tajemniczy ogród pełen dzikich roślin, różnych owadów i ptaków śpiewających – to będzie cud… a nawet w mieście jest dostępny na co dzień? Codziennie komunikujemy się z nim, gdy idziemy do pracy, sklepu czy szkoły. Musisz tylko móc to zobaczyć. Mamy nadzieję, że rodzinne spacery po tajemniczych parkach Ziemi Gdańskiej pozwolą każdemu zanurzyć się w zielonych przestrzeniach miasta. Wycieczki rozpoczną się działaniami twórczymi (tworzenie oryginalnych ziół) wykładem wprowadzającym, a zakończą warsztatami tworzenia własnych „skarbów” z lasu, czyli prac z kolorowych żywic epoksydowych (wisiorki, bransoletki, breloki).

 1. rzeźby plenerowe/pokaz ognia; Wystawa i spotkania z artystą dostępne przez cały dzień, pokaz odbędzie się wieczorem

Ciekawe metalowe figurki, które na pierwszy rzut oka byłyby bardziej intrygujące niż urocze. Są to rzeźbiarskie kompozycje złożone z różnych materiałów, które artysta kontrastuje ze sobą dla większej wyrazistości i dynamizmu. Na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie, ohydne, często pozbawiające pseudobohaterów godności. Niektórzy mają nieproporcjonalnie duże brzuchy, inni – małe głowy. Przez cały dzień mieszkańcy będą mogli obejrzeć rzeźby i porozmawiać z artystą, a wieczorami wziąć udział w pokazie świetlnym (w którym rzeźbiarz je podpalił).

 1. Niebieskie miejsce przez cały dzień?
READ  Podsumowanie projektu „Termomodernizacja budynku szkoły i przedszkola w Parano” z udziałem Ministra Edukacji i Nauki - Ministerstwo Edukacji i Nauki التربية

Wspólna praca z mieszkańcami regionów Gdańska. Artysta i mieszkańcy tworzą nierealną „magiczną” przestrzeń w określonej przestrzeni danego obszaru, nakreśloną niebieskimi liniami. Zagęścić je nimi, splatając je ze sobą i pociągając niebieskie nitki, druty i wstążki. Niektóre z nich świecą, po zmierzchu zaczynają świecić intensywnie na niebiesko. Miejsca znane zwykłym mieszkańcom są odkrywane na nowo i budowana ich prywatna, przyjazna i „magiczna” przestrzeń.

 1. Ciało, Dusza i Umysł – Joga odbywać się będzie w trzech sesjach co godzinę 12.00-13.00; 13.30 – 14.30; 15.00 – 16.00

We współczesnym świecie bardzo ważne jest zachowanie równowagi fizycznej, emocjonalnej i duchowej. Można to osiągnąć poprzez medytację, prawidłowe oddychanie i jogę. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się o korzyściach płynących z regularnego ćwiczenia prostych póz, np. pozycji jogi dla początkujących. Nauczą się, jak asany wpływają na ciało i umysł oraz nauczą się technik oddychania, które pomogą im w stresujących sytuacjach.

 1. udało się; 13.30 – 15.30

Oryginalna gra wieloosobowa, w której gracze muszą jak najszybciej wykonać określoną akcję, słowo lub gest, odkrywając kolejno karty. Ważne jest jak najszybsze zapamiętanie poleceń przypisanych do kart, ale także reakcji i percepcji. Możesz zagrać w karty w 5 grach, które sprawdzą się w każdej sytuacji – w domu, w podróży, na spotkaniu ze znajomymi. Bawić się może każdy – bez względu na wiek!

Imprezy

 1. Impreza Downtown Brass w godz. 12.00-13.30

DownTown Brass to mieszanka inspiracji zespołami ulicznymi z całego świata, blasku instrumentów dętych blaszanych i mieszanką bębnów. Ta muzyka inspiruje do działania i ruchu. Ten trójmiejski zespół tworzą młodzi i energiczni muzycy. To, co udało im się stworzyć w DownTown Brass, ma ogromny artystyczny i żywy ładunek. Przyciągnęła już uwagę wielu słuchaczy w Polsce i Europie.

 1. Koncert Koguty 17.00 – 18.00

The Roosters to grupa pięciu aktywnych amerykańskich muzyków popowych z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych – niektórzy z nich byli wcześniej znani jako Deadly Plants. Nikt nie pozostanie obojętny na muzykę TR, która doda każdej imprezie amerykańskiego powiewu. Elvis Presley, Chuck Berry, Little Richard czy Bill Haley to tylko niektórzy artyści, których największe przeboje usłyszysz na koncertach.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com