Mateusz Morawiecki bronił Przemysława Kazarnika. Korzystając z sukcesów gimnazjalistów i sondażu PISA z 2018 r., gimnazja zostały zlikwidowane przez PiS.

Mateusz Morawiecki bronił Przemysława Kazarnika.  Korzystając z sukcesów gimnazjalistów i sondażu PISA z 2018 r., gimnazja zostały zlikwidowane przez PiS.

Podczas środowej debaty w Sejmie dotyczącej odwołania ministra edukacji i nauki Przemysława Kzarnika, premier Mateusz Morawiecki, występując w obronie premiera, odniósł się do wyników Międzynarodowego Programu Oceny Umiejętności Studentów (PISA) 2018. Polscy uczniowie osiągnęli doskonałe wyniki. Byli jednak licealistami, a Rząd Prawa i Sprawiedliwości został już zlikwidowany.

W środę w izbie niższej parlamentarzyści omawiali wniosek o wotum nieufności dla ministra oświaty i nauki Przemysława Kzarnika. Wprowadzili ją w czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz dyskusję na temat apelu ministra CZARNKA w TVN24 GO

Późnym wieczorem Sim odrzucił propozycję. Głosowało 448 deputowanych. Przeciw odwołaniu oddano 236 głosów, 205 za, a siedem wstrzymało się od głosu.

Zobacz indywidualne wyniki głosowania >>>

Przemysław Czarnik, Minister Edukacji i Nauki oraz Premier Mateusz MorawieckiPAP / Marcin Obaraś

Podczas debaty Morawiki cytował badania z 2018 roku

Premier Mateusz Morawiecki przemawiał podczas debaty na temat dymisji ministra Czarnika. – Dziś będziemy bronić nie tylko pana ministra przed odwołaniem. W tej debacie będziemy bronić czegoś ważniejszego. Będziemy bronić prawa naszych dzieci do uczęszczania do zwykłej szkoły i będziemy bronić prawa naszej młodzieży do edukacji bez indoktrynacji lewicy.

Czy „cnoty kobiet” są priorytetem Ministerstwa Oświaty? Zaglądamy do dokumentów >>>

Premier – chwaląc swojego Ministra – odniósł się także do wyników najnowszego badania PISA (Programme for International Student Assessment) 2018, które ukazało się rok później.

– Tutaj niektóre dane na temat poziomu wykształcenia zostały wspomniane wcześniej w dyskusji. Cóż, zacytuję z najnowszych badań PISA. To wyszukiwanie jest ważne dla siedemdziesięciu krajów. We wszystkich trzech głównych kategoriach, powiedział Morawiecki, polskie dzieci wypadły lepiej niż w poprzednim badaniu.

Mateusz MoravekiPAP / Marcin Obaraś

– W poszukiwaniu czytania ze zrozumieniem zajęliśmy siódme miejsce. Wyprzedziliśmy Czechów, Niemców i Francuzów. W badaniu wnioskowania matematycznego uzyskaliśmy lepsze wyniki w sześćdziesięciu sześciu na siedemdziesiąt dziewięć, a w badaniach rozumienia nauk ścisłych zajęliśmy trzecie miejsce na siedemdziesiąt innych krajów.

Przeczytaj wyróżniony tekst: Czy moralność księdza Rydzyka zagraża szkole?

Po raz ostatni gimnazjaliści brali udział w badaniach cytowanych przez Prezesa Rady Ministrów

PISA to jedno z największych na świecie badań umiejętności uczniów – w swojej najnowszej edycji – w 2018 r. – wzięło w niej udział ponad 600 000 osób. Nastolatki z 79 krajów i regionów świata. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) od 2000 roku bada standard edukacji globalnej, oceniając nie wiedzę uczniów, ale umiejętność jej wykorzystania – na tym opiera się Badanie Kompetencji 15-latków . Uczniowie z całego świata są testowani pod kątem umiejętności rozwiązywania problemów, analizowania, omawiania i interpretowania.

W badaniu PISA przeprowadzonym w 2018 r. po raz ostatni wzięli udział uczniowie polskich szkół średnich, które zostały zlikwidowane decyzją rządu PiS wraz z reformą oświaty z 2017 r. Brak wyników badania PISA po likwidacji gimnazjów przez PiS.

Anna Załuska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, odpowiadała za reformę oświaty dla rządu PiS.tvn24

15-letnia polska młodzież zajęła trzecie miejsce w Unii Europejskiej w naukach matematyczno-przyrodniczych i czwarte w czytaniu. Lepsze było bliższe przyjrzenie się wynikom.

Średni wynik polskich uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem wyniósł 512 punktów. Był to jeden z najwyższych wyników na świecie. Znacznie lepiej wypadli jedynie studenci z krajów azjatyckich — Chin (właściwie cztery chińskie regiony biorące udział w badaniu: Pekin, Szanghaj, Jiangsu i Guangdong) oraz Singapuru, a także studenci z Estonii, Kanady, Finlandii i Irlandii.

PISA 2018 (czytanie ze zrozumieniem)Piza

Według badań PISA w matematyce, polscy licealiści w 2018 roku zdobyli średnio 516 punktów, o 27 punktów więcej niż średnia OECD (504 punkty w 2015 roku). Na świecie zajęli dziesiąte miejsce w matematyce. Młodzi Estończycy (524 pkt) okazali się najlepsi w Europie, poza nimi wyprzedzili nas tylko uczniowie z Chin, Singapuru, Makau, Hongkongu, Japonii i Korei Południowej). Polacy wciąż wyprzedzali Holendrów (o cztery punkty), ale badacze zauważyli, że różnice te w rzeczywistości nie są istotne statystycznie.

2018 PISA (matematyka)Piza

W naukach przyrodniczych w czołówce krajów Unii Europejskiej znalazły się tylko Estonia i Finlandia. Polscy studenci uzyskali w tym badaniu średnio 511 punktów. Wynik ten był o 22 punkty wyższy od średniej OECD. Wyniki młodych Polek i Polek były podobne do wyników 15-letnich dzieci z Hongkongu, Tajwanu, Nowej Zelandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii – różnice między Polską a tymi krajami nie były istotne statystycznie. W 2015 roku była o 10 punktów niższa.

PISA 2018 (nauki przyrodnicze)Piza

– To świetny wynik dla polskich gimnazjalistów – skomentowała w 2019 r., po opublikowaniu badania, Agnieszka Sułowska z PAFW i Szkoły Pedagogicznej Uniwersytetu Warszawskiego, która przez wiele lat kierowała pracami zespołu badającego część matematyczną Badanie PISA.

Główne źródło obrazu: PAP / Marcin Obaraś

READ  W centrum Gdyni powstaje nowy obiekt hotelowy.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com