Łatwiej jest zaakceptować otyłość wśród „grubych” ludzi

Łatwiej jest zaakceptować otyłość wśród „grubych” ludzi

Koszt emocjonalny otyłości jest niższy, gdy odsetek osób otyłych w społeczeństwie jest wyższy. Kobiety otyłe są bardziej zadowolone z życia w miejscach, gdzie jest więcej takich kobiet. To jednak pułapka – ostrzega autorka tych ustaleń, dr Ewa Jarrush z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Dr Ewa Jarosch z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN przeprowadziła badanie, w którym połączyła wskaźnik masy ciała (BMI) z poziomem zadowolenia lub niezadowolenia z życia. Okazuje się, że sposób, w jaki patrzy się na swoje życie przez pryzmat BMI i preferowanego wyglądu ciała, zależy od kontekstu społecznego. Co ciekawe, wygląda to zupełnie inaczej u mężczyzn niż u kobiet.

Badacz stwierdził, że dla mężczyzn większy wzrost jest zaletą, dla kobiet – niekoniecznie. Wśród kobiet najbardziej zadowolone ze swojego życia są kobiety z prawidłowym BMI. Z drugiej strony mężczyźni z nadwagą są szczęśliwsi niż mężczyźni z normalnym BMI. Mężczyźni z niedowagą mają najmniej radości z życia, zwłaszcza jeśli odsetek mężczyzn o podobnej budowie ciała w ich społeczności jest niski.

“Jeśli mamy dużo osób otyłych, przestajemy postrzegać naszą otyłość jako problem. Jednak niski emocjonalny koszt otyłości w społeczeństwach + otyłość jest pułapką. Ponieważ otyłość może być tam bardziej normalna, a odsetek osób otyłych może wzrosnąć ” – mówi dr Jarrush.

Wskaźnik masy ciała i zadowolenie z życia

Współautorem badania był dr Alexei Gogoshueli, socjolog z Uniwersytetu w Oslo. Naukowcy wykorzystali dane z badania przeprowadzonego w 2016 r. przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w 34 krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. W badaniu wzięło udział 21 577 mężczyzn i 27 415 kobiet.

„Odkryliśmy, że związek między BMI a niezadowoleniem z życia różnił się w zależności od płci, przy czym mężczyźni z nadwagą byli mniej niezadowoleni z życia niż mężczyźni o normalnej wadze, a otyłe kobiety były niezadowolone z życia bardziej niż kobiety o normalnej wadze” – mówią naukowcy.

READ  Ciencistorias: Nauka opowiedziana w zabawny sposób | książki

Naukowcy sugerują, że otyłe kobiety na obszarach o niższym BMI częściej są niezadowolone z życia. Na obszarach o wyższym BMI otyłość nie miała wpływu na niezadowolenie kobiet z życia. W przypadku mężczyzn regionalne poziomy BMI wpływają na poziom niezadowolenia z życia, ale tylko w przypadku mężczyzn z niedowagą.

Jak wyjaśnia dr Jarosh, wskaźnik masy ciała (BMI) koreluje z prawie wszystkimi obszarami fizycznego funkcjonowania jednostki, szczególnie z poczuciem własnej wartości w odniesieniu do zdrowia, choroby i śmierci. BMI wiąże się również z szeroką gamą zachowań i praktyk, które obejmują codzienne czynności, życie społeczne, relacje intymne i wyniki na rynku pracy. Badania wykazały, że osoby otyłe częściej cierpią na depresję, mają niższą samoocenę i są bardziej narażone na dyskryminację ze względu na swoją wagę, w porównaniu z osobami z BMI mieszczącym się w normie.

Co sprawia, że ​​jesteś zadowolony?

Oprócz statusu socjoekonomicznego, diety i nawyków żywieniowych komponentem branym pod uwagę przy ocenie wpływu BMI na poziom zadowolenia z życia byli m.in. ci, z którymi porównywali swój status socjoekonomiczny, czyli – zwani grupą referencyjną. Punktem odniesienia dla oceny statusu ekonomicznego jednostki były warunki, w jakich żyli rodzice badanych – ich wiek, warunki życia przyjaciół i sąsiadów, elita kraju, społeczeństwa zachodnioeuropejskie.

Jednym z metodologicznych wyzwań badania był fakt, że niezadowolenie z samego życia może wpływać bezpośrednio lub pośrednio na przynależność jednostek do określonych kategorii BMI. Innymi słowy, ludzie niezadowoleni ze swojego życia mogą przyjmować negatywne postawy sprzyjające otyłości, takie jak jedzenie niezdrowej, ale poprawiającej nastrój żywności lub spędzanie godzin przed telewizorem.

Więcej na ten temat w Artykuł źródłowy na łamach „Badanie jakości życia”.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

Cole / buk /

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com