Kraków: „Muzeum nie powinno być w muzeum” – wystawa na Placu Woolnica

Kraków: „Muzeum nie powinno być w muzeum” – wystawa na Placu Woolnica

Do końca wakacji na Placu Wolnica w Krakowie można oglądać interaktywną plenerową wystawę instalacji inspirowanych zbiorami Muzeum Etnograficznego w Krakowie (MEK). Jego twórcy chcą przekonać „że muzeum nie musi być w muzeum”.

Na placu znalazło się m.in. siedem figurek o wysokości 1,65 metra, wskazujących na krakowskie warsztaty, które realizowały ideę współpracy projektantów i rzemieślników. Związany z nimi m.in. Wojciech Jastrzębowski, Antoni Buszek, Zofia i Karol Stryjeński.

Odwiedzający plac zobaczą również wielkoformatowe obrazy z uroczymi zwierzętami, inspirowane kolekcją albumów; Drewniane kwiaty 3D zaczerpnięte ze skrzynek posagowych, w których młode mężatki trzymają posag i różne przetworzone geometryczne kształty – nawiązanie do pomocy szkolnych z lat 30. XX wieku.

Wystawa i obrazy kuratorowane przez Olafa Sirota.

Chodzi o szczególny rodzaj interakcji ze zbiorami muzeum – powiedziała PAP Katarzyna Beszkevich z Muzeum Etnograficznego. Przedmioty w pudełku można zobaczyć i dotknąć.

„Chcemy wyjść poza mury instytucji i szukać odbiorców na ulicy. W takim kontekście łatwiej wytłumaczyć, że kolekcja muzeum to coś więcej niż tylko opowieść o przeszłości, można ją wykorzystać do ćwiczeń wyobraźni i kształtowania współczesnego krajobrazu kulturowego” – wyjaśnia Katarzyna Piszczkiewicz. Dodała: “Nasza aranżacja na krótko zmienia pusty plac, nadając mu nowy charakter i nową funkcjonalność. Traktujemy to jako swego rodzaju zaproszenie do dyskusji o wspólnej przestrzeni w mieście. Bądź tą przestrzenią i kto z nią ma przyjść” – dodała. .

W ten sposób Muzeum Etnograficzne chce włączyć się w dyskusję o przyszłości Placu Volnica, na którym znajduje się Ratusz Kazimierz – główna siedziba Muzeum. Miasto przygotowuje się do rewitalizacji tego placu.

„Czujemy, że w pandemii stajemy się bardzo świadomi, jak bardzo potrzebujemy przestrzeni publicznej i jak trudno jest ją mądrze zaprojektować” – dodała Katarzyna Piszczkiewicz.

W każdą sobotę, do 14 sierpnia, na Placu Wolnica odbywać się będą warsztaty poświęcone zabawkom: kształtować, czuć, kolorować i wprawiać w ruch. Rejestracja na zajęcia dostępna jest na stronie www.etnomuzeum.eu.

READ  Turystyka kosmiczna dla szerszej grupy? Wyścig Bezosa Bransona może pomóc

Wystawa „Muzeum nie musi być w muzeum” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Centrum Kultury – Program Interwencyjny 2021. Partnerem projektu jest Miasto Kraków.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com