Korona wirus. Czy maski pomagają? Wyjaśnij naukę

Korona wirus.  Czy maski pomagają?  Wyjaśnij naukę

  • Przede wszystkim naukowcy obalili mit, że nie ma wiarygodnych badań nad maskami. – Dostępne są setki artykułów naukowych na ten temat. Badania przeprowadzono na długo przed wybuchem pandemii COVID-19. Badacze napisali, że było to związane głównie z przenoszeniem grypy i epidemią SARS od początku wieku
  • Ponadto nigdy nie wykazano, że maski powodują grzyby płuc lub zwiększają poziom dwutlenku węgla we krwi
  • Raport, który powstał na podstawie badań z całego świata, przygotował dr Hob. Marcin Napiórkowski, Cultural Semiotics, Adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego i autor bloga „Współczesne mity” oraz dr Tomasz Rochik, założyciel Fundacji Nauka To Like
  • Więcej ciekawych materiałów można znaleźć na stronie głównej Onetu

Przykład badania skuteczności masek: pacjenci z grypą kaszlą i mierzą liczbę cząsteczek zawierających wirusa. Badanie wykazało, że zarówno maski chirurgiczne, jak i maski N95 wykazują wysoką skuteczność ochronną – powiedział Dr. Rożek.

Porównanie przedstawione w publikacji Christophera Lefflera (artykuł w American Journal of Tropical Medicine and Public Health) pokazuje, że kraje – jak pisze Leffler – „noszenie masek było kulturowo akceptowalnym standardem”, a zatem używają masek od początku epidemii (na szaro) i miały niższą śmiertelność niż brak Mierzone w krajach, które zdecydowały się nie wprowadzać masek (pomarańczowe):

Zdjęcie: materiały prasowe

Skuteczność noszenia masek. Opracował: Science. kocham ją

Inne badanie zostało opublikowane w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. Jego autorzy wykazali, że samo zainteresowanie społeczne maskami na początku pandemii było bardzo dobrym prognostykiem jej kolejnego przebiegu. Dr. stożek.

Wydawca naukowy i autor serwisu „Nauka. To Like” przytacza dziesiątki przykładów z innych badań. Jedno z najlepszych badań, jakie przeprowadziliśmy w tej dziedzinie, zostało opublikowane w grudniu 2020 r. W PNAS. Autorzy badali zmiany tempa wzrostu infekcji w różnych częściach Niemiec po wprowadzeniu obowiązkowych masek w miejscach publicznych. Wykres przedstawia dane dla miasta Jena.

READ  Najpiękniejszy polski nadmorski bar już otwarty! Strefa Letnia TOUS powstała w Sopocie – swoją estetyką nawiązuje do najnowszej kolekcji marki

Zdjęcie: materiały prasowe

Przedstawiamy maski w Jenie. Opracował: Science. kocham ją

Pionowa przerywana linia to moment wprowadzenia wymogu noszenia masek w miejscach publicznych. Ciągła niebieska linia to liczba zarejestrowanych przypadków, natomiast szara to tzw. Grupa kontrolna protetyczna. Metoda syntetycznej grupy kontrolnej zakłada stworzenie alternatywnego scenariusza („co by było, gdyby”) dla określonej grupy (np. Miasta lub regionu) w oparciu o dane dostępne z innych miejsc, w których następuje określona zmiana (w tym przypadku żądanie do noszenia masek), które nie zostało zaprezentowane – tłumaczy Rożek.

W dalszej części swojego obszernego raportu naukowiec zajmuje się również wieloma mitami. Na początku epidemii donoszono, że noszenie masek spowodowało infekcję grzybiczą płuc, ale przykłady z zawodów (lekarze, pielęgniarki i pracownicy laboratorium), którzy używają masek od lat, pokazują, że nie ma takiego związku.

Nie wykazano również w ogóle wzrostu poziomu dwutlenku węgla we krwi, który powróci do płuc z wydychanego powietrza do maski.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com