Kardiolog i ratownik radzą sobie, jak przetrwać falę upałów

Kardiolog i ratownik radzą sobie, jak przetrwać falę upałów

Czeka nas fala upałów. Termometry powinny pokazywać w weekend do 35°C. Kardiolog zaleca m.in. picie dużej ilości wody, odstawienie słodkich napojów, niećwiczenie, a do ogrodu tylko rano lub wieczorem. Lifesaver przypomina rodzicom, aby pilnowali swoich dzieci z wodą; Ostrzega przed niebezpieczeństwami – skok na głowę i szok termiczny.

Meteorolodzy spodziewają się, że w najbliższych dniach będzie goręcej. W weekend w całym kraju w cieniu pojawią się termometry w cieniu od 30 do 34 ° C. Niewykluczone, że w zachodniej części Polski do 35 ° C trzeba się na taką pogodę przygotować.

„Ogólnie rzecz biorąc, trzeba powiedzieć, że z upałem nie ma żartów. Oczywiście lato dla młodych i zdrowych to czas relaksu, wakacji i aktywności. Szczególnie ostrożne powinny być osoby starsze i przewlekle chore”. – powiedział w rozmowie z PAP prof. Paweł Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wezwał także do rezygnacji ze słodkich napojów gazowanych w tej temperaturze. Takie napoje nie gaszą pragnienia i nie utrzymują nawodnienia organizmu. “Musisz pić wodę i jest o litr więcej niż zwykle. Norma powinna wynosić trzy litry lub nawet trochę więcej. Ponadto powinna być równomiernie rozprowadzana przez cały dzień. Pamiętaj, że woda nie jest lodowata. Najlepiej temperatura jest nieco niższa niż temperatura w pomieszczeniu, czasami nawet picie ciepłej herbaty jest orzeźwiające ”- zauważył kardiolog. Dodał również, że dla osób z niewydolnością serca bardzo ważny jest bilans płynów.

Osoby aktywne powinny chodzić na treningi rano lub w godzinach wieczornych. Musimy także chronić się przed upałem w domu. „Skorzystajmy z rolet i zasłon zaciemniających. Z drugiej strony zadbajmy też o odpowiednią wentylację. Gdy potrzebujemy coś zrobić w ogrodzie lub w domu – zróbmy to bardzo wcześnie rano lub wieczorem. prysznic w ogrodzie w południe. Wiele osób Bardziej niebezpieczne niż się wydaje “- powiedział profesor. Btachinsky.

READ  Nekrolog Johna Hodge'a | Przestrzeń

Upalna pogoda przyciąga do wody plażowicze. Jednak, jak ostrzega ratownik Radosław Wiśniewski przed mazurskim ochotniczym pogotowiem ratunkowym, można utopić się zawsze i wszędzie, nawet w płytkich akwenach, które wydają się nam znajome. „Jedynym rozsądnym miejscem do wzięcia prysznica jest wykwalifikowany i przeszkolony ratownik, który nie tylko zauważy, że ktoś tonie, ale też profesjonalnie wyciągnie go z wody i pomoże mu” – powiedział w rozmowie z PAP Wi Reasonniewski.

Jednoznacznie podkreślił, że odpoczywając nad jakąkolwiek wodą, rodzice powinni być z dziećmi do 7 roku życia. „Setki razy szukamy dzieci, które straciły rodziców, bo ich matka lub ojciec patrzyli na telefon lub rozmawiali z kimś” – zauważa. Obala również mit, że rodzice mogą szybko znaleźć swoje dzieci za pomocą wzroku. “Nic bardziej mylnego. Plaże są pełne dzieci w różowych lub niebieskich strojach kąpielowych. Z daleka wyglądają podobnie, nie ma co się oszukiwać” – dodał.

Ratownik namawia też, aby pod żadnym pozorem nie skakać łeb w łeb do wody w niezbadane i nieznane miejsca. „Pod wodą mogą znajdować się resztki starego mostu, którego nie widać, kamienie i może być zbyt płytko, aby wykonać ten skok. Zły skok na głowę często prowadzi do zerwania rdzenia kręgowego i 2 lub 4 – paraliż kończyn” – potwierdza.

Przypomniał również, aby przygotować organizm na hipotermię przed wejściem do wody w upalne dni. „Trzeba pamiętać o szoku cieplnym. Kiedy się opalamy, jest nam totalnie ciepło, więc zanim wskoczymy do wody, musimy się powoli ochłodzić. Najpierw głowa, pachy i klatka piersiowa – gdzie jest duża krew naczynia. To musi trochę potrwać. Inaczej, z powodu nagłej zmiany temperatury, możemy stracić przytomność w wodzie, zapaść się “- ostrzega, bo to może być śmiertelne. (PAPKA)

Autorzy: Natalia Kami, ska, Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Tomasz Więcławski

READ  Podróżowanie na wakacjach: w większości krajów za granicą nie ma masek na twarz

nmk/jwo/twi/jean/

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com