Kaczyński: Członkowie Związku Polaków na Białorusi są prześladowani

Kaczyński: Członkowie Związku Polaków na Białorusi są prześladowani

  • Szef PiS podkreślił w swoim przesłaniu m.in. wspólną historię krajów regionu the
  • „Łączy nas pragnienie, aby ta wspólna przestrzeń życiowa naszych narodów była przestrzenią wolności, demokracji, bogactwa i dobrobytu, czyli przestrzenią, w której możemy żyć godnie i z poczuciem bezpieczeństwa” – napisał
  • – Jak, niestety, dobrze to wiemy, związkowcy są uciskani. Są prześladowani, bo chcą żyć jak Polacy i dobrzy obywatele Białorusi – dodał, odnosząc się do statusu Związku Polaków. na Białorusi
  • Więcej podobnych informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl

Laureatami nagród są Związek Polaków na Białorusi oraz Wiceminister Infrastruktury, Komisarz Stanu ds. Gospodarki Wodnej i Inwestycji w Gospodarce Morskiej i Wodnej Marek Gróbarczyk. List odczytał przewodniczący Komitetu Wykonawczego Partii Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski.

W przemówieniu lider PiS podkreślił wspólną historię krajów regionu. “Ale to nie tylko przeszłość nas łączy. Łączy nas wizja wspólnej przyszłości, w której ta nieszczęśliwa lokalizacja staje się naszym atutem, trampoliną do ścisłej współpracy i integracji gospodarczej. Bogactwo, dobrobyt, czyli w skrócie przestrzeń w którym możemy żyć z godnością i poczuciem bezpieczeństwa. Od kilku lat realizujemy to pragnienie Systematycznie, realizując Inicjatywę Trójmorza” – napisał Kaczyński.

Niestety, dodał, „nie jest to dane wszystkim w naszej części Europy” i stąd myśli skierowane są do „tych, którzy walczą o życie w wolności i godności”. W tym kontekście mówił o sytuacji działaczy Związku Polaków na Białorusi, wobec których znajdują się represje.

„Jak, niestety, dobrze wiemy, członkowie Związku są uciskani. Są prześladowani, bo chcą żyć jak Polacy i dobrzy obywatele Białorusi, a nie jako poddani wschodniego spienictwa” – powiedział w liście szef PiS. .

„Dobrobyt Polski, jak i naszej części Europy, można budować tylko poprzez wolność gospodarki, poprzez odrodzenie, w tym te obszary krwiobiegu gospodarczego, które z różnych powodów nie uczestniczyły należycie w wymianie gospodarczej Naczelną zasadą powinna być budowa Infrastruktury, a każda inna działalność inwestycyjna to ich zgodność z naszymi narodowymi interesami, z naszą racją bytu” – napisał Kaczyński.

READ  Ataxia SCA36: niezwykła choroba, która zapobiega Costa da Mordi

Prezes PiS pogratulował tegorocznym laureatom „Prometejskiej Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” i życzył „spełnienia ich marzeń, z jednej strony o silnej gospodarczo Polsce, z drugiej o wolnej i sprawiedliwej Białorusi”. „Życzę członkom Związku Polaków na Białorusi wraz ze swoimi rodakami jak najszybszego spróbowania owoców życia w wolności i godności” – napisał Kaczyński.

Premier: Chcemy kontynuować politykę Lecha Kaczyńskiego

Przesłanie do uczestników uroczystości wysłał także premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił w nim, że „koncepcja polityki zagranicznej zdefiniowana i sformułowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego była niewątpliwie pionierska i dalekowzroczna, i była prometejska”. „Dlatego pragnę podziękować za inicjatywę przyznania w jego imieniu Nagrody Prometejskiej, która jest sposobem upamiętnienia i rozpowszechniania tych idei” – napisał szef rządu.

“Dziś nasze pomysły wracają do polityki zagranicznej prowadzonej i realizowanej przez śp. prezydenta. I chcemy ją stale kontynuować. Wierzymy, że jest nadal aktualna i ma wspaniałą przyszłość we współczesnym świecie. Ta koncepcja jest zbudowana na głębokie przekonanie, że Polska jest suwerennym państwem o wielkim potencjale, określa i realizuje swoje interesy – podkreślił Moraveki.

(kilowat)

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com