Japoński robot poleci na Księżyc

Japan Aerospace Agency (JAXA) planuje wysłać na Księżyc miniaturowego, ultralekkiego robota kulistego, który będzie mógł zmieniać swój kształt. Zbierze on dane niezbędne do zbudowania załogowego łazika, a w jego przygotowanie zaangażowana jest znana firma zabawkarska.

Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) buduje kompaktowego robota, który będzie wyglądał trochę jak zabawka.

Nic więc dziwnego, że zaangażowana jest firma Tomy, znana z zabawek dla dzieci, a także specjaliści z Agnasia, Doshisha University i Sony.

Robot będzie zbierać dane o środowisku księżycowym potrzebne do poważniejszej misji – budowy załogowego statku kosmicznego dla przyszłych astronautów.

Szczególna potrzeba opracowania technologii automatycznej jazdy po powierzchni pokrytej regolitem o grawitacji równej 1/6 ziemi.

Robot będzie przemierzał powierzchnię księżyca, np. zarejestruje zachowanie luźnego regolitu. Do poruszania się w trudnym terenie wykorzystasz technologię opracowaną przez ekspertów z Uniwersytetu Doshisha i firmy Tomy.

Po wylądowaniu przekształci się z kuli w nieco większy owal, co pozwoli mu poruszać się po okolicy. To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić miejsce w sondzie.

Tymczasem zrobotyzowana sonda ma zostać uruchomiona w 2022 roku, a prace nad urządzeniem trwają od 2016 roku.

“Cieszę się, że technologia miniaturyzacji robotów opracowana przez profesora Watanabe przyczyni się do misji eksploracji Księżyca. Mam nadzieję, że studenci z kreatywnymi pomysłami będą mogli w przyszłości poradzić sobie z podobnymi i wymagającymi badaniami oraz ich wynikami” – powiedział Kazuto Tanaka z Uniwersytet Doshisha.

“Byłem zaangażowany w rozwój robota zmieniającego kształt Księżyca w JAXA Space Exploration Innovation Hub, kiedy pracowałem dla TOMY Company, Ltd. Nadal pracuję nad wspólną misją eksploracji Księżyca. Mam nadzieję, że zainteresuje to młodych ludzi nowymi nauka i technologie” – dodaje prof. Kimitaka Watanabe.

Więcej informacji na: https://global.jaxa.jp/press/2021/05/20210527-1_e.html (PAP)

Autor: Marek Mataks

mata / agt /

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x