Jakie rozwiązania należy zainstalować na dachu, aby zapewnić odpowiednią wentylację dachu?

Prawidłowa wentylacja Twojego domu jest niezwykle ważna. Usunięcie pary wodnej z wnętrza nie tylko zabezpiecza całą konstrukcję pomieszczeń i ich wyposażenie przed szkodliwym działaniem wilgoci, ale ma również bezpośredni wpływ na komfort mieszkańców. Główną rolę w tym procesie odgrywa powierzchnia dachu.

Zadaniem dachu jest uszczelnienie domu i ochrona elementów znajdujących się pod dachem przed wpływem warunków atmosferycznych. Równie ważne jest skuteczne usuwanie wilgoci z wnętrza budynku. Gromadzi się on przez całą dobę w postaci pary wodnej pochodzącej między innymi z wydychanego powietrza i wydzielanej podczas codziennych czynności – zmywania czy zmywania naczyń.

Warstwa termoizolacyjna

Warstwa termoizolacyjna, będąca jednym z elementów dachu, chroniona jest przed tego typu wilgocią paroizolacją. Jeśli jednak wilgoć dostanie się do środka, spłynie ona przez pierwotną membranę kryjącą, np. DUO 150 Classic, DUO 180 Extra lub TRIO 210 Extra firmy CREATON, do przestrzeni pomiędzy membraną a płytką. Stamtąd pod wpływem cyrkulacji powietrza pod dachem będzie on wypychany w kierunku kalenicy i usuwany od spodu kalenicy na zewnątrz, poprzez pas kalenicy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że płytka ma plamistą powłokę. Dzięki temu istnieje również możliwość przenikania wilgoci z zewnątrz pod koc. Dzięki sprawnie działającej wentylacji zostanie również skutecznie wyeliminowany.

Prawidłowa konstrukcja dachu

Aby powietrze mogło swobodnie krążyć pod skarpą, dach musi być odpowiednio wykonany. Podczas prac zawsze należy brać pod uwagę wentylację, zapewniając jednocześnie ruch powietrza w przestrzeni pod pokryciem dachowym od okapu do okapu. Dlatego zaleca się wykonanie wejścia do okapu w postaci szczeliny wentylacyjnej co najmniej 200 cm2 na metr. W tym celu grzebienie okapowe ze zintegrowaną kratką wentylacyjną montuje się poniżej pierwszego okapu okrywającego dachówki – w przypadku dachówki falistej np. TITANIA lub PREMION, a kratkę wentylacyjną okapową – w przypadku dachówek płaskich np. SIMPLA lub DOMINO.

READ  Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki utworzy uczelnię

Pasek kalenicy

W celu ochrony wzniesień i grzbietów należy zastosować listwy kalenicowe o dużej powierzchni wentylacyjnej np. CREAROLL firmy CREATON. Dzięki przemyślanej konstrukcji i zgodności z najbardziej rygorystycznymi brytyjskimi normami BS 8612 w Europie wyróżnia się na rynku jakością. Zastosowanie perforowanej włókniny polipropylenowej umożliwia efektywną wentylację do 165 cm2 na metr. Jednocześnie konstrukcja dachu doskonale zabezpiecza przed wnikaniem wody i brudu pod dach. Jest odporny na starzenie, promienie ultrafioletowe, wysokie i niskie temperatury.

Wentylowana krawędź

Innym oryginalnym rozwiązaniem do zastosowania na dachach jest wentylowana kalenica ceramiczna CREATON. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie o wysokiej jakości. Wykorzystuje naturalny strumień powietrza utworzony między otworami wlotowymi w okapie i otworami wylotowymi w półce. Wysoko ułożone wentylowane dachówki krawędziowe usuwają nadmiar wilgoci z wnętrza dachu. Zjawisko to wynika z różnicy poziomów ich lokalizacji, wiatrów i nagrzewania połaci dachowych. Powierzchnia przekroju wylotu powietrza sięga 230 cm2 na metr kalenicy. Zgodnie z normą DIN 4108 jest to wystarczające dla rampy o długości dźwigara 23 m.

Gąsior wentylowany

Wentylowane dachówki krawędziowe CREATON nie tylko chronią przed straszliwym działaniem wilgoci, ale także skutecznie chronią przed przenikaniem deszczu pod dach. Dotyczy to zarówno wysokich, jak i niskich powierzchni. Woda nie wnika pod nią nawet przy silnym wietrze, co zapewnia doskonałą ochronę konstrukcji nośnej przed wilgocią.

Stosując tego typu wentylację przedłużymy żywotność całego okapu i tym samym zagwarantujemy spokój na długie lata.

W przyszłości nie ma potrzeby wykonywania kosztownych prac konserwacyjnych. Wentylowana krawędź ceramiczna CREATON to trwałe i niezawodne rozwiązanie o wysokich walorach estetycznych. Prawidłowe zabarwienie specjalnych płytek ułożonych w ostatnim rzędzie oraz brak pasa kalenicy znacznie poprawiają wygląd kalenicy. Pozwala to cieszyć się wieloletnim bezproblemowym użytkowaniem dachu.

Wentylacja płytek

Kolejną ważną kwestią jest właściwy dobór wysokości kontrataku. Nie powinno być mniejsze niż 25 mm. Wielkość obszaru wentylacyjnego pod nachyleniem dachu zależy bezpośrednio od tego. W celu polepszenia cyrkulacji powietrza pod połacią dachu długość krokwi przekracza 6,8 m, dachówki wentylacyjne należy montować w 2/3 długości dachu (od strony okapu). W przypadku marki CREATON wszystkie modele płytek ceramicznych, takie jak TITANIA, SIMPLA i KODA, posiadają niestandardowe płytki wentylacyjne, są wykonane z tego samego materiału co płytka bazowa, mają ten sam kolor i powierzchnię.

READ  Kaczyński: Członkowie Związku Polaków na Białorusi są prześladowani

Nieprawidłowa wentylacja dachu może prowadzić do znacznej utraty trwałości elementów konstrukcji dachu, a także samej dachówki. Dodatkowo, gdy wentylacja nie działa prawidłowo, płaszcz ma większą skłonność do pęcznienia mchami i porostami. Jednak staranny i prawidłowy montaż konstrukcji dachu ochroni dom przed wszystkimi powyższymi niedogodnościami.

Więcej informacji na temat prawidłowej konstrukcji dachu można znaleźć na wideo Jak zbudowano dach? . Przedstawiona w materiale wiedza pomoże przyszłym inwestorom np. W doborze odpowiednich płytek i rozmowie z sufitami.

Creighton Polska
Przegroda na prasę

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x