J. Perzy :ski: Chiny mają rosnący apetyt na eksplorację kosmosu

J. Perzy :ski: Chiny mają rosnący apetyt na eksplorację kosmosu
5 lipca 2021, 07:25

ochrona

Kosmos. Źródło: Wikipedia

Osiągnięcia i ambicje Pekinu budzą niepokój w Stanach Zjednoczonych, a niektórzy eksperci obawiają się rozwoju kosmicznych technologii wojskowych. Chiny budują własną stację kosmiczną na orbicie Ziemi, chcą założyć bazę badawczą na Księżycu z Rosją, snują plany wysłania ludzi na Marsa i sondy poza Układ Słoneczny – pisze Jacek Perzyński, kolega BiznesAlert.pl.

Trzeba pamiętać, że w ostatnim okresie Państwo Środka osiągało coraz więcej osiągnięć w dziedzinie eksploracji kosmosu i nie zatrzyma się w żaden sposób. 15 maja Chiny z powodzeniem wylądowały łazikiem na Marsie. Tym samym Państwo Środka stało się drugim po Stanach Zjednoczonych krajem w historii, któremu udało się dotrzeć na Czerwoną Planetę. Ponadto 17 grudnia 2020 roku zakończyła się misja sondy Chang’E 5. Sonda wylądowała na Księżycu i przywiozła próbki skał. W efekcie Chiny dołączyły do ​​elitarnego grona państw, obok Rosji i Stanów Zjednoczonych, aktywnie eksplorujących przestrzeń kosmiczną.

Rząd w Pekinie zdecydował się m.in. na budowę własnej stacji kosmicznej, skarżąc się, że chińscy naukowcy nie mają dostępu do badań prowadzonych od ponad 20 lat na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pekin twierdzi, że ponad 200 naukowców z 19 krajów odwiedziło wówczas Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale nie było wśród nich żadnego Chińczyka.

Eksperci są zaniepokojeni zacieśnieniem współpracy między Chinami a Rosją. Zgodnie z planami ogłoszonymi w połowie czerwca przez chińską agencję kosmiczną CNSA i rosyjski Roskosmos, w 2036 roku ma rozpocząć działalność Wspólna Stacja Badań Księżyca (ILRS) i będzie okazją do prowadzenia długofalowych badań w wielu dziedzinach, m.in. w dłuższej perspektywie stanowi również podstawę misji załogowych.

Część ekspertów jest zaniepokojona militarnym potencjałem technologii kosmicznych. Generał Mark Milley, dowódca armii amerykańskiej, niedawno wymienił przestrzeń kosmiczną jako jeden z „krytycznych obszarów” rywalizacji z Chinami, gdzie „Ameryka musi być na czele”, w przeciwnym razie przyszłe pokolenia Amerykanów znajdą się w bardzo trudnej sytuacji dla Chin”.

READ  „Pionierzy. Kobiety w edukacji i nauce”. Wystawa odbyła się przed Pałacem Branickich

Rząd w Pekinie zaprzecza zamiarom zmilitaryzowania kosmosu, a oficjalne zapowiedzi zwykle odnoszą się do współpracy i „pokojowego wykorzystania przestrzeni”. Przestrzeń jest wspólnym dobrem ludzkości. Agencja informacyjna Xinhua napisała w komentarzu, że Chińczycy na całym świecie dzielą marzenia i prawo do odkrywania tajemniczego wszechświata.

Należy zauważyć, że Chiny zwracają również uwagę na propagandę sukcesu. Za 3 dni Komunistyczna Partia Chin (KPCh) będzie obchodzić swoje stulecie, a każdy sukces w kontekście rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi jest na wagę złota. Sukcesy potwierdzają przekonanie wielu Chińczyków o mocarstwowej pozycji ich kraju, a państwowa propaganda przedstawia je jako dowód skuteczności ich rządów.

Prezydent Chin Xi Jinping skontaktował się ostatnio z trzema astronautami z Taikonu, którzy budują chińską stację kosmiczną Tiangong na orbicie. “My, pionierzy chińskich potentatów, mamy teraz stały dom na orbicie. W kosmosie jesteśmy dumni z partii i naszej ojczyzny” – powiedział generał Ni Haisheng, który był odpowiedzialny za misję.

Kosmos będzie więc kolejnym obszarem rywalizacji między USA a Chinami, oczywiście przy wsparciu Rosji. Jest bardzo prawdopodobne, że Chiny nie spoczną na laurach i będą kontynuować eksplorację kosmosu. Należy zauważyć, że Pekin wysyła światu wyraźny sygnał, że jest w stanie dotrzymać kroku Stanom Zjednoczonym pod względem technologicznym i będzie dalej budować swoją niezależność. Sojusze i współpraca w kosmosie będą w coraz większym stopniu odzwierciedlać geopolityczne podziały Ziemi.

Perzyński: Glony vs. Elektrownia jest na orbicie. Rywalizacja między siłami powraca w kosmos

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com