Hiszpania / Trwają badania genetyczne dotyczące pochodzenia Krzysztofa Kolumba

Hiszpania / Trwają badania genetyczne dotyczące pochodzenia Krzysztofa Kolumba

Międzynarodowy zespół medyczny, w skład którego wchodzą lekarze z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych, rozpocznie w czerwcu testy genetyczne w celu ustalenia pochodzenia żeglarza Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki.

Wykładowca Uniwersytetu w Llorente Jose Antonio Llorente ogłosił w środę na konferencji prasowej w Granadzie, że otwarcie zaplanowane na najbliższe „dwa lub trzy tygodnie” będzie stanowiło wznowienie badań nad przodkami Kolumba, które przerwano 16 lat temu.

Laurenti, profesor medycyny sądowej w zespole badającym słynne korzenie mórz, wyjaśnił, że wznowione badania będą prowadzone przez naukowców z kilku dziedzin reprezentujących pięć europejskich i amerykańskich laboratoriów zajmujących się genetyką.

Laurente wyraził nadzieję, że naukowcy będą mogli zakończyć badanie w ciągu 8 tygodni od ich zakończenia. Podkreślił, że jest szansa, że ​​region Europy, z którego przypłynęli żeglarze, zostanie ujawniony 12 października, kiedy obchodzone jest Święto Narodowe Hiszpanii, zwane także Dniem Kolumba.

Andaluzyjski naukowiec zauważył, że pomimo wykopalisk i badań trzech małych kości z grobowca Kolumba, badania zostały wstrzymane w 2005 roku, ponieważ narzędzia badawcze w tamtym czasie były „niekompletne”. Tym razem, dodał, kości dwóch synów marynarzy, Hernando i Diego, zostaną przebadane genetycznie.

„Nie mamy gwarancji, że kości, które posiadamy, są wystarczające do uzyskania DNA i osiągnięcia określonych wyników” – powiedział.

Kolumb był liderem wyprawy przez Ocean Atlantycki, która zakończyła się w 1492 roku i jako pierwsza dotarła do wybrzeży Ameryki z Europy.

W ostatnich dziesięcioleciach marynarz był kojarzony z różnymi atutami. Niektórzy historycy twierdzą, że nie pochodzi z Włoch, ale z Majorki, Korsyki czy hiszpańskiej Galicji. Z kolei portugalscy historycy twierdzili, że słynny podróżnik urodził się na atlantyckiej Maderze w tym kraju. Podstawą takiego twierdzenia był fakt, że Kolumb mieszkał na sąsiedniej wyspie Porto Santo i znał doskonałe morza oceanu.

Lotnisko Marcin Zatika (PAP)

zat / akl /

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com