Hiszpania / Trwają badania genetyczne dotyczące pochodzenia Krzysztofa Kolumba

Międzynarodowy zespół medyczny, w skład którego wchodzą lekarze z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych, rozpocznie w czerwcu testy genetyczne w celu ustalenia pochodzenia żeglarza Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki.

Wykładowca Uniwersytetu w Llorente Jose Antonio Llorente ogłosił w środę na konferencji prasowej w Granadzie, że otwarcie zaplanowane na najbliższe „dwa lub trzy tygodnie” będzie stanowiło wznowienie badań nad przodkami Kolumba, które przerwano 16 lat temu.

Laurenti, profesor medycyny sądowej w zespole badającym słynne korzenie mórz, wyjaśnił, że wznowione badania będą prowadzone przez naukowców z kilku dziedzin reprezentujących pięć europejskich i amerykańskich laboratoriów zajmujących się genetyką.

Laurente wyraził nadzieję, że naukowcy będą mogli zakończyć badanie w ciągu 8 tygodni od ich zakończenia. Podkreślił, że jest szansa, że ​​region Europy, z którego przypłynęli żeglarze, zostanie ujawniony 12 października, kiedy obchodzone jest Święto Narodowe Hiszpanii, zwane także Dniem Kolumba.

Andaluzyjski naukowiec zauważył, że pomimo wykopalisk i badań trzech małych kości z grobowca Kolumba, badania zostały wstrzymane w 2005 roku, ponieważ narzędzia badawcze w tamtym czasie były „niekompletne”. Tym razem, dodał, kości dwóch synów marynarzy, Hernando i Diego, zostaną przebadane genetycznie.

„Nie mamy gwarancji, że kości, które posiadamy, są wystarczające do uzyskania DNA i osiągnięcia określonych wyników” – powiedział.

Kolumb był liderem wyprawy przez Ocean Atlantycki, która zakończyła się w 1492 roku i jako pierwsza dotarła do wybrzeży Ameryki z Europy.

W ostatnich dziesięcioleciach marynarz był kojarzony z różnymi atutami. Niektórzy historycy twierdzą, że nie pochodzi z Włoch, ale z Majorki, Korsyki czy hiszpańskiej Galicji. Z kolei portugalscy historycy twierdzili, że słynny podróżnik urodził się na atlantyckiej Maderze w tym kraju. Podstawą takiego twierdzenia był fakt, że Kolumb mieszkał na sąsiedniej wyspie Porto Santo i znał doskonałe morza oceanu.

Lotnisko Marcin Zatika (PAP)

zat / akl /

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x