Genetyka. Skąd się wziął Krzysztof Kolumb? Genua czy Walencja? – Nauka

Pochodzenie odkrywcy Ameryki zawsze było przedmiotem kontrowersji – według różnych teorii Kolumb mógł nie pochodzić z Włoch (jak zgadza się większość uczonych), ale raczej z Portugalii lub Hiszpanii. Otóż ​​w 2010 roku dużo się mówiło o amerykańskim wykładowcy Manuelu Rosie, który uważał Kolumba … syna polskiego króla Władysława Warneńczyka, który został ścięty przez Turków siedem lat przed narodzinami Kolumba.

„Z naszej strony nie ma wątpliwości co do włoskiego pochodzenia, ale w końcu możemy przedstawić obiektywne dane, które są sprzeczne z alternatywnymi teoriami” – mówi José Antonio Llorente, badacz DNA z Uniwersytetu w Granadzie.

W tym celu niezależne laboratoria w Europie i obu Amerykach przeanalizują małe próbki DNA, które zdaniem naukowców są szczątkami samego Kolumba, jego syna Fernanda i brata Diego.

Dlaczego jest to możliwe dopiero teraz? Chociaż pierwsze próbki zostały zebrane w latach 2004-2005, genetycy musieli czekać na rozwój technologii. Szesnaście lat temu wiele cennego materiału zostało zmarnowane z powodu bardzo małej ilości uzyskanych informacji. Nasz zespół zgodził się następnie na rozwiązanie, które wydawało się najbardziej etyczne. Czekaliśmy na rozwój technologiczny, który wreszcie nastąpił – wyjaśnia Laurenti.

READ  Stacja zostanie przebudowana w Opalenicy. Istnieje umowa z wykonawcą

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x