Fizycy z UW wykorzystują lasery i barwniki do wykrywania szkodliwych zmian w DNA

Fizycy z UW wykorzystują lasery i barwniki do wykrywania szkodliwych zmian w DNA

Fizycy z UW pokazali, jak wykrywać zmiany w strukturze DNA, które mogą powodować choroby genetyczne. Wykorzystali efekty interakcji barwników organicznych, laserowych i fotoluminescencyjnych. Wyniki ich pracy mogą być wykorzystane w diagnostyce genetycznej lub diagnostyce otępienia.

Pozostaje praca, która opisuje to doświadczenie opublikowany W Journal of Physical Chemistry Letters grafika przedstawiająca odkrycie została umieszczona na okładce tytułu czasopisma.

Zaawansowane badania w dziedzinie optyki laserowej prowadzone są w Laboratorium Ultraszybkich Procesów (LPU) na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracujący tam naukowcy skupiają się m.in. na opracowywaniu czułych metod wykorzystujących organiczne barwniki i lasery. Stymulowane światłem laserowym barwniki pozwalają na badanie różnych struktur materiałów biologicznych, takich jak DNA czy białka. Wyniki tej pracy mogą być wykorzystane w diagnostyce genetycznej lub diagnostyce demencji. W przyszłości można je wykorzystać do wczesnego wykrywania tych chorób – wyjaśnia na swojej stronie internetowej UW.

Eksperyment przeprowadzony i opisany w „Journal of Physical Chemistry Letters” opierał się na wykorzystaniu metody zwanej laserem. Jest to precyzyjna technologia optyczna, która umożliwia wykrycie zmian w strukturze DNA na poziomie molekularnym.

„Próbki DNA o określonej strukturze można wykonać w warunkach laboratoryjnych. Następnie można je rozpuścić w wodzie i mieszając DNA z organicznym barwnikiem tioflawiną T można zbadać strukturę DNA. Białka i DNA. (.. ) Nici DNA są splecione z tioflawiną T Zmieniając geometryczną konfigurację barwnika, natężenie światła mówi nam, czy łączy się on z helisą DNA, czy z częścią, która może brać udział w powstawaniu choroby. co jest podstawą zjawiska zwanego laserowaniem” wyjaśnia dr. M. Komunikat prasowy cytuje Piotr Hańczyc z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Okładka JPChL, fragment

Jak dodaje naukowiec, różnicą pomiędzy normalną fluorescencją a zjawiskiem wzmożonej emisji spontanicznej jest duży kontrast w natężeniu światła emitowanego przez Thioflavin T.” W eksperymencie najciekawszym momentem jest moment, w którym wzrasta natężenie światła próbki. skokowo Kontrolując moc promieniowania laserowego Na próbce sprawdzamy skok w natężeniu światła Tioflawiny T, która oddziałuje z DNA.Następnie przychodzi moment tak zwanego progu generowania wzmocnienia emisji. jest progiem generowania amplifikacji emisji tioflawiny T, która jest silnie sprzężona z określoną strukturą DNA.Jesteśmy informacją o strukturze, z którą barwnik oddziałuje.Dowiedziemy się, czy barwnik wiąże się z nicią DNA o normalnej strukturze, czy z potencjalne miejsce występowania patogenu”, wyjaśnia dr. Piotra Haszczyca.

READ  120 lat temu we Wrześni odbył się strajk dzieci przeciwko Niemcom

Prace prowadzone w LPU nad zastosowaniem wzmocnionej emisji spontanicznej w materiałach biologicznych dotyczą nie tylko badania struktury DNA, ale również mechanizmów agregacji białek prowadzących do powstania toksycznego agregatu amyloidu, który odpowiada za szereg chorób, w tym choroba Alzheimera i Parkinsona, podał UW w komunikacie.

Fizycy z UW biorą również udział w pracach międzynarodowego konsorcjum pod przewodnictwem Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zadaniem naukowców z UW jest opracowanie wczesnych metod wykrywania białek związanych z chorobą Parkinsona. Tymczasem konsorcjum pracuje nad szczepionką, która mogłaby powstrzymać postęp choroby Parkinsona, zanim pojawią się objawy.

PAP – Nauka w Polsce

ECR / ZAN /

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com