Ekspert: Mamy pierwsze potwierdzenie możliwości wymiany szczepionek na COVID-19

Ekspert: Mamy pierwsze potwierdzenie możliwości wymiany szczepionek na COVID-19

Mamy pierwsze potwierdzenie możliwości wymiany szczepionek na COVID-19 – mówi ekspert Starszej Rady Lekarskiej dr n. Med. Paweł Grzesiowski. Specjalista cytuje badanie przeprowadzone w Hiszpanii, w którym AstraZeneki został zastąpiony przez firmę Pfizer.

„W Hiszpanii 672 osobom w wieku poniżej 60 lat podano Combivax 8-12 tygodni po pojedynczej dawce preparatu AstraZeniki i pojedynczej dawce leku Vazera. Odpowiedź była kilkakrotnie większa niż po dwóch dawkach preparatu AstraZeneki bez nasilenia działań niepożądanych. To jest pierwsze. Potwierdzenie współdzielenia szczepionek ”- potwierdza na Twitterze dr n. Med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Kontroli COVID-19.

Służba medyczna w Hiszpanii już we wtorek wieczorem podjęła decyzję o zastąpieniu szczepienia przeciwko COVID-19 osobom poniżej 60 roku życia, które zażyły ​​pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca z preparatem Pfizer w drugiej dawce. Ta zmiana w strategii szczepień zostanie wdrożona w najbliższych dniach.

Badania, w których szczepionki AstraZeneki zostały zastąpione przez firmę Pfizer, przeprowadzili specjaliści z Karola III z Madrytu. Wykazali, że ta substytucja szczepionek u osób, które otrzymały już pojedynczą dawkę AstraZeneki, jest bezpieczna i skuteczna. (PAPKA)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw / buk /

READ  Przed pociągiem pobiegła 17-letnia Kornelia. Czy tragedia wydarzyła się poprzez naukę na odległość? Szokujące wyniki

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com