Ekspert: Mamy pierwsze potwierdzenie możliwości wymiany szczepionek na COVID-19

Mamy pierwsze potwierdzenie możliwości wymiany szczepionek na COVID-19 – mówi ekspert Starszej Rady Lekarskiej dr n. Med. Paweł Grzesiowski. Specjalista cytuje badanie przeprowadzone w Hiszpanii, w którym AstraZeneki został zastąpiony przez firmę Pfizer.

„W Hiszpanii 672 osobom w wieku poniżej 60 lat podano Combivax 8-12 tygodni po pojedynczej dawce preparatu AstraZeniki i pojedynczej dawce leku Vazera. Odpowiedź była kilkakrotnie większa niż po dwóch dawkach preparatu AstraZeneki bez nasilenia działań niepożądanych. To jest pierwsze. Potwierdzenie współdzielenia szczepionek ”- potwierdza na Twitterze dr n. Med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Kontroli COVID-19.

Służba medyczna w Hiszpanii już we wtorek wieczorem podjęła decyzję o zastąpieniu szczepienia przeciwko COVID-19 osobom poniżej 60 roku życia, które zażyły ​​pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca z preparatem Pfizer w drugiej dawce. Ta zmiana w strategii szczepień zostanie wdrożona w najbliższych dniach.

Badania, w których szczepionki AstraZeneki zostały zastąpione przez firmę Pfizer, przeprowadzili specjaliści z Karola III z Madrytu. Wykazali, że ta substytucja szczepionek u osób, które otrzymały już pojedynczą dawkę AstraZeneki, jest bezpieczna i skuteczna. (PAPKA)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw / buk /

READ  Akademie Praktyczne - Projekt ustawy zatwierdzony przez Radę Ministrów - Ministerstwo Edukacji i Nauki

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x