Czyste autobusy i tramwaje wymagają specjalnie zaprojektowanej myjni samochodowej

Czyste autobusy i tramwaje wymagają specjalnie zaprojektowanej myjni samochodowej

W ciągu ostatnich dziesięcioleci zmieniło się podejście do utrzymywania czystości pojazdów transportu publicznego. Myjnie automatyczne stają się standardem ze względu na zwiększone koszty pracy. Klienci zwracają coraz większą uwagę na kwestie środowiskowe. Ważną rolę zaczął też odgrywać czas. – Wszyscy oczekują czystych i zadbanych samochodów – decydująca rewolucja dokonała się tutaj w związku z latami dziewięćdziesiątymi – podkreśla Piotr Bratkowski, prezes firmy Sultof, która jest obecna na rynku myjni od początku lat dziewięćdziesiątych.

Witold Urbanowicz, Transport-Publiczny.pl: Sultof od wielu lat zajmuje się myjniami samochodowymi. Jakie masz doświadczenie w branży transportu publicznego?

Piotr Bratkowski, Prezes Sultof: Firma powstała w 1991 roku, a branżą myjni samochodowych zajmujemy się od 1993 roku. W 1995 roku rozpoczęliśmy wdrażanie naszych maszyn – obiegów zamkniętych, odkurzaczy, myjni samochodów ciężarowych, kolei, tramwajów i autobusów.

Jeśli chodzi o myjnie tramwajowe to my jesteśmy w czołówce. Posiadamy swoje obiekty m.in. w Olsztynie, Elblągu, Łodzi, Krakowie i Warszawie. Trwają rozmowy o kolejnych miastach. W przypadku myjni autobusowych mamy dwie grupy klientów: magazyny przewoźników miejskich oraz oddziały byłego PKS (przewoźnicy regionalni). Sprzedajemy tutaj wiele rozwiązań.

Jak zmieniło się podejście do utrzymania higieny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat?

W przeszłości, ze względu na dostępność i taniość siły roboczej, samochody myto głównie ręcznie. To już przeszłość: mycie rąk stało się zbyt drogie ze względu na wzrost płac lub brak siły roboczej. Zmieniły się wymagania i oczekiwania pasażerów i regulatorów transportu. Właśnie dlatego widzimy teraz wyraźny zwrot w kierunku czyszczenia mechanicznego. Wszyscy oczekują czystych, zadbanych aut – tu miała miejsce decydująca rewolucja w związku z latami 90-tymi. O ile rynek komercyjnych myjni samochodowych jest już nasycony, to w przypadku autobusów miejskich czy autobusów dalekobieżnych rynek ten jest nadal obiecujący. .

READ  Szkolne ubezpieczenie wypadkowe. Czy kształcenie na odległość zmniejszyło liczbę wypadków?

Kolejnym tematem jest ekologia. Około połowy lat 90. rozpoczęło się zainteresowanie kwestiami ochrony środowiska, zwłaszcza ochrony wód. Już wtedy wymagana była zamknięta toaleta, ale teraz wszystkie normy są znacznie surowsze i bardziej rygorystycznie egzekwowane. Na pewno wzrosła świadomość naszych inwestorów w tym zakresie.

Jakie rodzaje myjni oferujecie?

Ogólnie myjnia samochodowa odbywa się na dwa sposoby: spłukiwanie i samochód. W pierwszym przypadku autobus przechodzi przez zestaw szczotek i bramek, które współdziałają i odpowiednio myją samochód. Ten rodzaj mycia strumieniowego jest używany na co dzień. Drugi, dokładniejszy rodzaj mycia polega na zatrzymaniu auta – myjni, która pracuje obok auta, wykonując poszczególne operacje.

Jak często należy przeprowadzać tak głębokie i stałe mycie?

To zależy od pory roku i doświadczenia wyzyskiwaczy. W Krakowie zrealizowaliśmy ciekawy obiekt: na jednym z torów znajduje się myjnia samochodowa, a na drugim myjnia stacjonarna. Zasadniczo, jak nas poinformowano, na bieżąco podejmowana jest decyzja, czy dany zestaw tramwajów jest na postoju, czy w rozkładzie. Zależy to od stopnia zabrudzenia oraz planu przeglądów, konserwacji i napraw.

Z jakich rozwiązań jesteś szczególnie dumny?

Wszystkie okucia są projektowane na zamówienie. Kilka razy wykonaliśmy misje, z których inni zrezygnowali. Naszym sukcesem jest to, że jako jedyni jesteśmy w stanie zapewnić myjnie samochodowe myjące autobusy bardzo szybko, podczas normalnego postoju przy wyjeździe do magazynu – taki obiekt powstał dla MZA Warszawa. Myjnia Triple Giant Express Wash Car Wash to jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce, jeśli nie w Europie.

Ciekawych kombinacji jest o wiele więcej. Jeśli chodzi o tramwaje, to mamy najdłuższy obiekt w Krakowie, gdzie myte są 42 metry trolejbusów Krakowiak, a my planujemy myć wagony do pociągów – do 220 metrów.

Zrobiliśmy ciekawą myjnię w Kolejach Śląskich. Zastosowaliśmy wiele specyficznych rozwiązań w Norwegii, gdzie obowiązują różne wymagania, na przykład ze względu na specyfikę temperatury lub zabrudzenia. Posiadamy również projekty w obecnych, starych i historycznych magazynach o ograniczonej powierzchni – taki obiekt wykonaliśmy dla Tramwajów Warszawskich w magazynie przy ulicy Kawęczyńskiej. Zastosowaliśmy specjalne szczotki.

W jakim wolumenie działalności opłaca się inwestować w myjnię samochodową?

READ  120 lat temu we Wrześni odbył się strajk dzieci przeciwko Niemcom

W większości przypadków, jeśli chodzi o transport publiczny, myjnie działają na potrzeby konkretnego przewoźnika. Instalacja myjni samochodowej to przesądzony wniosek: wymóg czystej floty lub przepisy gwarancyjne dla nowych producentów autobusów. Modernizacja zaplecza pomocniczego wraz z instalacją myjni samochodowej jest często częścią projektów unijnych. Głównym problemem staje się kwestia dostępności siły roboczej – również w przypadkach, gdy ogromna liczba pojazdów nie w pełni uzasadnia taką inwestycję. . Zrealizowaliśmy już wiele projektów, także w miastach wojewódzkich po 20-30 autobusów. Przy takiej flocie możliwe będzie mycie pojazdów ręcznie, ale brak ludzi wymusza automatyzację i skrócenie tych procesów.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podmiotów prywatnych obsługujących pojazdy ciężarowe. Przy dziesiątkach samochodów ciężarowych zainstalowanie myjni samochodowej ma sens – a tym bardziej, że takie urządzenia mogą być dostarczane komercyjnie.

Jak uniwersalna jest myjnia samochodowa? W końcu mamy różne pojazdy – autobusy są teraz wyposażone w pantografy lub panele fotowoltaiczne. W polskich miastach jeżdżą bardzo różne tramwaje.

W przypadku autobusów sprawa jest jeszcze prostsza. W praktyce obszary wyłączone obejmują jedynie sufit. Wszystko jest w zasadzie zautomatyzowane, z kilkoma drobnymi wyjątkami. Mamy dziesiątki różnych programów.

Nieco inaczej jest w przypadku tramwajów, które bardzo różnią się między sobą wysokością, szerokością, powierzchnią lustra czy połączeniem między wagonami. W praktyce uruchomienie myjni wymaga programowania od podstaw – trzeba indywidualnie zaprogramować wygląd każdego wagonu. W Krakowie zaprogramowaliśmy 27 różnych pojazdów. Jest to proces długi i złożony, bo tych obszarów jest tak wiele, które są wykluczone, że wszystkie muszą być wykluczone i należy przewidywać potencjalnie niewłaściwe zachowania ludzi. Choć oczywiście otrzymujemy od przewoźników np. rysunki i wymiary pojazdów, to cały proces dokładnego programowania odbywa się na miejscu.

Olsztyn uruchomił turecki tramwaj. Teraz Warszawa wprowadza do ruchu koreański tramwaj. Jak rozumiem, w takich przypadkach wszystko trzeba przeprogramować.

READ  nowa świątynia sztuki

Odbywa się to z góry. Myjnia Olsztyn wymagała nie tylko zmian programowych, ale także rozbudowy. Za każdym razem, gdy wypuszczany jest nowy typ pojazdu, programowanie odbywa się od nowa.

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com