Czy Wally Funk zostanie najstarszym astronautą na świecie? | urania

Czy Wally Funk zostanie najstarszym astronautą na świecie?  |  urania

20 lipca br. we wtorek o godzinie 15.00 wystartuje rakieta New Shepard niebieskie pochodzenie. Będzie to jego pierwszy lot załogowy. Szef Blue Origin, Jeff Bezos, zaprosił na pokład 82-letniego Wally’ego Funka. Jest bardzo ciekawą postacią. Za ponad 60 lat mogła zostać najmłodszą astronautką. A we wtorek 20 lipca może stać się najstarszą osobą, która poleciała w kosmos.

Wtorkowy lot po pocisk New Shepard zapowiada się wyjątkowo. Oprócz dyrektora generalnego i brata Blue Origin Marka, na pokładzie będzie 18-letni Oliver Damon i 82-letnia Mary Wallace, „Wally” Funk, która będzie gościnną gwiazdą lotu. Najmniejsza i największa osoba będzie latać tym samym lotem w kosmos.

Wally Funk ma szansę pobić rekord zmarłego amerykańskiego senatora i astronauty Johna Glenna, który w 1998 roku, w wieku 77 lat, ustanowił rekord najstarszej osoby w kosmosie na pokładzie promu kosmicznego Discovery.

Wally Funk przygotowywał się do podróży w kosmos 60 lat temu, ale tak się nie stało.

Nikt już nie czekaJeff Bezos napisał na Instagramie.już czas. Witamy w naszej załodze, Wally. Cieszymy się, że pojedziesz z nami 20 lipca jako nasz gość honorowy– Potwierdzono również publikację Zarejestruj się u pilota.

Foto: Mary Wallace „Wally” Funk i Jeff Bezos

Czy Mary Wallace Funk może zostać najstarszą astronautką na świecie?

Fédération Internationale de l’Aviation (FAI) definiuje lot kosmiczny jako osiągnięcie wysokości 100 km nad Ziemią (tzw. Linia Karmana), ale amerykańscy astronauci to ludzie, którzy przelecieli ponad 50 mil (około 80,5 km).

Najstarszą kobietą, która poleciała w kosmos, jest rosyjska kosmonauta Valentina Tereshkova, która urodziła się 6 marca 1937 roku. Obecnie ma 84 lata. Pierwszym amerykańskim astronautą w kosmosie był Physician Sally Ride (ur. 26 maja 1951), który poleciał w 1983 na pokładzie promu kosmicznego Challenger. Jednak najstarszą amerykańską astronautką jest doktor biochemii Shannon Lucid, urodzona 14 stycznia 1943 r. Po raz pierwszy poleciała w kosmos 17 czerwca 1985 r. promem kosmicznym Discovery. Brałem udział w 5 misjach kosmicznych. Całkowity czas spędzony w kosmosie to 223 dni, 2 godziny 52 minuty i 18 sekund. W 2012 roku opuściłem NASA, kiedy przeszedłem na emeryturę.

READ  Jak szkoła ma się do pracy?

Historia Wally’ego Funka jest bardzo ciekawa. Urodziła się 1 lutego 1939 roku w Taos w Nowym Meksyku. Pierwszą lekcję latania wzięła w wieku dziewięciu lat. W wieku 16 lat dołączyła do programu Flying Susies w Stevens Aviation College. W 1958 ukończyła studia z licencją pilota. W wieku dwudziestu lat (1959) została pilotem zawodowym. Była pierwszą kobietą instruktorką latania w amerykańskiej bazie wojskowej. W 1964 roku Stephen College przyznał jej nagrodę za osiągnięcia absolwentów. Tym samym została najmłodszą kobietą w historii, która zdobyła tytuł. W 1971 roku Funk uzyskała stopień Inspektora Lotów od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), stając się pierwszą kobietą, która ukończyła kurs Generalnej Akademii FAA dla Inspektora Operacji Powietrznych. W 1974 roku Funk została wyznaczona przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) jako jej pierwsza kobieta jako oficer bezpieczeństwa lotów.

W lutym 1961 Funk zgłosiła się na ochotnika do programu Women in Space. Był to specjalny program prowadzony przez Williama Randolpha Lovelace II, który pracował w NASA na Mercury 7. Program treningowy ukończyło 13 kobiet, w tym Funk, który był najmłodszy (21). W niektórych testach przewyższyłeś Johna Glenna. Media nazwały grupę „Mercury 13” zgodnie z Project Mercury 7. Funk przeszedł wiele rygorystycznych testów fizycznych i psychicznych podobnych do jego treningu dla astronautów NASA. W jednym z testów ochotników umieszczono w zbiornikach do deprywacji sensorycznej. Funk pozostawał halucynogenny w zbiorniku przez 10 godzin i 35 minut. To był rekord.

Marie Funk zdała wszystkie testy i kwalifikowała się do podróży w kosmos. Jego wynik był trzecim najlepszym w Mercury 13. Niestety program został odwołany przed ostatnim testem. Był lipiec 1962, rok przed 22-krotnym okrążeniem Ziemi przez Walentynę Tereshkovą. W momencie, gdy Tereshkova została właśnie wybrana do programu szkolenia kosmonautów, Amerykanie mieli już aż 13 kobiet, które zdały testy kosmonautów, były doskonałymi pilotami i marzyły o możliwości podboju kosmosu.

READ  Archiwum Wrocławia - Pod Skrzydłem i Nowe Żerniki

Mary Wally Funk

Jednak żadna z tych kobiet nie została przyjęta do Korpusu Astronautów NASA. Był to okres, w którym loty załogowe były zarezerwowane tylko dla mężczyzn i kobiet, a doświadczeni piloci w ogóle nie byli brani pod uwagę. W 1963 roku Gordon Cooper na Merkurym, zapytany o udział kobiet w programie lotów kosmicznych, odpowiedział dziennikarzom: „Może moglibyśmy wykorzystać kobietę na innej misji na orbicie… która umie latać zamiast szympansa”.

Marie Funk wciąż marzy o podróży w kosmos. Pod koniec lat 70. zmieniła się polityka NASA wobec kobiet uciekających w kosmos. Funk trzykrotnie ubiegał się o przyjęcie na szkolenie astronautów. Mimo imponujących kwalifikacji została odrzucona, ponieważ nie miała dyplomu inżyniera ani doświadczenia pilota doświadczalnego.

Jeśli lot się powiedzie, 82-letnia Wally Funk przejdzie do historii jako najstarsza osoba, która odbyła podróż w kosmos i spełniła swoje marzenie o zostaniu astronautą.

Relacja z wydarzenia rozpocznie się we wtorek 20 lipca 2021 o godzinie 13:30 na stronie internetowej on niebieskie pochodzenie i dalej kanał firmowy na youtube. Datę wystrzelenia pocisku ustalono na godzinę 15:00. Zgodnie z założeniami misji rakieta New Shepard unosi kapsułę załogi na wysokość około 86 km. Tam kapsuła zostanie oddzielona od rakiety. Rakieta powróci na miejsce startu, a kapsuła będzie nadal latać na wysokości około 103 kilometrów. Jedenaście minut po starcie kapsuła spokojnie wyląduje na spadochronach.

Źródło: Blue Origin, Wikipedia.org, Weekend Gazeta.pl

Gabriella Obicha, Bowie Z. Groswalski

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com