Czy będzie rada młodzieży? Nauka o samorządzie wkracza do szkół w powiecie limanowskim

Czy będzie rada młodzieży?  Nauka o samorządzie wkracza do szkół w powiecie limanowskim

Poznawanie samorządu w szkołach, konkurs wiedzy o okolicy, a docelowo wybory podobne do tych, które odbyły się przed końcem kadencji „prawdziwego” samorządu – tak powołała Młodzieżowa Rada Limanua Buffat.

Przygotowania do powołania rady młodzieżowej w powiecie limanowskim trwają już ponad rok, ale pandemia spowolniła prace, zwłaszcza przez nauczanie na odległość w szkołach.

Pierwszym etapem, który docelowo doprowadzi do powstania Rady Młodzieży, jest wprowadzenie studiów samorządowych do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat. Najprawdopodobniej odbędzie się we wrześniu, wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Obecnie szczegóły rozdziałów nie są jeszcze znane.

Planowane jest również zorganizowanie konkursu, w którym młodzi ludzie będą musieli wykazać się wiedzą na temat powiatu limanowskiego, w tym m.in. w zakresie struktury władz czy zakresu ich zadań i kompetencji samorządu terytorialnego.

O tej inicjatywie rozmawialiśmy z przewodniczącą Rady Powiatu Limanowskiego Ewą Phillipeak. – W poprzedniej kadencji miałam 38 lat i byłam najmłodszym doradcą w okolicy. Brakowało mi sojuszników do realizacji nowych pomysłów, czyli ludzi myślących bardziej kreatywnie niż przedstawiciele starszego pokolenia. Wiem też, jak trudno jest młodym ludziom znaleźć się na listach wyborczych, a więc w radach miejskich i samorządowych. Samorządom brakuje głosu tego młodego pokolenia, co jest bardzo ważne, dlatego moje biuro jest zawsze otwarte dla młodych ludzi – Ewa Phillipeak potwierdza.

Zgodnie z założeniami skład Młodzieżowej Rady będzie wybierany w drodze głosowania, a procedura wyborcza zostanie zorganizowana na wzór prawdziwych wyborów samorządowych. Po powołaniu Młodzieżowej Rady Powiatu Limanowskiego, jej obrady przyjmą zapewne formę sesji zdalnych.

W rozmowie z nami Prezes Ewa Filipiak podkreśliła, że ​​zanim to nastąpi, trzeba wykonać wiele pracy w zakresie nowelizacji przepisów regulujących działalność Rady Młodzieży.

READ  Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną nad Bornholmem. Duńczycy zareagowali natychmiast

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com