Botanik: rośnie zainteresowanie egzotycznymi roślinami w Polsce

Botanik: rośnie zainteresowanie egzotycznymi roślinami w Polsce

W Polsce rośnie zainteresowanie uprawą roślin egzotycznych. Dotknęła ją również epidemia, w wyniku której ludzie byli przez długi czas zamykani w swoich domach i tęsknili za naturą – uważa Joanna Bogdanovic z Ogrodu Botanicznego UW.

“Moim zdaniem ten trend będzie się rozwijał i tych roślin będzie coraz więcej – zarówno w domach, jak i ogrodach. Po pierwsze, pandemia przyczyniła się do naszej tęsknoty za naturą. W dodatku coraz więcej osób jest zainteresowanych zmiany klimatu i ochrony środowiska, dlatego staramy się temu zaradzić, niejako np. poprzez uprawę roślin w ich otoczeniu” – potwierdził Tropical Plants Trustee, jeden z wielu ekspertów zaangażowanych w kampanię #OaniNasoos.

Globalne ocieplenie przyczynia się również do wzrostu popularności egzotycznych roślin, gdyż obecne warunki temperaturowe pozwalają na przetrwanie na naszym terenie przez cały rok roślinom takim jak bananowce, figowce i cedry libańskie. „Rośliny te wymagają ochrony na zimę, ale w naszym ogrodzie posadziliśmy bananowce i drzewa figowe, które przetrwały do ​​ostatniej zimy” – zauważyła.

I nieco inne warunki w mieszkaniach niż w przeszłości przyczyniają się do tego, że zmienia się „grupa” roślin uprawnych. “W zimie mieliśmy chłodniejsze domy, a domy nie były tak ogrzewane jak teraz; było też bardziej wilgotno. Wtedy można było uprawiać np. fuksję, krzewy czy cytrusy. Teraz praktycznie przez cały rok okrągłe, mamy to samo Ciepło w naszych domach, dlatego wybieramy rośliny z klimatu tropikalnego, które dodatkowo dostosują się do niskiej wilgotności powietrza w naszych domach zimą” – relacjonuje botanik.

Jej zdaniem moda ma w tej kwestii również duże znaczenie. Ostatnio bardzo modne stały się rośliny z rodziny zdjęć, takie jak monstera, filodendrony i uskrzydlone kwiaty. Ta rodzina ma wielu przedstawicieli w tropikach, subtropikach iw zupełnie innych siedliskach – potrafią wspinać się na drzewa i rosnąć na gałęziach, ale także na terenach podmokłych, w wodzie i oczywiście w glebie. Stosunkowo łatwo jest uprawiać wiele z tych roślin w pomieszczeniach, jeśli zostaną zaspokojone ich podstawowe potrzeby. Zauważyłem, że są świetne mody na różne odmiany z kolorowymi liśćmi.

READ  OnePlus rozważa wejście na rynek portfela kryptowalut za pośrednictwem BeInCrypto Polska

Zapytany botanika, czy dobrym pomysłem było wprowadzenie egzotycznych roślin do lokalnych ogrodów, odpowiedział, że są one na pewno ciekawe, bo te rośliny różnią się od tych z naszych rodzimych trawników czy lasów, co dodaje ogrodowi oryginalności.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie wybierać roślin wielkopowierzchniowych, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego gatunku i lokalnych społeczności. Wiele staje się inwazyjnych, jak topinambur – to piękna roślina o jadalnych bulwach, ale wymyka się uprawie i zajmuje ogromne powierzchnie. Podobnie nawłoć – piękna i lecznicza, ale też potrafiąca szybko przejąć teren, na którym rosły nasze rodzime rośliny.”

Według niej uprawa egzotycznych roślin zakupionych w Polsce nie stanowi istotnego zagrożenia, jeśli chodzi o nieistniejące w naszym kraju szkodniki i patogeny, a importowane rośliny muszą posiadać świadectwo fitosanitarne. „Jednak po wprowadzeniu do naszej kolekcji nowej rośliny warto monitorować ją pod kątem żerowania np. szkodników (nawet jeśli wiemy, które szkodniki są znane)” – dodała.

Bogdanovich przypomniał, że przed zakupem rośliny warto poczytać skąd roślina pochodzi, jakie warunki panują w środowisku naturalnym – aby dostosować swoją uprawę do tego, co lubisz najbardziej. “Czasami ludzie myślą, że kiedy roślina kocha wilgoć, wystarczy obficie ją podlewać, a tak nie jest. Czasami lubią wysoką wilgotność, ale wysoką wilgotność” – przekonywała.

Wśród wskazówek dotyczących uprawy egzotycznych roślin w ogrodach wymieniłem wybranie dla nich najbardziej odizolowanych miejsc od strony południowej i zabezpieczenie ich na zimę, np. przykrycie.

“Bycie blisko natury jest wspaniałe i nie dziwię się, że ludzie zwracają się ku roślinom w domach i ogrodach. Czasy są ciężkie, a przebywanie wśród roślin jest naprawdę relaksujące.”

W ramach akcji #UWażniNaSuszę zainteresowani mogą skorzystać z wiedzy naukowców i podzielić się własnymi metodami ochrony zasobów wodnych.

READ  Podróżowanie na wakacjach: w większości krajów za granicą nie ma masek na twarz

Materiały edukacyjne o racjonalnej gospodarce wodnej, fakty i mity na temat suszy oraz wskazówki, jak każdy może na co dzień chronić ograniczone zasoby wodne – w domach i ogrodach, można znaleźć na stronie: https://cwid.uw.edu.pl/ oraz w mediach społecznościowych CWiD UW.

„Pamiętaj, że sadzenie roślin jest bardzo przydatne, ale spróbujmy je podlewać deszczówką i w podłożu nawożonym kompostem, a nie torfem. Chrońmy nasze zasoby wodne i torfowiska, których powierzchnia stale się zmniejsza, naturalne zbiorniki retencyjne przechowujące wodę” – podsumował ekspert.

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/agt/

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com