Armia niemiecka w kosmosie. „Wstąp w przyszłość” | Niemcy – Aktualna polityka niemiecka. Wiadomości DW po polsku | DW

Armia niemiecka w kosmosie.  „Wstąp w przyszłość” |  Niemcy – Aktualna polityka niemiecka.  Wiadomości DW po polsku |  DW

W Kalkar-Uedem w regionie Dolnego Renu nowo utworzone Dowództwo Kosmiczne rozpoczęło działalność we wtorek 13 lipca. Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała na inauguracji, że jest to „historyczny krok militarny w kierunku przyszłości Bundeswehry”. Kramp-Karrenbauer dodał, że Niemcy są krajem wysoce uprzemysłowionym i zorientowanym na eksport, „więc nasz dobrobyt i bezpieczeństwo w dużej mierze zależą od przestrzeni kosmicznej”.

Podkreśliła, że ​​działania armii niemieckiej w kosmosie mają charakter defensywny i mają na celu „zapewnienie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej”. Minister zwrócił uwagę na duże znaczenie technologii satelitarnych w zakresie nawigacji, łączności i rozpoznania. Powiedziała, że ​​nowe dowództwo ma na celu odparcie ataków, a także pełne informowanie niemieckiego rządu i Bundeswehry o tym, co dzieje się w kosmosie. – Szef MON powiedział, że satelity to zasób, bez którego nie może funkcjonować.

Współpraca w ramach NATO

Nowe kierownictwo łączy różne obszary, które do tej pory zajmowały się kwestiami przestrzeni kosmicznej w Bundeswehrze. Początkowo będzie zatrudniać 80 osób, po czym liczba urzędów zostanie zwiększona do 250. Planowana jest także współpraca międzynarodowa w ramach NATO.

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer (z lewej) podczas inauguracji

Termin „dowództwo kosmiczne” może wywoływać wśród zwykłych ludzi dziwne skojarzenia — „trochę science fiction, trochę kina”, powiedział Kramp-Karrenbauer. Prawda nie jest wyjątkowa, ale jest absolutnie cudowna.

Minister obrony podkreślił obronny charakter niemieckiej interwencji, ale zauważył też, że inne kraje już dawno udowodniły, że są zdolne do „agresywnego działania w przestrzeni kosmicznej”. Przestrzeń kosmiczna jest „dobrem publicznym, które musi być dostępne dla wszystkich i dlatego wymaga pewnych zasad”. Zauważyła, że ​​ta przestrzeń nie jest już „wyłączną domeną kosmicznych narodów”.

Reforma Sił Zbrojnych

Powołanie nowego kierownictwa jest częścią reformy strukturalnej Bundeswehry. W dokumencie o przyszłości Bundeswehry przedstawionym przez Dowództwo Wojsk Lądowych w maju czytamy: „Wzmacniamy wymiar powietrzny i kosmiczny tworząc Niemieckie Dowództwo Lotnictwa Kosmicznego, za które odpowiada Siły Powietrzne. w Kalkar ze wszystkich wymiarów, w szczególności w ścisłej współpracy z cyberprzestrzenią i dowództwem informacyjnym.

READ  UM Lublin: Chatka Żaka tworzy lubelską przestrzeń dla kultury studenckiej!

(AFP/DOM)

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com