archeologia. Rodzeństwo Wikingów znów razem po 1000 lat – nauka

archeologia.  Rodzeństwo Wikingów znów razem po 1000 lat – nauka

Szkielet pierwszego samca wykopano w 2005 roku w pobliżu miasta Otterup w środkowej Danii. Analiza kości wykazała, że ​​miał do 180 cm wzrostu i prawdopodobnie miał gruźlicę. Po lewej stronie miednicy badacze znaleźli również ranę kłutą, która mogła doprowadzić do jego śmierci.

Drugie szczątki odkryto w 2008 roku w Oksfordzie. Mężczyzna mógł być jednym z zabitych w masakrze św. Jana. Brycius w 1002, kiedy król Ethelred nakazał ścięcie wszystkich Duńczyków w Anglii, na wieść o duńskim spisku. Zginął w wyniku ciężkich obrażeń spowodowanych kilkoma rodzajami broni – na jego czaszce widoczne są ślady uderzeń miecza, a prawdopodobnie został kilkakrotnie przebity włócznią.

Datowanie węglowe wskazuje, że ciała zostały pochowane między 960 a 1020 r. – stąd trudno ustalić, czy mężczyźni byli przyrodnimi braćmi, czy siostrzeńcami i kuzynami. Niezależnie od tego ich szkielety zostaną wspólnie wyeksponowane na wystawie Pioneer, która wkrótce zostanie otwarta w Muzeum Narodowym Danii w Kopenhadze. Obaj musieli być wojownikami Morza Północnego w okresie schyłku Złotego Wieku Wikingów (793-1066), kiedy Skandynawom udało się dotrzeć do Nowej Fundlandii w Kanadzie.

READ  Ciencistorias: Nauka opowiedziana w zabawny sposób | książki

Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

Deje una respuesta

exabeta.com