Ankieta: 18 proc. studentów jest dobrze ocenianych przez polski rynek pracy

18 proc. studentów w Polsce pozytywnie ocenia sytuację na lokalnym rynku pracy; To więcej niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ta odpowiedź została wybrana na poziomie 12 proc. Uczestnicy – Powstał raport Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy”.

Według raportu „Pierwsze kroki na rynku pracy” firmy doradczej Deloitte, młodzi ludzie z regionu stawiają pierwsze kroki na rynku pracy już na studiach, na poziomie 47 proc. Uczestnicy z Europy Środkowej stwierdzili, że uczelnie dobrze lub dobrze przygotowały ich do wykonywania zawodu. Ponad jedna trzecia ocenia ten aspekt średnio, 17%. źle lub bardzo źle. Wśród Polaków było to odpowiednio: 36 proc., 40 proc. i 24 procent

Jednocześnie tylko 12 proc. Spośród wszystkich respondentów 18 proc. studentów w Polsce pozytywnie ocenia sytuację na lokalnym rynku pracy.

Uczniów z Europy Środkowej zapytano również, jak często chcieliby pracować zdalnie. Wyniki pokazują, że nawet 51 proc. młodych ludzi musi komunikować się z kolegami. Część z nich chce przychodzić do biura 3-4 dni w tygodniu. Z kolei mniej niż jedna czwarta respondentów wskazała, że ​​wolałaby pracować w domu dłużej niż tydzień w miesiącu, przy 14 proc. Wybiera tylko wizyty w gabinecie. Najmniejsza liczba młodych to tylko 9%. Chce pracować zdalnie w pełnym wymiarze godzin. W przypadku młodzieży z Polski wyniki były podobne. Prawie połowa chciałaby pracować zdalnie od jednego do dwóch dni w tygodniu, a 26 proc. chciałoby pracować zdalnie. Ponad tydzień w miesiącu. 12 proc. studentów chce codziennie pojawiać się w biurze, a tylko 4 proc. Wolę pracować w domu.

Respondentów zapytano również o preferowane przez nich formy pracy. Połowa z nich chciałaby wybrać lokalizację i mieć elastyczne godziny pracy (48% w Polsce). 17 proc. respondentów woli pojawiać się w biurze, ale mimo to wybiera swój czas pracy (18 proc. w Polsce). 16 proc. chce pracować w określonych godzinach, ale z różnych lokalizacji. Badani studenci są w Europie (18% w Polsce). przynajmniej bo 10 proc. Przyznali, że lubią pracować z biura w stałych godzinach (9% w Polsce).

READ  UM Lublin: Chatka Żaka tworzy lubelską przestrzeń dla kultury studenckiej!

Eksperci Deloitte zwracają uwagę, że młodzi ludzie, szukając ofert pracy i informacji o potencjalnym pracodawcy, preferują Internet, zwłaszcza portale społecznościowe. 27 procent LinkedIn jest numerem jeden, jeśli chodzi o znalezienie możliwości zatrudnienia. Jedna piąta respondentów szuka reklam na Facebooku, a 16 proc. na korporacyjnych stronach internetowych. Z kolei w Polsce najpopularniejszym sposobem wyszukiwania informacji są portale pracy (29%), Facebook (24%) i LinkedIn (23%).

Podczas ubiegania się o pracę większość kandydatów preferuje spotkanie twarzą w twarz z potencjalnym pracodawcą (77%). Z drugiej strony, testy umiejętności online zostały wybrane jako najbardziej atrakcyjna metoda z 10%. respondentów w Europie Środkowej. Wywiady wideo wybrało 6 proc. Wątki. Studenci w Polsce również wybrali najpierw rozmowę z przedstawicielem firmy (69%). Drugą najpopularniejszą formą jest test online (14%).

Kiedy młodzi ludzie wybierają pracodawcę, najważniejsze dla nich jest to, czy oferują zindywidualizowany plan rozwoju kariery. Taką odpowiedź udzieliło 42 proc. Studenci z Europy Środkowej. Jedna trzecia wskazała, że ​​najważniejsza była płaca, a 7 proc. Wybrali możliwość elastycznego modelu biznesowego. W Polsce odsetek ten wynosił odpowiednio: 41 proc. i 33 proc. i 6 procent

Według raportu studenci zwracają również uwagę na kulturę organizacyjną potencjalnego pracodawcy. Aż 92 proc. respondentów w Europie Środkowej i 91 proc. W Polsce preferowana jest praca w firmie zróżnicowanej pod względem wieku, płci czy narodowości pracowników. 85 proc. wszystkich respondentów i 86 proc. Z kolei polscy studenci wskazali, że chcieliby pracować z osobami z różnych kręgów kulturowych. Te dwa czynniki zostały wysoko ocenione przez młodych ludzi, którzy mieli już doświadczenie zawodowe.

W badaniu wzięło udział 9,1 tys. osób. Osoby w wieku od 18 do 30 lat. Są to studenci z Europy Środkowej (w tym 2100 z Polski). Większość respondentów stanowiły kobiety (67%). 90% badanych studiuje na uniwersytetach, a reszta w szkołach zawodowych. Ponad połowa badanych studiuje na kierunku biznes (ekonomia, finanse i bankowość, rachunkowość) 8%. Na studiach inżynierskich (chemia, mechanika, elektronika) 7% studiuje prawo, a około 10 procent wybiera kierunki związane z ICT, czyli informatyką i komunikacją. (PAPKA)

READ  Tarnowskie Góry: Rewitalizacja i nowe koncepcje przestrzeni miejskiej

Autor: Małgorzata Werner-Woś

mww / on /

Amada Nieblas

"Creador. Erudito del alcohol. Maven web exasperantemente humilde. Escritor malvado. Ninja de la televisión".

Related Posts

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Read also x